
|
Iz rubrike |
Najveća stranka srpske opozicije konačno se pocepala. Koliko su srpski biznismeni uticali na to? Kakve su šanse Srbije pred vratima Evropske unije?
Nikolićevi isključeni, Vučić ćuti
Na sednici Centralne otadžbinske uprave SRS, Nikolić je poručio da će poći svojim putem. “Šešeljevci” oštro napali bivše saborce, pa ih isključili. Naslednik će biti izabran na sledećem kongresu. Aleksandar Vučić, generalni sekretar SRS još se ne izjašnjava, javljaju Novosti. Radikalski vrh jednoglasno je odlučio da Tomislava Nikolića i 17 njegovih sledbenika izbriše iz članstva. Nikoliću je iscepana stara članska karta sa brojem dva, ali je najavio brzo štampanje druge - u svojoj stranci.

Danima u centru pažnje: Toma Nikolić i novinari (foto: Fonet)
"U formiranje nove stranke krećem sledeće nedelje", najavio je on. "Radni naziv mogao bi da bude baš “Napred, Srbijo”.
Od dve stvari za koje se očekivalo da će se dogoditi na jučerašnjem zasedanju Centralne otadžbinske uprave (COU) Srpske radikalne stranke, dogodila se samo jedna: Tomislav Nikolić, bivši zamenik predsednika SRS-a, isključen je iz stranke zajedno sa poslanicima koji su mu prišli, dok njen generalni sekretar Aleksandar Vučić nije došao na sednicu. Iako je u intervjuu Politici bio uveren u podršku Aleksandra Vučića i kazao da su već razgovarali o imenu i programu nove stranke, Nikolić je generalnom sekretaru radikala juče javno poručio da očekuje da konačno saopšti kakvu je odluku doneo, te da bi to trebalo da učini do kraja dana.
U Presu piše kako je Vučić i dalje „na službenom putu u inostranstvu", a list nezvanično saznaje da bi Vučić mogao već danas da se obrati javnosti i podrži jednu od strana. "Svi izvori Presa, bliski Vučićevi saradnici, kažu da on više nema nikakve dileme i da će stati na stranu Tomislava Nikolića."
"Mi imamo želju da srušimo dosovski režim oličen u Borisu Tadiću i njegovoj bandi. Očekujem za jedno dva meseca, kada ljudi u Srbiji shvate šta se desilo i kada se vidi njihova želja za jednom normalnom strankom desnice koja želi dobro Srbiji, ali i želi da je sačuva onoliku kolika jeste, da će nam se priključiti i mnogi iz SRS-a", kazao je Nikolić, piše u Politici.
Blic izveštava kako je "očiju punih suza Tomislav Nikolić, donedavni zamenik predsednika Srpske radikalne stranke, napustio je zemunski Magistrat, iz koga je 18 proteklih godina učestvovao u vođenju ove partije".
"Napustili smo sednicu jer bi se to pretvorilo u beskrajnu svađu. Nama ovde zaista nije mesto, a to misle i oni koji su ostali u Sali," rekao je Nikolić.
Dulić se slaže sa Nikolićem
U danu kada se najjači politički protivnik - SRS -definitivno pocepao, visoki funkcioner DS Oliver Dulić, ministar za zaštitu životne sredine i prostorno planiranje u razgovoru za Novosti kaže da je SRS bila poslednji potpuno netaknuti simbol jednog vremena – devedesetih. "Moglo je da se očekuje da će doći do tog rascepa na istorijskom raskršću u kom pravcu bi trebalo da se kreće Srbija - u Evropu ili unazad." Na pitanje, da li je moguće da Boris Tadić i Tomislav Nikolić naprave sledeću vladu, Dulić odgovara:
"Te 2012. godine, kada će biti sledeći izbori, Srbija će biti toliko izmenjena da će i političke stranke da bi uopšte održale birače morati značajnije da menjaju svoje programe. A posle tih izbora 2012. svašta će biti moguće", objavljuju Novosti pod naslovom "Moguća vlada sa Tomom".
"Posle ovih podela biće gotovo nezamislivo da SRS, na čijem čelu nije Nikolić, bude snažan politički protivnik. Slažem se sa Nikolićem da se posle ovog sukoba spušta zavesa na SRS koja je bila najozbiljniji protivnik DS na svim proteklim izborima", smatra Dulić.
Biznismeni poriču donacije strankama
Da krupni kapital stoji iza pojedinih partija i političara, javnost u Srbiji čuje obično onda kada se se akteri na političkoj sceni posvađaju i počnu da se „gađaju” optužbama na tu temu. Priče o vezama biznisa i politike tada, naravno, imaju negativnu konotaciju, piše u Politici. Poslednje takve optužbe stigle su ove nedelje iz redova tvrde struje radikala na račun odmetnutog Tomislava Nikolića. Najpre je funkcioner SRS-a Milorad Mirčić, veran lideru stranke Vojislavu Šešelju, za aktuelne probleme SRS-a okrivio i jednu farmaceutsku kompaniju iz Banata, koju su kupili Nemci (iz njegovog opisa nije bilo teško zaključiti da se radi o vršačkom „Hemofarmu”). Potom se i vođa radikala oglasio pismom iz Haga, u kome je, uz strane obaveštajne službe, kao razbijače stranke naveo i biznismene Milorada Miškovića i Milana Beka, nazivajući ih oligarsima.
Nijedan od najpoznatijih srpskih biznismena, koji se u medijima dovode u vezu sa najvećim strankama, ne nalazi se u izveštajima o prihodima i rashodima partija u izbornim kampanjama. Svi ili tvrde da ne daju donacije ili izbegavaju odgovor.
Holandija protiv
Serž Bremerc odlučuje da li će u ponedeljak u Briselu ministri spoljnih poslova EU “odmrznuti” Prelazni trgovinski sporazum sa Srbijom, koji čini ogromnu većinu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju. To je, u razgovoru za Novosti, istakla portparol visokog predstavnika EU za spoljnu politiku i bezbednost Havijera Solane Kristina Galjak, prenoseći, istovremeno, Solaninu želju da se to što pre dogodi.
U Evropskoj uniji još nema konsenzusa o odmrzavanju Prelaznog sporazuma sa Srbijom i malo je verovatno da će ga biti do ponedeljka, kada će o tome odlučivati Savet ministara, saopštilo je francusko predsedništvo EU na jutrošnjoj konferenciji za novinare u Evropskom savetu, a prenosi Politika. Posle izručenja Radovana Karadžića Hagu, ogromna većina (26) država članica EU, kao i Evropska komisija i predsedništvo EU, podržavaju odmrzavanje Prelaznog sporazuma, ali konsenzus nije postignut zbog protivljenja Holandije.
Težak zadatak
"Srbija može da postane kandidat za punopravno članstvo u EU već sredinom 2009. godine, ali je težak zadatak da uđemo u Uniju u istom vozu sa Hrvatskom iako od te namere ne odustajemo", kaže u razgovoru za Blic predsednik Srbije Boris Tadić dok Politika prenosi Tadićevu izjavu posle združene pokazne vežbe Sektora za zaštitu i spasavanje, alpinista i ronioca Žandarmerije i Helikopterske jedinice MUP-a Srbije kojoj je juče prisustvovao i Ivica Dačić.
"Organizovanost u vanrednim situacijama od presudne je važnosti za uspeh u određenim okolnostima. Imali smo gorka iskustva u prošlosti, kao što su požari i nesreća na Tisi sa velikim brojem stradalih, kada je nedovoljno dobro iskazana organizovanost naše države. To ćemo nadoknaditi novim zakonom o vanrednim situacijama koji podrazumeva reorganizaciju Sektora za zaštitu i spasavanje MUP-a Srbije u Sektor za vanredne situacije", rekao je Tadić.
Prodaja javnih preduzeća
Savetnik za pripremu inicijalne javne ponude akcija "Telekoma Srbije" biće izabran tokom sledeće nedelje, a "bitka" će se voditi između konzorcijuma "JP Morgan Sekjuritis" i Erste banke i "Morgan Stenli end kompani internešnel", piše u Novostima.
Na otvaranju finansijskih ponuda u petak utvrđeno je da je konzorcijum "JP Morgan Sekjuritis" sa Erste bankom prihvatio fiksnu naknadu od 250.000 evra, kao i naknadu po dobro obavljenom poslu u iznosu od 1,19 odsto od ukupne vrednosti sa svim pratećim troškovima. I "Morgan Stenli" je prihvatio fiksni iznos, a saopšteno je i da je njihova naknada po završetku 1,35 odsto od transakcije. Kako je objasnio Nebojša Ćirić, državni sekretar Ministarstva ekonomije i predsednik komisije za ovu nabavku, ove dve investicione banke su prešle tehnički prag od 75 bodova. Inače, na tender se prijavilo sedam zainteresovanih, ali oni nisu "preskočili" 75 poena.
Izabrani privatizacioni savetnik trebalo bi da do kraja godine predloži strategiju delimične privatizacije "Telekoma", koja će se obaviti inicijalnom javnom ponudom akcija na berzi. Nebojša Ćirić je najavio da je sledeće preduzeće za koje će biti izabran privatizacioni savetnik "Galenika". Potom slede beogradski Aerodrom "Nikola Tesla" i Elektroprivreda Srbije.
Objašnjenja Medvedeva i Putina
Na sastanku elitnog kluba „Valdaj” u Moskvi, ruski predsednik Dmitrij Medvedev u razgovoru s najznačajnijim svetskim politikolozima koji se bave Rusijom objasnio je da su najvažnije lekcije koje svi moraju naučiti iz konflikta na Kavkazu – neophodnost da se usavrši sistem međunarodne bezbednosti i nemogućnost postavljanja nove „gvozdene zavese”, piše u Politici. Novi sistem bezbednosti mora biti „u najmanju ruku takav da odgovara međunarodnom pravu, a ne pravu jačeg”. Sadašnji sistem bezbednosti „dovodi do kapitalnih problema koji su u najboljem slučaju praćeni političkim sukobima, menjanjem granica, a u najgorem su praćeni krvlju”, smatra Medvedev.
"Ima mnogo država gde su na vlasti vlade sa kojima imamo prijateljske odnose. I ako oni smatraju da treba da poboljšamo odnose i u ekonomskoj i u vojnoj sferi, mi to nećemo odbiti”, rekao je on, objasnivši da Rusija devedesetih godina nije raspolagala za to dovoljnim mogućnostima, ali da sada ima za to snage.
„Svet je mnogopolaran, i ako se to nekome ne sviđa, šta da se radi? I nama se mnogo štošta ne dopada.” Predsednik Rusije smatra da je neophodno diverzifikovati energetske tokove kako bi se omogućila stabilnost saradnje sa zemljama Azije i nazvao smešnim priče da Rusija nema dovoljno gasa čak ni za Evropu, a kamoli za Aziju.
Odgovore na pitanja u vezi sa sukobim na Kavkazu članovi „Valdaja” dobili su juče od premijera Vladimira Putina u Sočiju. Pošto je detaljno objasnio redosled događaja 8. i 9. avgusta u Južnoj Osetiji, Putin je rekao:
„Naravno, morali smo da odgovorimo, šta smo mogli da radimo, da brišemo krv i okrenemo glavu na drugu stranu? Reći ću vam još nešto, otkrili smo da su formirane nevladine organizacije u nekim republikama severnog Kavkaza koje su imale zadatak da ukoliko Rusija ne zaštiti Južnu Osetiju iniciraju otcepljenje tih republika od Rusije. Znači, odbranili smo Južnu Osetiju – ne valja, da je nismo odbranili, mogli smo da dobijemo novi udarac, nestabilnost ruskog severnog Kavkaza. Bezobrazluk prosto nema granica.“
Premijer nije poštedeo ni svetske medije: „Bio sam tada u Pekingu, gledao sam televiziju celog sveta, potpuna tišina u etru, kao da se ništa ne dešava. Kao po komandi! Čestitam! Onima koji se time bave, čestitam! Odlično urađeno! Ali rezultat je loš, i on će uvek biti loš, jer je taj rad bio nečastan i nemoralan.”
Pretvrtanje ipak zbog psa
Utvrđeno je da „mercedes" u kojem je bio ministar Jočić išao brzinom od 140 kilometara na sat. To je iznad dozvoljene brzine od 120 kilometara na sat, ali pošto se vozilo u kojem je bio ministar vodi kao vozilo pod pratnjom, ili VIP vozilo, to znači da za njega nije važilo ograničenje brzine. Praktično, vozač nije načinio prekršaj. U nalazu se takođe navodi da ograda pored autoputa nije bila dobro obezbeđena, da je postojala rupa kroz koju je prošao pas kog je „mercedes" udario, pa će biti ispitano čija je to krivica. Konačno, u nalazu se preporučuje da se proveri da li je vozač prošao obuku za vožnju VIP ličnosti, objavljuje Pres. Nesreća u kojoj je Dragan Jočić teško povređen dogodila se u noći 25. januara na autoputu Beograd - Niš. Džip „mercedes", u kome je na mestu suvozača bio bivši ministar, udario je u psa, probio središnju sigurnosnu ogradu i više puta se prevrnuo.
Košarka, Srbi i Amerikanci
Vršački „Hemofarm” prihvatio je zahtev američke senatorke Hilari Klinton da prestane da sponzoriše Košarkaški savez Srbije dok Miladin Kovačević igra košarku u Srbiji.
Kako je saopštio predsednik „Hemofarma” Miodrag Babić, ova kompanija „ne može da brani agresivnost ili opravdava posledice Kovačevićevog ponašanja”. Ovaj mladić je u maju, prema američkoj optužnici, gotovo do smrti pretukao svog kolegu studenta na Univerzitetu Bingamton u državi Njujork, a mesec dana kasnije je pobegao iz SAD, ne čekajući da mu počne suđenje.
Novinari Politike, na drugoj strani, razgovarali su sa Karlom Stroukenom, distributerom američke kompanije AND1 za istočnu Evropu, koji kaže da mu nije jasno kakve veze ova firma koja proizvodi košarkašku opremu ima sa slučajem Miladina Kovačevića. (Hilari Klinton je od ove firme, kao i od „Hemofarma”, turskog „Efesa” i italijanskog „Bejsiknet SPA” tražila da prestanu finansiranje KSS dok Kovačević igra košarku.)
"Neka se gospođa Hilari Klinton obrati Košarkaškom savezu Srbije ili bilo kojoj drugoj instituciji čija bi to nadležnost mogla da bude", rekao je Strouken. "Nije mi jasno kakve mi imamo veze s tim… Mi se bavimo izradom i prodajom sportske opreme. Nama niko ne može na ovakav način da postavlja uslove."
Priča o slučaju Miladina Kovačevića, optuženog pred američkim sudom za nanošenje teških povreda Brajanu Štajnhaueru, kao da nema kraja, piše u Novostima. Posle pritvaranja vicekonzula Igora Miloševića, koji je Kovačeviću izdao putnu ispravu, kao nepoznanica ostalo je - ko je u Srbiji izdejstvovao da se čekom Konzulata plati njegova sloboda, ili, ko je pomogao uplatiocu da mu bude dostupan račun našeg diplomatskog predstavništva u Njujorku. Poznavaoci diplomatske prakse kažu, dešava se da za građane u inostranstvu, kojima je potrebna pomoć, njihovi roditelji ili prijatelji novac uplate na račun diplomatskog predstavništva. Potom se ta suma prosledi gde je potrebno.
Napad na "Zvezdu"
Grupa od dvadesetak mladića naoružanih bejzbol palicama, kamenjem i ko zna čime još, uletela je ispred svlačionica u petak želeći da se fizički obračuna sa igračima Crvene zvezde, piše u Novostima. Samo hrabra intervencija dvojice momaka iz obezbeđenja, koji su stali na vrata, sprečila je huligane da uđu i napadnu fudbalere. Kada su videli da ne mogu da stignu do svlačionica, izgrednici su počeli da palicama i kamenjem lupaju automobile igrača i stručnog štaba koji su bili parkirani ispred.
Prema informacijama Blica, demolirani su automobil Ilije Ivića, novog direktora Zvezde, „audi Q7“ bivšeg kapitena Ognjena Koromana, BMW Pavla Ninkova, kao i novi automobil Ivana Ranđelovića. Takođe je demolirano još nekoliko BMW, „tojota“, „ford ševrolet“...ukupno 13 automobila. Niko iz kluba nije želeo da se oglašava, daje informacije ili komentariše najnoviji skandal na „Marakani", javlja Pres. Igrači su samo sat vremena posle incidenta normalno trenirali na pomoćnom terenu, ali se videlo da atmosfera među njima nije bila na visokom nivou. Iako nema zvanične potvrde, pretpostavlja se da su napadači zapravo navijači Crvene zvezde, koji su, još jednom, na direktan način upozorili fudbalere da ne smeju da se igraju ugledom kluba
Novosti objavljuju kako je, povodom napisa u pojedinim medijima o navodnoj zabrani Draganu Džajiću od državnih organa da se vrati u FK Crvena zvezda na neku od rukovodećih funkcija, klub sa "Marakane" izdao je saopštenje u kojem se tvrdi da "prema do sada raspoloživim podacima ne postoje bilo kakve prepreke koje bi gospodinu Džajiću onemogućile povratak u klub".
|
Novi naslovi |