CENZURA POTOPILA ATLANTIS?

Miloš Obradović

Rukovodstvo RTS odbija da objasni ko je i zašto ukinuo emisiju Atlantis, Drugog programa Radio Beograda

Na pitanje ko, kako i zašto je ukinuo emisiju Atlantis na Drugom programu Radio Beograda ni danas nismo dobili odgovor. Generalni direktor Radio televizije Srbije Aleksandar Tijanić nas je kratko uputio na direktora Radio Beograda, koji je objasnio da glavni i odgovorni urednik odlučuje šta ide u etar.

Međutim, glavni i odgovorni Radio Beograda 2 Đorđe Malavrazić, posle prvog kontakta u petak, kada je rekao da nema vremena, nije više odgovarao na pozive novinara Balkanmagazina, pa nismo dobili objašnjenje zašto je ova kultna emisija skinuta sa programa.
Atlantis je emisija koja se bavi najširim temama iz oblasti nauke i politike. Svake  nedelje od 17 časova, slušaoci Radio Beograda 2 mogli su da čuju rasparave o bitnim, aktuelnim temama uz učešće najuglednijih sagovornika kakvi su, na primer, u poslednja tri meseca bili: Danijel Elsberg koji je 1971. objavio čuvena "Pentagon pejpers", strogo poverljiva dokumenta koja su pokazala da je administracija Lindona Džonstona obmanjivala javnost i američki Kongres u vezi sa ratom u Vijetnamu – o odbrani Džulijana Asanža i Bredli Meninga u vezi sa Vikiliksom (12. decembar 2010.); dr Rima Lejbou, osnivač "Organizacije za zdravlje i slobodu" – o genetički modifikovanoj hrani i Kodeks alimentarijus-u kao dokumentu od najveće važnosti za egzistenciju ljudi na planeti (12. decembar 2010.); Džon Pildžer, dokumentarista, filmski stvaralac, autor 58 filmova kojima je otkrio pozadinu i užase ratova vođenih širom sveta, profesorke Radmila Nastić I Divna Vuksanović, novinarka i pisac Mara Kern i Zubadin Sećković, umetnički direktor projekta "Kulture ritmova" - o ulozi medija u neprekidnim ratovima koji se odvijaju zahvaljujući odsustvu svesti i savesti novinarskih poslenika širom sveta (2. januar); Noam Čomski, lingvista, filozof i jedan od najtemeljitijih kritičara neoimperijalne politike - o mehanizmima za formatizaciju percepcije i formiranju nužnih iluzija za percepciju sveta po meri moćnih interesa (23. januar); Noam Čomski i Robert Fisk, kao i Aleksandar Pavić - o pukotini između retorike i akcija u Tunisu i Egiptu (13. februar);  Edvard Herman, profesor emeritus na Vartonovoj školi ekonomije i Anenbergovoj školi za komunikacije Univerziteta u Pensilvaniji - o delovanju propagandnog modela u sprovođenju politike moći (20. februar); ambasadorka Kube u Srbiji Mercedes Martinez Valdes i Mara Knežević Kern, pisac i novinar- o napadu na Libiju i aktivnosti i perspektivi Pokreta nesvrstanih, politici klimatskih promena, najnovijim strategijama neoliberalizma i ulozi medija u globalizovanom svetu (6. i 13. mart); direktor NVO "Istorijski projekat Srebrenica" Stefan Karganović i veštak sudske medicine dr Ljubiša Simić, viši naučni saradnik ove holandske nevladine organizacije - o novim dokazima u kontekstu dešavanja u Srebrenici u julu 1995. godine (20. mart).


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...