ŠEŠELJ NA TELEVIZIJI

Ekipa “Balkan magazina”

Snimak pretpretresne konferencije gledalo u proseku oko pola miliona a početak suđenja, i to u odloženom tv prenosu, pratilo skoro 800.000 ljudi.

Suđenje lideru Srpske radikalne stranke (SRS) Vojislavu Šešelju pred Haškim tribunalom, koje je počelo posle rekordne četiri godine i osam meseci čekanja, izgleda, uzdrmalo je uspavanu srpsku javnost. Političku letargiju, koja prati neuspešne pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije, prekinuo je na trenutak Šešelj, iznoseći svoje poznate ideje o antisrpskom stavu zapadnih zemalja koje predvode Sjedinjene Američke Države. 

Oštar Šešeljev nastup, loši argumenti Tužilaštva, nespretno napisana optužnica sa puno “rupa” ali i armija glasača SRS-a u Srbiji, učinili su da početak suđenja i to u odloženom televizijskom prenosu (u noći 7/8. novembra) prati skoro 800.000 ljudi. Takođe, ni ostali srpski mediji nisu bili ravnodušni na nastup radikalskog prvaka, pa su gotovo sve dnevne i nedeljne novine na naslovnim stranama prenele izvode iz Šešeljeveve borbe protiv, kako je to sam optuženi rekao - “laži, svetskog poretka i antisrpske kampanje”.

seselj

Pred početak sudjenja (foto: Blic)

Tih dana, izjave premijera Vojislava Koštunice, predsednika Borisa Tadića i njihovih saradnika o nameri države da sačuva Kosmet, pa makar i po uzoru na Hongkong, pale su u drugi plan, jer je osnivač Srpskog četničkog pokreta i Srpske radikalne stranke, izlaskom pred haške sudije “oteo” pažnju javnosti.

Priprema za šou

Pre nego što se Šešelj pojavio na televiziji, njegova stranka je više meseci prikupljala potpise građana čime su od Aleksandra Tijanića, generalnog direktora Radiotelevizije Srbije tražili direktan prenos kompletnog suđenja. Tijanić, očigledno nije mogao da ignoriše  blizu million potpisa i pretnju radikala da će pozvati revnosno članstvo da ne plaća TV pretplatu ako ne bude prenosa, ali mu je ruke vezala odluka Republičke radiodifuzne agencije (RRA), koja je izdala nalog da Drugi program državne televizije mora da “pušta” direktno zasedanja Skupštine Srbije. Zbog toga došlo se do solomonskog rešenja da se suđenje lideru radikala emituje odloženo u večernjem terminu, ali u integralnoj verziji, dakle bez bilo kakvih skraćenja.  Podsećanja radi, jedini haški optuženik čija se svaka reč mogla čuti preko televizije bio je Slobodan Milošević, nekadašnji predsednik Srbije i SR Jugoslavije (suđenje prenosila TV B92), dok su ostali Srbi, kojima sudi Tribunal dobijali po koji minut u informativnim emisijama i po koji red u novinama.

Tako se lider radikala, pojavio u haškoj sudnici i na TV ekranima 6. i 7. novembra  Na oduševljenje mnogih Srba, a na žalost zvaničnika Tribunala održao je lekciju iz pravnih nauka haškoj tužiteljiki Kristini Dal, koja je u nekoliko navrata gubila živce i pokušavala da uđe u raspravu sa optuženim, zbog čega je sudija Žan-Klod Antoneti oštro ukorio.

Šou u sudnici bio je zapažen u Srbiji i pre zvaničnog početka suđenja jer je, kako je objavila agencija “Beta” pozivajući se istaživanje agencije “AGB Strategic Research” samo snimak pretpretresne konferencije gledalo u proseku oko pola miliona ljudi. To znači da je prosečno u svakom minutu izlaganje lidera SRS-a pratilo 7,1 odsto svih gledalaca.

Reklama za džabe

Imajući u vidu činjenicu da Srbiju u januaru (najverovatnije 13. ili 20.)  čekaju predsednički i lokalni izbori, među političarima ovih dana moglo se čuti da će prenosi Šešelju postati najskuplji reklamni termini u predizbornoj kampanji radiakala.

S obzirom da se suđenje predsedniku SRS-a nastavlja 11. decembra, dakle u jeku predstojeće predizborne kampanje, nema sumnje da će radikali maksimalno iskoristiti  pojavljivanje svog vođe na TV ekranima. Tome u prilog govori i činjenica da su članovi te stranke povodom početka suđenja delili bedževe sa likom Vojislava Šešelja poslanicima u srpskom parlamentu. Poslanik SRS-a Nemanja Šarović uručio je bedž predsedniku skupštine Oliveru Duliću rekavši da će pokazati koliki je demokrata ukoliko ga zakači za rever, ali se prvi čovek parlamenta samo uljudno zahvalio i ostavio poklon na stolu. Nekoliko dana kasnije poslanici SRS-a u Skupštini Srbije prodavali su za 600 dinara Šešeljevu knjigu “ Afera Hrtkovci i ustaška kurva Nataša Kandić", istovremeno najavivši nove akcije podrške svom lideru.

Optužba i odbrana

Čitanje optužnice u Hagu, trajalo je tačno 193 minuta i Šešelju su zvanično stavljeni na teret učešće u zločinačkom poduhvatu, zločini protiv čovečnosti, kršenje zakona i običaja rata, pozivanje na činjenje krivičnih dela… Ipak, jedina konkretna u nizu “labavih” optužbi bila je ona za zločin na farmi “Ovčara” koji se dogodio krajem 1991. godine kada je streljano blizu 200 Hrvata, prethodno odvedenih iz Vukovarske bolnice.  Navodno su u izvršenju zločina učestvovali i dobrovoljci SRS-a, koje je na front poslao upravo Šešelj.

Braneći se od te optužbe lider radikala je za zločin na “Ovčari” prozvao generala Aleksandara Vasiljevića, nekadašnjeg šefa Vojne kontraobaveštajne službe. Šešelj je u haškoj sudnici objasnio “da je Vojna služba bezbednosti odgovorna za brojne zločine koji su kasnije pripisivani i Srbima i Hrvatima, a da je cilj KOS-a bio da uz podršku SAD izvrši puč koji bi omogućio vrhu JNA da se obračuna sa Slobodanom Miloševićem i Franjom Tuđmanom”.

Predsednik SRS-a je pobijao jednu po jednu tačku optužnice, pridržavajući se u potpunosti pravila Tribunala. On je u sudnici objasnio dogadjaje u Borovu selu (prvi oružani sukob u Hrvatskoj), Vukovaru, Vojvodini, Bosni i Hercegovini… Takođe, on je optužio Vuka Draškovića i pokojnike - Želja Ražnatovića Arkana i Ljubišu Savića Mauzera za broje zločine koje Tribunal “njemu hoće da pripiše”.

Šešelj je u sudnici otvoreno branio koncept Velike Srbije, uz komentar da je ponosan na tu ideju, u svom maniru objašnjavao poreklo Hrvata i predstavio svoje viđenje brojnih krvavih događaja na tlu bivše SFRJ. Nastup lidera SRS-a očigledno, je, između ostalog,  bio namenjen delu građana Srbije, koji podžavaju radikalsku politiku, ali i svima koji su mišljenja da je Šešelj u Hagu zbog - verbalnog delikata. 

Argumenti, pa inat

Tokom izlaganja pred sudijama Šešelj je pokazao da u potpunosti  savladao pravila haške procedure, što mu je priznao i sudija Antoaneti, koji je rekao “da optuženi zna statut Tribunala napamet”. Lider radikala je birao reči tokom svog obraćanja sudu, da bi na kraju desetine svojih argumenata, zasenio izjavom “da  mu je žao što Tribunal nije predvideo smrtnu kaznu, jer želi da završi kao njegov prijatelj Sadam Husein i na taj način zapečati svoju ideologiju”.

“Pošto nemam tu mogućnost, apelujem na Vas da presuda sadrži najstrožu kaznu, jer će to učiniti moju ideologiju većom”, rekao je Šešelj sudskom Veću.

Svoje izlaganje završio je poređenjem sebe sa jednim od junaka čuvenog romana Lava Tolstoja “Rat i Mir” – grofom Pjerom Bezuhovim koga su Napoleonovi vojnici odveli na streljanje i koji je tada uz smeh rekao “ne možete vezati moju besmrtnu dušu”.

“Da li haško tužilaštvo i ceo haški sud misle da mene mogu da osude i da mogu da osude moju nacionalističku ideologiju. Na to moram da se nasmejem ha, ha, ha, jer vi mojoj ideologiji ne možete ništa. Ja  mogu samo da umrem, ali od smeha zbog smešne optužnice, smešnog Tribunala i smešnih SAD koje stoje iza ovog antisrpskog Tribunala”, poručio je Šešelj, posle čega mu se sudija Antoaneti zahvalio “jer završio uvodno izaganje pre predviđenog vremena”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...