RATNI BROD PRONAĐEN POSLE 66 GODINA

Priredio:   Milan Đukić

Šest decenija su se Australijanci pitali kako je bilo moguće da ponos njihove mornarice potopi lako naoružana nemačka krstarica. Konačno je misterija rešena.

Jedna od najvećih vojnih mistrerija u istoriji Australije možda je rešena otkrićem broda iz II svetskog rata koji je potonuo zajedno sa 645 članova posade, nakon bliskog susreta s nemačkim brodom. Olupina broda Sidnej je pronađena pre nekoliko dana blizu zapadne obale, samo dan nakon što je istraživački tim pronašao i olupinu nemačke pomoćne krstarice Kormoran koja je potopila australijsku uzdanicu.



Sidnej je bio ponos australijske mornarice


Dva broda su 19. novembra 1941. godine vodila polusatnu pomorsku bitku i tom prilikom su oba potonula. Dok je većina mornara s nemačkog broda (njih 317) preživela i spašena, svih 645 članova posade broda Sidnej potonulo je zajedno sa njim. Zato je to najteža pomorska nesreća u istoriji Australije, a Sidnej je najveći potopljeni brod u II svetskom ratu bez preživelih mornara.



Svih 645 članova posade je poginulo kada je brod potopila nemačka krstarica


Otkriće, do kojeg je došlo zahvaljujući razvoju sonarne tehnologija koja omogućava pretraživanje do dubine i preko 2 kilometra, trebalo bi da pruži činjenice o tome kako je slabo naoružana nemačka krstarica mogla da potopi uzdanicu australijske mornarice.



Nemački brod, koji se sukobio sa Sidnejom 19. novembra 1941. godine, bio je pomoćna krstarica Kormoran


"Naša nacija se 66 godina pitala gde je Sidnej i šta se s tim brodom dogodilo. Rešili smo prvi deo misterije… drugi je, naravno, šta se zapravo dogodilo", rekao je novinarima viceadmiral Ras Šalders, komandant ratne mornarice.



Potragu za olupinama, započetu pre nešto više od dve nedelje,
predvodio je lovac na potonule brodove Dejvid Merns


Sidnej je pronašao istraživački tim, čiji je rad omogućila australijska vlada fondom od dva i po miliona evra. Isti tim je samo dan ranije, na rastojanju od 23 kilometra, pronašao i Kormoran. Sidnej je, u uspravnom položaju, otkriven na dubini od 2.470 metara nekih 800 kilometara severno od Perta.



Razvoj sonarne tehnologije, koji istraživačima dozvoljava pretraživanje u dubinu od
preko 2 kilometra, omogućio je pronalaženje olupine.
Na ovoj slici se vidi silueta Sidneja, koji leži na dubini od 2,5 km.


Misteriozni nestanak Sidneja je bila i ostala nacionalna opsesija Australijanaca. Pozivi da se olupina otkrije postali su sve učestaliji poslednjih nekoliko godina, pre svega jer su udovice i rođaci članova posade tražili informacije o poslednjim satima života njihovih najbližih.

Sve do sada jedini izvor informacija o sudbini broda i posade bili su preživeli sa krstarice Kormoran. Nemački brod je bio prerušen u holandski trgovački brod kada je naišao na Sidnej. Prema preživelim nemačkim mornarima, Kormoran je vrebao Sidnej, koji je bio izuzetno dobro naoružan, a zatim s vrlo malog rastojanja ispalio torpeda i otvorio vatru iz brodskih mitraljeza.



Otkriće olupine je objavljeno na konferenciji za novinare. Komandant ratne mornarice
Ras Šalders, koji govori pored premijera Kevina Rada, izjavio je da je ovim rešen prvi
deo misterije. Drugi deo se odnosi na to kako je zapravo brod potopljen.


Godinama se razmatra teorija da je Sidnej potopila japanska podmornica kao i da su preživele australijske mornare vatrom iz mitraljeza pobili Nemci. Rođaci nesrećnih pomoraca se sada nadaju da će otkriće vodene grobnice pomoći da se konačno reši i ta misterija.


Izvor: Der Spiegel


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...