TRAGEDIJA, MEDIJI I STRANKE

Ekipa Balkanmagazina

Zoran Vujović je sa prijateljima organizovano došao na miting u Beograd. Roditelji su se poslednji put sa njim čuli sat vremena posle završetka protesta

Dvadesetogodišnji Zoran Vujović, koji je prošle nedelje nastradao u požaru u Ambasadi SAD, posle mitinga održanog zbog jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, sahranjen je na novosadskom Novom groblju. Hiljade ljudi ispratilo je Zorana, dok se i dalje sa sigurnošću ne zna kako je ovaj mladić, student druge godine Fakulteta tehničkih nauka i sportista, izgubio život.

 

stud 

Nastradali student

 

Zoran je sa prijateljima organizovano došao na miting u Beograd. Roditelji su se poslednji put sa njim čuli sat vremena posle završetka protesta ali pošto se posle toga nije javljao na telefonske pozive i nije vratio kući, njegov nestanak prijavili su policiji. Dan kasnije Zoranov otac i stric otišli su iz Novog Sada u Beograd da provere da nije pritvoren. U međuvremenu, dobili su poziv sa VMA, gde je otac Milan, prepoznao Zoranov lančić, koji nađen pored tela...

 

Prema poslednjim nezvaničnim informacijama, mladić se ugušio dimom i najverovatnije da je u pitanju nesrećan slučaj. Ipak, u srpskoj javnosti danima se plasiraju brojne, pa čak i neverovatne teorije o uzroku smrti. Tako je objavljena priča da su su američki marinci koji su čuvali diplomatsko predstavništvo SAD, ubili Vujovića. Po prvoj teoriji marinci su na mladića navodno pucali, dok je po drugoj, ubistvo izvršeno jakim nervnim gasom, nakon čega je sledilo spaljivanje leša. Bivši šef beogradske policije Marko Nicović za jedan dnevni beogradski list izjavio je da javnost uskoro neće saznati šta se zaista desilo u zgradi ambasade SAD u Kneza Miloša u Beogradu.

 

"Amerikancima to nije u interesu! Naročito ako se zna da skoro sve ambasade, a posebno ambasade velikih sila, imaju automatske bezbednosne mehanizme u slučaju da neko neovlašćeno uđe. Neke od njih, pored gasa, koriste i automatsko izazivanje plamena", otkrio je tada Nicović.

 

Među teorijama koje su se pominjale, mogla se čuti i ona da je jedan od marinaca koji je bio u zgradi spustio rešetku koja prostoriju u kojoj je nađeno Zoranovo telo deli od druge prostorije. Prema toj verziji događaja, dva njegova druga uspela su da izađu, ali je on praktično ostao zarobljen u vatrenoj stihiji iz koje mu nije bilo spasa. U spektru nagađanja čak se pojavila i teza da je mladić ubijen "specijalnim oružjem, koje radi na bazi mikrotalasa"...

 

Brojne spekulacije "podgrejala“ je informacija da je Amerikancima trebalo punih pet dana da snimke sigurnosnih kamera predaju beogradskoj policiji. Pretpostavljalo se da bi upravo video zapisi upada demonstranata u zgradu ambasade SAD, mogli da otkriju uzrok smrti Vujovića. Ipak, do danas, zvanično nije objavljeno šta se vidi na pomenutim snimcima, a nezvanično se priča "da su video zapisi mutni i da ne sadrže detalje o smrti Zorana Vujovića".

 

Paralelno sa nagađanjima o uzroku smrti, svi srpski političari izrazili su žaljenje zbog pogibije ovog mladića. Ipak, stranački prvaci nisu bili jedinstveni u komentarima nereda koji su izbili posle mitinga 21. februara, pa je tako tragedija porodice Vujović dobila i političku konotaciju. Naime, Vujovići su u Novi Sad došli 1999. godine, kada su zbog ulaska NATO snaga na Kosovo i Metohiju morali da pobegnu iz Čaglavice. Tu činjenicu pojedine partije, od kojih je najglasnija bila Srpska radikalna stranka, iskoristile su kako bi opravdale demoliranje ambasada i predstavništva stranih firmi širom prestonice. Tako je nađeno opravdanje i razumevanje za nerede u kojima je učestvovalo više od hiljadu demonstranata među kojima je bio i Zoran Vujović.

 

S druge strane, neke stranke, uz žaljenje zbog tragedije, konstatovale su da su napadi na diplomatska predstavništva delo huligana, koji su poslali ružnu sliku o Srbiji u svet i da Vujović sigurno ne bi nastradao da je tog kobnog četvrtka na drugi način izrazio svoje neslaganje sa otimanjem Kosova i Metohije.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...