GENIJALNI LJUDI NAŠEG DOBA

Priredio: Milan Djukić

Od autora Weba preko Homera Simpsona do najtraženijeg svetskog teroriste

Napraviti pravi izbor nikada nije lako i ishod gotovo uvek liči na priču o tamnom vilajetu. Počev od najjednostavnije kupovine nekog proizvoda u samoposluzi preko fudbalskog tima za koji ćete navijati pa do glasanja na izborima na kojima se odlučuje ko će nam od političara krojiti kapu u narednom periodu. (Da ne govorimo o slatkim mukama na kojima se nalaze članovi žirija za izbor kraljice lepote.) Zato sigurno nije bilo lako na osnovu glasova anketiranih građana (u ovom slučaju Britanaca) izabrati sto najvećih živih genijalaca.

 

Tim Berners-Li

Tim Berners-Li

 

Na vrhu ove liste nalazi se osoba kojoj se pripisuju najveće zasluge za tehnološku inovaciju koja je skoro u potpunosti izmenila naše živote poslednjih desetak godina ali i čovek koji je osmislio crtani film o jednoj neobičnoj porodici u Americi. Iako se ono što su osmislili i ostvarili u velikoj meri međusobno razlikuje i nema mnogo dodirnih tačaka, Tim Berners-Li, otac Weba, i Mat Groning, autor Simpsonovih, ipak su zauzeli mesta pri vrhu liste u kojoj su pojedinci razvrstani na osnovu "faktora genijalnosti".

 

Mat Groning

Mat Groning

 

Na osnovu sopstvenog sistema istraživači kompanije Synectics su ocenili koliko su nominovane ličnosti doprinele čovečanstvu svojim originalnim načinom razmišljanja, koliku su slavu i popularnost stekli, kolika je njihova intelektualna moć, šta su sve postigli i kolika je njihova važnost u kulturi današnjice.

 

Među prvih sto nisu samo naučnici i usko specijalizovani stručnjaci, već i 19 muzičara, dva likovna umetnika (Dejmien Hirst i ilustrator Robert Kramb) i jedan sportista (Muhamed Ali). On se nalazi na 43. mestu zajedno s čovekom za koga bi retko ko očekivao da će se naći na listi genijalaca - to je Osama bin Laden.

 

Prvo mesto dele britanski naučnik Berners-Li i Albert Hofman, švajcarski hemičar koji je najpoznatiji po tome što je sintetizovao LSD. Mat Groning je na četvrtom mestu, ispred Nelsona Mendele. Stiven Hoking, koga su svi smatrali genijlacem i pre objavljivanja izveštaja i konačne liste, zauzeo je sedmo mesto.

 

Hofman

Albert Hofman

 

U prvih sto, među kojima je samo petnaest žena, su i Stiven Spilberg, Ričard Branson, Princ, Areta Frenklin.

 

Anketa je sprovedena na uzorku od 4000 Britanaca. Svaki učesnik je imao pravo da nominuje do deset živih osoba koje se po njihovom mišljenju mogu uvrstiti u genijalce. Nakon što su iz dobijene baze izbrisani svi preminuli, osobe koje nisu mogle biti identifikovane ili one za koje se ispostavilo da su sami učesnici istraživanja (samonominacije), lista je svedena na nešto preko 400 imena.

 

Dario Fo

Dario Fo

 

Žiri od šest konsultanata ju je dodatno smanjio na 100 osoba kojima je davao ocene od 1 do 10 za svaki od pet činilaca koji zbirno daju "faktor genijalnosti". Najveći faktor genijalnosti - 27 od mogućih 50 - imaju Hofman i Barners-Li, koji dele prvo mesto - dok genijalac na poslednjem, stotom mestu ima faktor 2 od 50.

Naravno, lista bi sigurno izgledala drugačije da je obavljeno ispitivanje javnog mnjenja u nekoj drugoj zemlji ili na međunarodnom nivou. Kompletan izveštaj možete preuzeti s Web lokacije kompanije Synectics.

 

Prvih 10 (odnosno 11)

1. Albert Hofman (Švajcarac) hemičar (faktor genijalnosti 27)

1. Tim Berners-Li (Britanac) računarski naučnik (27)

3. Džordž Soros (Amerikanac) investitor i filantrop (25)

4. Mat Groning (Amerikanac) satiričar i animator (24)

5. Nelson Mandela (Južnoafrikanac) političar i diplomata (23)

5. Frederik Sanger (Britanac) hemičar (23)

7. Dario Fo (Italijan) pisac i dramaturg (22)

7. Stiven Hoking (Britanac) fizičar (22)

9. Oskar Nimejer (Brazilac) arhitekta (21)

9. Filip Glas (Amerikanac kompozitor (21)

9. Grigorij Perelman (Rus) matematičar (21)

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...