Без насиља: у породици и над породицом

Драгомир Антонић

Има много примера како држава врши правно насиље над породицом
(ilustracija-Kako odgovoriti na nasilje države)

У току је измена кривичног законика. Предузимају се оштре мере против насиља и насилника у породици. Било је крајње време да се тако нешто уради. Свака врста насиља се мора оштро осудити. Мислим да се сви слажемо. Зато предлажем, док Парламент државе Србије заседа, да се размотри и могућност доношења закона, или макар уредбе, којима ће се оштро кажњавати - насиље државе над породицом.

Има много примера како држава врши правно насиље над породицом. Ево неколико.

Прво, отимањем пензија које су вишедеценијским радом зарађене, држава чини против правно насиље чиме угрожава егзистенцију породице. Зна се да, због неспособне државе, која није у стању да створи услове да младост ради, пензионери су они који издржавају млађе чланове породице.

У држави Србији за време Светог Саве ( види Законоправило, 48.глава и даље), млађи су издржавали остареле родитеље и бринули о њима.

Друго, држава врши насиље над породицама које редовно измирују своје комуналне обавезе – инфостан, телефон, струја – тако што од великих компанија али неплатиша не наплаћује.

Треће, дајући огромне субвенције странцима, уместо минималних сељацима у својој држави Србији, она врши насиље на оно мало преосталих сељака и тера њихову децу са породичних имања. Зар није хуманије дати српском сељаку 10.000 евра једном за свагда и тиме на имању задржати десетак чланова породице, што је мање од 1.000 евра по упосленом раднику, него неком „инвеститору“ из белог света давати 10.000 по запосленом раднику. Кад „инвеститор“ новац потроши он оде из Србије. Сељак ће у Србији остати док не сконча. Ко је у овом случају насилан! Сељак или држава? Зна се ко је зарадио: Страни инвеститор уз помоћ неког из „домаће владе“.

Има тога још, али ми се чини, и ово је довољно, да схватимо опасност насиља не само у породици већ и насиља које се врши над целом породицом. Зато је држава дужна да се бори против немаштине коју својим мерама изазива у породицама јер, поред осталих разлога, немаштина је један од главних, ако не и главни узрок насиља у породици.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...