Povećajte font Podrazumevana veličina fonta Smanjite font Pišite nam... RSS:BalkanMagazin - Današnje novine u Srbiji

PENZIJE UGROŽAVAJU VLADU?

(pregled najvažnijih tema na naslovnim stranama srpske štampe)
S. Kačarević
četvrtak, 13. novembar 2008
 
Pošaljite komentar

Upozorenje:
Web časopis Balkan Magazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavlja stavove redakcije Web časopisa Balkan Magazin.


Sličica:

Preostalo 0 karaktera od 1500
Napomena:
Usled velikog broja automatski generisanih komentara (spam) prinuđeni smo da uvedemo dodatnu verifikaciju. Molimo vas da pre slanja vašeg komentara unesete u polje karaktere koje vidite na sličici.
Nova sličica...
Pošalji komentar...

Dobre vesti o gorivu, kreditima i evru ali ne i o penzijama. Opet najava da će do kraja nedelje biti postignut dogovor o Euleksu.


Pripreme za veliko finale svetskog izbora za najlepšu pozadinu (Show Me Your Sloggi)
u Parizu na kojem učestvuju 23 para iz 23 zemlje (Fonet)


Jeftinije gorivo

Na benzinskim pumpama u Srbiji gorivo bi tokom vikenda moglo da se prodaje po cenama nižim u proseku za oko 1,80 dinara budući da su se zbog pada cene sirove nafte na svetskoj berzi za to stekli uslovi, potvrđeno je juče u Ministarstvu energetike. Litar benzina bi od vikenda trebalo da košta oko 88 dinara, koliko je bio u avgustu 2007. godine, najavljuje Politika.


Trostruka ogrlica od 224 prirodna bisera koja je pripadala ruskoj carici
Katarini Velikoj, biće izneta na aukciju u Njujorku 16.decembra gde se očekuje
da će dostići cenu između 400.000 i 600.000 evra

Jeftiniji krediti?

Posle snižavanja evropske kamatne stope, i cena stambenih zajmova u Srbiji trebalo bi da pada. Domaće banke najavljuju manje kamate, ali pojeftinjenje može da ugrozi rast evra, piše u Novostima. Evropska kamatna stopa - euribor, za koju se vezuje najveći broj kredita u Srbiji, već dve nedelje beleži pad. Tako je u sredu tromesečni euribor vredeo 4,34 odsto, a šestomesečni 4,39 odsto. I u narednom periodu očekuje se klizanje ove evropske kamatne stope.

Evro još pada

Alo objavljuje da je evro juče u menjačnicama pao za još 0,40 dinara pa je kupovni kurs bio 83,4 a prodajni 85,3 dinara za jedan evro.

Optimizam?

Novopečene članice EU, poput Bugarske i Rumunije, nisu više tako atraktivne velikim kompanijama, tako da je to velika šansa da Srbija zgrabi deo industrijskog kolača, objavljuje Biznis. List citira Bojana Jankovića, zamenika direktora Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza (SIEPA), koji je rekao da ova Agencija sa većim brojem kompanija iz Rumunije i Bugarske vodi pregovore, kako bi njihove fabrike premestile proizvodnju u Srbiju.

Vest da su vlasnici dvadesetak fabrika u Rumuniji i Bugarskoj (reč je uglavnom o kompanijama iz informatičke i autoindustrije i proizvođačima akumulatora) zainteresovani za prebacivanje proizvodnje u Srbiju, u domaćoj stručnoj javnosti ocenjena je kao veoma pozitivna. Međutim, sagovornici Danasa smatraju da je takva mogućnost malo verovatna.

U centru Sofije desetak hiljada radnika čeličane Kremikovci nastavlja
sa protestima koje su započeli još u avgustvu ove godine

Dogodine reizbor sudija

Pravosudni sistem u Srbiji nije menjan od 1946. godine. Nijedna vlast posle 2000. godine nije uspela da sprovede reformu iako je set novih zakona postojao. Najnoviji zakoni, o kojima raspravljaju poslanici u Skupštini, veoma radikalno menjaju pravosudni sistem u Srbiji. Vlast je odlučna da reformu sprovede u najkraćem mogućem roku, a to znači da će reizbor sudija biti obavljen već sledeće godine, dakle pre 1. januara 2010, piše u Politici.

Cilj opšteg izbora sudija jeste da se iz pravosuđa odstrane sudije koje loše rade, koji su nestručni, nesavesni i neefikasni i oni koji su se ogrešili o ljudska prava, citira ovaj list pomoćnika ministra pravde Vojkana Simića.

Službena odeća, kompjuter koji raspoređuje predmete sudijama, i zakoni usklađeni sa evropskim, neće biti jedine novine u srpskom pravosuđu. Reforma, koju Ministarstvo pravde najavljuje kao korenitu, najviše će se odnositi na mrežu sudova. Ova postojeća je, objašnjavaju, troma i preskupa za građane Srbije, piše u Novostima. Prema rečima ministarke pravde Snežane Malović, sadašnjih 138 opštinskih sudova, zameniće 34 osnovna suda.

Modni kreator Donatela Versaće na konferenciji za štampu u Pekingu povodom njene
prve revije u Kini koja će imati i dobrotvorni karakter u korist fondacije za pomoć
deci stradaloj u zemljotresu u maju, koju je osnovao glumac Džet Li (levo)

Katastrofalan predlog zakona

Samo što je stavljen na javnu raspravu Predlog zakona o maltretiranju na radnom mestu (mobingu) doživeo je prve velike kritike. Unija poslodavaca Srbije ocenila je da je reč o „nepovoljnom i nepravičnom zakonu“, koji u potpunosti ide na štetu poslodavaca. Delegacija Ministarstva rada odmah razgovarala s predstavnicima vlasnika preduzeća. Zamerke su da nejasne odredbe omogućuju zloupotrebe.

"U verziji koju je Ministarstvo prihvatilo zlostavljanje je krajnje nejasno formulisano i ceo zakon ne obezbeđuje dovoljan nivo zakonske regulisanosti. Ostavlja se ogroman prostor da propise mogu proizvoljno da tumače i poslodavci i zaposleni", ocenjuje za Danas koordinator Centra za unapređenje pravnih studija Saša Gajin. On ističe da je Predlog zakona „katastrofalno napisan“ i da takvo rešenje nikako ne doprinosi poboljšanju kvaliteta u oblasti radnog zakonodavstva.


Policija blokira prilaz parlamentu u Barseloni tokom protesta radnika japanske fabrike
automobila Nisan

Ostaje patrijarh Pavle

Srpska pravoslavna crkva zvanično potvrdila da Sabor nije prihvatio molbu Njegove svetosti patrijarha srpskog Pavla za povlačenje sa svetosavskog trona. Odluka Sabora još nije saopštena patrijarhu. Verovatno će u četvrtak biti zamoljen da ostane na čelu SPC.

Sveti arhijerejski sabor SPC primio je na znanje molbu patrijarha Pavla, i doneo odluku da ga, uprkos njegovom zdravstvenom stanju i nemoći, umoli da ostane doživotno na čelu crkve, javljaju Novosti. Prema saznanjima ovog lista, odluka da patrijarh Pavle ostane dok je živ na čelu crkve doneta je u ponedeljak jednoglasno.

Još nema odluke kada će i ko od arhijereja posetiti poglavara Srpske pravoslavne crkve na Vojnomedicinskoj akademiji da bi ga ovastio o ovoj odluci. Moguće je i pokretanje pitanja promene sastava Sinoda, piše u Danasu.

Teško bolesni patrijarh Pavle, najverovatnije, neće prihvatiti molbu Sabora da ostane na čelu Srpske pravoslavne crkve, saznaje Pravda.

Ko koga pritiska zbog Euleksa

Beograd ne želi da odstupi od postignutog sporazuma o međunarodnom prisustvu na Kosovu, Albanci pod pritiscima. Amerika se priključila apelima na vlasti u Prištini da prihvate plan, objavljuju Novosti. Predsednik Boris Tadić izjavio je u sredu u Varšavi da bilo kakva promena postignutog dogovora sa UN o rekonfiguraciji međunarodnog civilnog prisustva na KiM nije prihvatljiva za Beograd.

Otvorenu poruku Prištini da popusti, u utorak je uputio generalni sekretar UN Ban Ki Mun. Američka diplomatska misija u Prištini bila je pod sumnjom Beograda da je doprinela albanskom odbijanju kompromisnog predloga, i odlaganju sednice SB koja je trebalo da bude održana u utorak, piše u Novostima.

Konačan dogovor o raspoređivanju Misije EU na Kosovu trebalo bi očekivati za vikend ili početkom sledeće nedelje, saznaje Danas iz diplomatskih izvora u Prištini.

Budžetske uštede na penzijama?

U četvrtak će konačno biti saopšteno na čijim će se primanjima korisnika državnog budžeta najviše osetiti mere štednje koje su najavljene za narednu godinu.
Mada u vreme zatvaranja ovog broja, razgovori među predstavnicima vladajuće koalicije još nisu završeni, čini se da će i penzioneri, ali i svi oni koji platu primaju iz budžeta, odnosno zaposleni u zdravstvu, prosveti, vojsci, policiji, kao i u državnoj službi, morati da računaju da će im prihodi u narednoj godini biti isti kao u ovoj godini, piše u Novostima.

Blanko ostavke pet poslanika PUPS nalaze se u centrali te stranke, tako da Krkobabićeve sledbenike niko ne može sprečiti da uskrate poverenje vladajućoj koaliciji, ako penzioneri ne dobiju obećanu povišicu - potvrđeno je Novostima u PUPS. Tako zahtev PUPS, zbog kog su oni okrenuli leđa “narodnjacima” i SRS i formirali vladu sa DS, sada preti da uzdrma i Cvetkovićev kabinet.

Lider PUPS-a ucenjuje Vladu pretnjom da će njegova stranka napustiti vladu ukoliko penzije ne budu povećane, objavljuje Pravda pod naslovom "Blef", uz tvrdnju da ni vlast ni opozicija ne veruju pretnjama Jovana Krkobabića.

Prezentacija za medije polo utakmice sa kamilama u Dubaiu

Nema odgovora iz Rusije

"Niko u Vladi Srbije nema nameru da sruši energetski sporazum sa Ruskom Federacijom", kaže za Novosti Nebojša Ćirić, državni sekretar Ministarstva ekonomije i vođa državnog tima u pregovorima sa Rusijom.

Na pitanje, u kojoj fazi su pregovori sa ruskom stranom, Ćirić kaže:

"Sporazumeli smo se sa ruskom stranom da, dok traju pregovori, nema izlaska u javnost. Napomenuo bih da je 31. oktobra u Moskvu poslat predlog krovnog ugovora sa tri aneksa, koji se tiču prodaje 51 odsto Naftne industrije Srbije, izgradnje podzemnog skladišta gasa i gasovoda. Važno je napomenuti da se sva tri dela ovog ugovora moraju posmatrati kao jedinstveni aranžman. Zasad nije stigao odgovor, ali trebalo bi imati u vidu da je potrebno određeno vreme da ruska strana analizira sve ono što smo predložili."
Dimitrij Mališev, predstavnik ‘Gaspromnjefta" i šef pregovaračkog tima za kupovinu NIS-a, danas dolazi u Beograd sa odgovorima na predloge ugovora koji je srpska strana poslala prošle nedelje.

Mališev je u izjavi za Biznis naveo da će u Beogradu ostati do kraja naredne nedelje, jer sledi niz razgovora i susreta sa srpskim zvaničnicima, uključenim u aktivnosti oko privatizacije NIS-a na svim nivoima. Mališev, međutim, nije želeo da se izjasni o tome da li je ruska strana prihvatila zahteve Srbije, rekavši da će o tome razgovarati sa domaćinima.

Ministar ekonomije i regionalnog razvoja u Vladi Srbije Mlađan Dinkić na otvaranju
Sajma "Karijera 08" u novobeogradskom Expo centru

Pucnjava u Kaludjerici

U žestokoj pucnjavi u sukobu dve suparničke ekipe u Kaluđerici ubijeni Vladimir Dosković (33) i Dalibor Milenković (21), javlja Pres. Pucnjavi je prethodila svađa dve grupe mladića, inače navijača Partizana i Crvene zvezde. Policija je uhapsila četvoricu mladića, od kojih je jedan maloletan, zbog sumnje da su učestvovali u ovom krvavom obračunu. Tuča je ugovorena u utorak pre podne kada su se sreli mladići iz suparničkih ekipa. U noći između utorka i srede na zakazanom mestu na jednoj poljani u Kaluđerici pojavilo se 15 mladića. Posle kraće rasprave počela je pucnjava, a u sukobu su korišćene i navijačke baklje.

Ispaljeno je 15 metaka iz najmanje tri pištolja, kako je policija utvrdila, ali se za sada ne zna čiji hici su bili smrtonosni. Pogođen u glavu, Dosković je preminuo kraj svog BMW-a, a pored njega je pronađen njegov „tetejac“, objavljuje Alo. Ubijeni su od ranije poznati policiji. Milenković, inače kuvar u restoranu „Orao“, u dosijeu ima obijanja, razbojništva i nasilničko ponašanje, dok Dosković, vlasnik građevinske firme „Figura“ i bilder, ima pucnjavu i ranjavanje.

Neobične moći

Osmogodišnjoj Jeleni Momčilov, iz dimitrovgradskog sela Željuša, „lepi" se za ruke sve čega se dotakne. Njeni dlanovi predstavljaju pravi magnet, u bukvalnom smislu te reči, za predmete od metala, drveta i plastike, a samo dodirom svog otvorenog dlana može da diže sa poda i manje stolice, piše u Presu.

Jelena je skrenula i pažnju naučnika. Pregledao ju je čuveni geofizičar i hemičar sa niškog Prirodno-matematičkog fakulteta prof. dr Pavle Premović.

"Profesor Premović je ustanovio da neka neobjašnjiva sila tera visak da „poludi" kad se nađe iznad njenih dlanova, dok na drugim delovima tela nema nikakve reakcije", kaže majka Slavica.