UVOZNA ILI DOMAĆA AFERA

Ekipa “Balkan magazina”

Predizborna kampanja, politička korupcija ili podmetnuta svadja, samo su neka od mogućih tumačenja sukoba vlasnika Delte i lidera LDP-a.

“Smeta mi kada Miroslav Mišković (vlasnik kompanije “Delta”) pomisli da može da se skine sa američke crne liste tako što će otići u Ambasadu SAD i ponuditi kooperativnost Vojislava Koštunice u procesu traganja za kosovskim rešenjem”, rekao je 18. novembra Čedomir Jovanović, gostujući u emisiji “Utisak nedelje” TV B92.

 

Ova izjava očigledno je bila “okidač” za opšti medijski i politički sukob u Srbiji, kome se, za sada, ne vidi kraj.

 

Kako je deljen plen

Samo dan nakon šokantne optužbe koju je Jovanović izneo na račun prvog čoveka “Delte”, beogradski dnevni list “Kurir”, pozivajući se na neimenovane izvore iz MUP-a Srbije, objavio je da je 2001. godine lider LDP-a (u to vreme šef poslaničke grupe DOS-a u Skupštini Srbije) uzeo pet od osam miliona nemačkih maraka otkupa posle otmice Miroslava Miškovića koju su izvršili članovi “zemunskog klana”. Drugi deo novca, odnosno 2,5 miliona nemačkih maraka, navodno podelili su vođa “Zemunaca” Dušan Spasojević poznatiji kao Šiptar i Milorad Ulemek Legija, nekadašnji komandant Jedinice za specijalne operacije Državne bezbednosti Srbije. Preostalih 500.000 maraka, prema pisanju “Kurira” uzeli su članovi klana koji su učestvovali u otimici poznatog biznismena.

 

Posle objavljivanja ove informacije prvi se oglasio onaj koji se do sada uspešno distancirao od medija – lično Miroslav Mišković, vlasnik “Delte”. Naime, on je u otvorenom pismu sa naslovom "Ako je vreme za istinu, evo je" direktno optužio Jovanovića za umešanost u njegovu otmicu, nazvavši ga "ortakom mafije".
"Da li današnjim nasrtajima predupređuješ sva svedočenja o svemu što znamo - zašto su ti ruke prljave, a savest čista - ili su ovi napadi tvoj pokušaj da me opet smestiš u šaht, i po drugi put, zastražiš otkup od mene, moje porodice i moje kompanije", upitao je Mišković Jovanovića.

 

"Zločince" na sud

Čedomir Jovanović je odmah sutradan (20. novembra) odbacio sve optužbe izrečene na njegov račun i najavio podnošenje krivične prijave zbog "zločinačkog udruživanja", protiv Miškovića, ali i premijera Srbije Vojislava Koštunice, ministra policije Dragana Jočića, šefa Bezbednosno-informativne agencije (BIA) Radeta Bulatovića…

 

Lider LDP-a je naveo da Mišković "laže, kao što je celu svoju imperiju napravio na laži i pljački". Jovanović je još ocenio “da Mišković otvorenim pismom vrši pritisak na javnost i da pokušava da skrene temu sa odluke Antimonopolske komisije da mora da plati 350 do 400 miliona evra kazne za kršenje antimonopolskih zakona”.

 

On je objasnio svoje tvrdnje rečima “da je vlasnik “Delte”, preko novinara Bratislava Grubačića, ambasadi SAD nudio uticaj na Vladu Srbije oko Kosova u zamenu za američku vizu”. Predsednika LDP-a su (21. novembra) demantovali i Grubačić i američka ambasada, ali je Jovanovićeva stranka najavila da će javnosti predstaviti pisane dokaze o “pokušaju trampe Kosova za vizu”.

"Tim dokazom će biti zaokruženi osnov za pokretanje inicijative za osnivanje anketnog odbora Skupštine, na kome će Grubačić imati mogućnost da odgovori na sva pitanja", navela je LDP. Dan kasnije javnost je imala prilike da vidi navodni dokumet ambasade SAD, u kome piše da su Amerikanci odbili ponudu Miškovića, dok je LDP taj “dokaz” predala ministru pravde Srbije Dušanu Petroviću i Specijalnom tužilaštvu.

 

Analiza o korupciji

Dokument o sastanku u ambasadi nosi datum 21. maj 2007. kada je u Ambasadi bila potpuno druga administracija koju je prevodio ambasador Majkl Polt.


Kako se navodi u dokumentu, “18. maja ove godine urednik biltena za diplomate VIP Bratislav Grubačić je službeniku Političkog odeljenja Ambasade rekao da, ako su SAD zabrinute kako da ublaže politiku Srbije prema Kosovu, postoji pojedinac koji efikasno može da utiče na novu vladajuću koaliciju, a zatim brzo dodao da se radi o Miroslavu Miškoviću, u čije ime je navodno rekao da nastupa”.

Govoreći o mogućnostima političkog uticaja Miškovića, Grubačić je, prema navodima iz dokumenta, rekao da su potpredsednik Vlade Božidar Đelić i ministar ekonomije Mlađan Dinkić, takoreći "zaposleni kod njega". Grubačić je, kako piše u dokumentu, dodao da su i ministar bez portfotelja Dragan Đilas i ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević u obavezi prema Miškoviću, zbog njegove političke i finansijske pomoći njihovim "uspešnim" karijerama u protekloj deceniji.

Političko odeljenje je u analizi, koja je takođe prikazana u spornom dokumetu, ocenilo da je Mišković u velikoj meri finansirao sve velike političke partije sem Liberalno-demokratske partije i Srpskog pokreta obnove.

 

“G17 je totalno zavisan od Miškovićeve podrške, Demokratska stranka održava "udobnu distancu", ali voljno prihvata pomoć, dok su i Demokratska stranka Srbije i Srpska radikalna stranka primile pozamašne svote novca od vlasnika “Delte”, piše u navodnom dokumentu američke ambasade.

“U preporuci Političko odeljenje Ambasade je predložilo da se odmah i kategorički odbije predlog Miškovića, dok je Stejt departmentu na uvid poslat dokaz Haškog suda o Miškovićevoj manipulaciji srpskom carinom, čime je ubirao profit 1999. i 2000. i direktno bio umešan u šverc cigareta i pomaganje Miloševićevog režima od 1993. do 1995, čime bi bio potvrđen njegov status 212f i doživotna zabrana ulaska u SAD…”, preneli su beogradski mediji sadržaj “dokumenta američke ambasade”.

“Bolesnik” i “narkoman”

Krivične prijave i objavljivanje navodnog dokumeta Ambasade SAD izazvale su brojne reakcije prozvanih.
Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić je tim povodom najavio “da će podneti krivičnu prijavu zbog kaljanja njegovog ugleda i pozvao sve koji imaju bilo kakvih dokaza da se obrate javnosti, tužilaštvu i pravosuđu”. Takođe, tužbu je najavila i G17 plus zbog kleveta na račun ministra Mlađana Dinkića, dok je ministar poljoprivrede Slobodan Milosavljević je odgovorio da su optužbe lidera LDP-a "bolesne".

- Izjava da sam zločinac odražava teško mentalno stanje posrnulog političara - rekao je on.

Ni portparol Demokratske stranke Srbije (DSS) Andreja Mladenović nije ostao “dužan” Jovanoviću, pa ga je optužio “da je pod dejstvom opijata dao izjavu o ustupanju nezavisnosti Kosova u zamenu za jednu američku vizu”.


Rat Čede i Miškovića sa novinskih stranica i sudskih šaltera preselio se i u parlament Srbije gde je (23. novembra) Jovanović ponovo optužio vicepremijera Đelića da Kosovo brani iz "Delta sitija".
Lider LDP-a je zatim napao članove vlade da su se oglušili o kritike Odbora za sprečavanje sukoba interesa, Komisije za zaštitu konkurencije i Saveta za borbu protiv korupcije. Ta tela su, podsetimo, optužila pojedine državne funkcionere da su vršili pritisak na njih, kada je u pitanju monopol "Delte" na srpskom tržištu. Članovi Vlade Srbije na sednici parlamenta, odbacili su sve optužbe i najavili nove tužbe, dok je ambasada SAD istog dana i drugi put demantovala navode iz već čuvenog “dokumenta”.

 

Teorija puno, epiloga nigde

Predizborna kampanja LDP-a, prva je od teorija zbog čega je Jovanović izašao u javnost sa optužbama na račun Miškovića. Zagovornici ove teze, kažu da su šanse te stranke da ostvari uspeh na izborima početkom iduće godine ravne nuli zbog Jovanovićevog otvorenog zalaganja za nezavisnost Kosmeta. Naime, tajming izbora i eventualno jednostrano proglašenje  nezavisnosti Kosmeta, Jovanoviću su “politička omča oko vrata”, pa je zbog toga je, navodno lider LDP-a “promenio ploču” i udario po cenama u Miškovićevim trgovinskim lancima i monopolu za koji optužuju “Deltu”.

 

S druge strane, ima onih koji brane “dosledan stav LDP-a” i koji su mišljenja da je cela priča o pokušaju trampe sa Amerikacima istinita, kao i da je tačno da političare u Srbije bogato finansira kompanija Miroslava Miškovića. Zbog toga je navodno, i pokrenuta medijska mašinerija, koja za cilj ima povezivanje Jovanovića sa mafijom, uz obavezno “skretanje teme” sa istrage o monopolu.

 

Takođe, poslednjih dana moglo se čuti da je kompletan sukob zapravo u režiji - Amerikanaca, koji pričom o rasulu i korupciji u državi žele da dodatno oslabe pozicije Srbije u budućim pregovorima o statusu Kosova i Metohije. Prema toj spekulaciji, objavljeni dokument ambasade SAD je autentičan i sa dozvolom Vašingtona pušten u javnost. Demantiji Amerikanaca su samo navodno “slika i prilika” stare prakse da nešto tajno radi, a javno sve - negira.

 

Kako god bilo, nekoliko stvari je izvesno: sukob će biti nastavljen - Čeda će i dalje prozivati, Mišković će zarađivati, dok će sudovi u Srbiji, očigledno - imati pune ruke posla.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...