ČEŠKI LAV OPET NA SPOMENIKU SLOVAČKOM SUOSNIVAČU ČEHOSLOVAČKE

Milan Lazarević

Povodom 90-godišnjice smrti otkriven spomenik M.R.Štefaniku. Malo je poznato da je ovaj veliki Slovak, kao ratni pilot-dobrovoljac učestvovao u najkrvavijim borbama na Srpskom frontu 1915. i bio teško ranjen.

"Ta se mačka mora ukloniti!" (Die Katze muss weg!), zaurlao je, kaže legenda, Adolf Hitler kad je pre 70 godina, ubrzo po formiranju nezavisne profašističke Slovačke, došao u posetu novopečenim saveznicima, i sa Petržalke, na desnoj obali Dunava pogledao na Bratislavu. Ta mačka je bio češki tj čehoslovački lav - simbol čehoslovačkih legija koje su se u I Svetskom ratu borile na strani Antante i za osnivanje zajedničke države Čeha i Slovaka. A bio je postavljen na pilonu impozantnog spomenika Milanu Rastislavu Štefaniku, najvećem Slovaku u savremenoj istoriji, suosnivaču Čehoslovačke sa Tomašem Gariguem Masarykom, rođenim u Brnu, od oca Slovaka i majke Nemice. Slovačka vlada kao satelit Trećeg Rajha nije mogla ni pomisliti da ne posluša Firera i tako je „češki mačak“ nestao sa spomenika...



Spomenik Milanu Rastislavu Štefaniku


Češke Lidove novini konstatuju ovim povodom da nigde nemá nikakvog traga da je Hitler zaista nešto tako tražio i da je to možda samo naknadno izmišljeno opravdanje zašto je uklonjen lav sa spomenika Štefaniku (mada, naravno, nije isključeno da Hitler zbog toga nije pohvalio nove slovačke vlastodršce). U Slovačkoj su se našli razumni ljudi koji su uspeli da sačuvaju lava de ne bude pretopljen. Posle rata je trebalo da bude ponovo postavljen na spomenik Štefaniku. No, veoma brzo je došla 1948. i puč čehoslovačkih komunista kojima je zasmetao sam Štefanik. Ubrzo potom uklonjen je spomenik “buržaosko-nacionalistički nepodobnom Štefaniku” i pretopljen...



Najveća novčanica Slovačke, od 5.000 kruna, sa portretom jednog
od osnivača države, generala Štefanika, izdata maja 1995.


To počasno spomeničko mesto u Bratislavi, pored koga je sagrađeno novo nacionalno pozorište, bilo je planirano za spomenik V.I.Lenjinu ali komunisti nisu to stigli jer je stalno odlagana gradnja pozorišta, koja je završena tek pre nekoliko godina. I tako ponovo na tom istom mestu od juče, 4.maja 2009. stoji spomenik generalu Štefaniku, u istom onakvom pilotskom kombinezonu u kome je u 39.godini života poginuo 4.maja 1919. leteći u italijanskom avionu u Bratislavu koja je još bila puna Mađara. Prema legendi, koju i danas šire slovački nacionalisti, Štefanik nije poginuo u avionskom nesreći na domak Bratislave, nego su ga sa zemlje ustrelili Česi, kojima su to naredili lično T.G.Masarik ili Eduard Beneš (ili oba zajedno). Česi su navodno ugnjetavali Slovake, što bi im bilo mnogo teže da je Štefanik ostao živ...jasno je kome je njegova smrt odgovarala... itd



Poštanska marka, na 20. godišnjicu pogibije Štefanika


Povodom godišnjice smrti, pre otkrivanja spomenika, održane su demonstracije protiv “češkog lava”. Prema grupi nacionalističkih veterana, među kojima su sigurno i oni koji su uklonili lava 1939. “životinja” na pilonu spomenika Štefaniku je, u stvari, “simbol čehoslovakizma”. A to je, kako kaže šef Udruženja Koreni, organizatora demonstracija, Viliama Hornačeka, “uskrsnuće svega onog najgoreg u češko-slovačkim odnosima kada je sve češko bilo nadređeno slovačkom – čak i životinja nad čovekom” (aluzija na lava na pilonu, tj iznad glave Štefanika).

Lav je ponovo tamo gde mu je mesto na koje ga je postavila zajednička istorija, a koja se, naravno, ne sme menjati ni brisati bez obzira na to što Česi i Slovaci nisu već više od 16 godina u zajedničkoj državi.



Portet Štefanika, autora Hugo Boettinger


Suosnivač Čehoslovačke nikad nije živeo u toj državi. Poginuo je na povratku u zemlju koju je stvorio, odbio je na tom povratku da se dotakne austrijske zemlje i da putuje vozom… hteo je kao mitski junaci da se u rodnu zemlju vrati sa visina...I krenuo je s trojicom saputnika po lošem vremenu, iz italijanskih Udina, u dosta nepouzdanom avionu, koji se srušio nad aerodromom u Vajnorima kod Bratislave. Prema jednoj od dve najverovatnije verzije, radilo se o kvaru aviona, prema drugoj, avionom je lično pilotirao Štefanik kome se poslednjih meseci više puta događalo iz nepoznatih razloga da se onesvesti...Malo je poznato kod nas da je Štefanik, kasniji francuski general, kao ratni pilot i dobrovoljac učestvovao 1915. u najkrvavijim borbama na Srpskom frontu, u kojima je bio teško ranjen i jedva preživeo.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...