
|
Iz rubrike |
Nova standardna ponuda usklađena je s važećim propisima iz područja elektronskih komunikacija te iz područja zaštite potrošača, a sve u svrhu što bolje i kvalitetnije zaštite krajnjih korisnika 060 usluga. U skladu s navedenim, davaoci usluga su obavezni obavestiti krajnjeg korisnika o svom nazivu kao i cenama usluga s dodatnom vrednosti pre početka pružanja usluga odnosno pre nego što navedenu uslugu počnu naplaćivati krajnjem korisniku.
Takođe, davaoci usluga su obavezni, pri oglašavanju putem sredstava javnog informisanja svojih usluga s dodatnom vrednosti, uz svaki objavljeni oglas javno i transparentno istaknuti naziv, adresu i matični broj te kontakt broj za korisnike kako bi korisnik znao kome se obratiti u slučaju određenih pitanja u vezi s kvalitetom usluge s dodatnom vrednosti, što do sada nije bio slučaj.
Po novom modelu obračuna i naplate, pristupni operater više ne uzima naknadu za uslugu stvarnog rizika naplate, već davaocima usluga prosleđuje samo deo koji je naplatio. Drugim rečima, svakom davaocu će biti prosleđen onoliki iznos koji je naplaćen od korisnika. Takođe, svaki davalac usluga, čija je usluga u potpunosti naplaćena, moći će dobiti 100 posto svojih potraživanja, što da sada nije bio slučaj s obzirom da su njihova potraživanja umanjivana za iznos naknade za uslugu rizika naplate.
Novim modelom pogoduje se davaocima usluga koji će na tržištu razvijati i nuditi kvalitetne usluge, odnosno usluge s kojima će krajnji korisnici biti zadovoljni.
Nadalje, krajnjem korisniku, u slučaju nenaplaćenih potraživanja prema uslugama s dodatnom vrednosti, neće se isključiti pristup prema svim tim uslugama, kao što je do sada slučaj, već će se omogućiti zabrana poziva samo prema onom broju za koji postoje nenaplaćena potraživanja (selektivni pristup).
Isto tako, skraćeni su rokovi u kojima pristupni operater mora aktivirati usluge davaocima usluge na željenim lokacijama, rok u kome se mora odgovoriti na prigovor, a skraćen je i rok u kojem davaoci usluga mogu raskinuti ugovorni odnos s pristupnim operaterom. Davaocima usluga su takođe omogućene povoljnije cene za neke vrste priključka, te niži iznos finansijskog jemstva koji moraju priložiti pristupnom operateru u slučaju da samostalno vrše obračun i naplatu prema krajnjim korisnicima.
Takođe, usklađen je rok dospeća računa, odnosno rok u kojem davaoci usluga moraju platiti svoje obaveze pristupnom operateru s rokom u kojem pristupni operater mora davaocima usluga proslediti njihova potraživanja. Na taj će se način izbeći slučajevi da davaoci usluga moraju podmiriti obaveze prema pristupnom operateru pre nego što su im prosleđena njihova potraživanja od tog istog operatera.
Navedene izmene standardne ponude su samo deo aktivnosti na kojim Agencija intenzivno radi u smeru što bolje i kvalitetnije zaštite prava krajnjih korisnika i prikladnog razvoja tržišta usluga s dodatnom vrednosti.
|
Novi naslovi |