BLIZU ISTINE O ŽIVOTU I SMRTI NAJSLAVNIJIH LJUBAVNIKA ANTIKE?

Autor:    ML

Arheolozi na tragu groba Kleopatre i Marka Antonija: veće otkriće od Tutankamona

Kleopatra je bila lepa žena ili neugledna matrona sa kukastim nosem, kao što pokazuju antički novčići na kojima je predstavljen njen lik? A zaista je zajedno sa svojim poslednjim ljubavnikom Markom Antonijem izvršila samoubistvo, ili im je neko u tome iz političkih razloga "pomogao"?

To su samo neke od mnogih zagonetke iz života i smrti ovog najslavnijeg ljubavnog para Starog veka za koje se već mislilo da će teško ikad biti rešene. A onda se nedavno pojavila nada i više od toga - uverenje egipatskih arheologa da su našli lokalitet s grobom ovih ljubavnika i da će uskoro moći da ga otvore i istraže. "Verujem da tela Kleopatre i Marka Antonija zajednički počivaju u hramu Taposiris Magna, koji se nalazi na 59 kilometara od Aleksandrije", izjavio je na nedavnoj konferenciji za štampu šef egipatskog nacionalnog Ureda za nadzor nad arheološkim istraživanjima Zahi Hawas, i posle dramske pauze dodao: "Na tragu smo otkriću koje je značajnije nego što je bilo svojevremeno otkriće groba Tutankamona".

U intervjuima potom za razne svetske agencije šef arheologije Egipta bio je još određeniji i optimističniji. "Radi se o nesumnjivo najvećem nalazu 21. stoleća - već i zbog popularnosti priče o ljubavi, životu i smrti Kleopatre i Marka Antonija“.

Dokaza nema za samoubistvo (ali ni protiv)

Kleopatru je doveo na vlast još Julije Cezar, bio joj je ljubavnik i s njom imao sina. Neki istoričari smatraju da je njen glavni politički cilj bio da nagovori Cezara da prenese centar rimske države u Aleksandriju da bi onda tu bilo središte zajedničke rimsko-orijentalne monarhije. To se Cezarovim ljudima nikako nije sviđalo - možda upravo otuda, to jest iz straha od velikog uticaja Kleopatre, potiče motiv za njenu likvidaciju?

Kleopatra je posle smrti Cezara zaigrala na kartu Cezarovog rođaka i naslednika Marka Antonija. "Toliko ga je zaokupila da ju poslušno sledio, napustio sve i i došao u Aleksandriju", pisao je o njihovoj vezi antički istoričar Plutarh. U Rimu je, međutim, došao na vlast Oktavijan - potonji, prvi rimski car August, i zaratio protiv neprijateljskog para u Aleksandriji. Posle bitke kod Akcija, u kojoj je zajednička vojska Marka Antonija i Kleopatre pretrpela težak poraz, ljubavnici su navodno izvršili samoubistvo.

"Umrli su upravo onda kada je to Oktavijanu najviše odgovaralo, kao po narudžbi", ukazuje britanska istoričarka i knjževnica Joyce Tildesleu sa Liverpulskog univerziteta. "Ne postoji nijedan dokaz za to da je Kleopatra pustila da je ujede zmija otrovnica. Mnogo je verovatnije da ju je neko na to naterao ili ju je sam ubio ubio", precizira ona.

Nalaženje i otvaranje groba bi moglo konačno rešiti tu dilemu (ili trilemu) Jer, nema ni dokaza da nije umrla onako, kako je ušlo u legendu - uzela zmiju i pustila je da je ujede. Arheolozi i istoričari ne isključuju, takođe, da je telo vladarke Egipta mumificirano i da je sahranjena sa basnoslavnim bogatstvom u nakitu i zlatu. Još jedan jak razlog više da se intenzvira traganje za grobom.

Na trag grobu se došlo preko novčića

Glavnu zaslugu za nalaženje traga koji vodi otkrivanju groba Kleopatre i Marka Antonija ima arheološkinja Kathleen Martinez iz Dominikanske Republike. Interes za Kleopatru u njoj se probudio još tokom studija jer su, kako kaže, profesori govorili o vladarki Egipta loše, čak i s jakim prezirom. Provela je 14 godina tragajući za istinom o poslednjoj egipatskoj vladarki i došla do slike vanredne obrazovane i inteligentne žene koja je živela i vladala u veoma složenom vremenu za Egipat i njegov narod.

"Govorila je devet jezika, pisale je krasne pesme, razumela se u filozofiju...", hvali je Kathleen Martinez. "Morala je u teškim uslovima donositi sudbonosne odluke u politici, ratovati, i istovremeno biti za Egipat boginja. Htela sam zato da postanem neka vrsta njenog advokata", objašnjava svoje motive ova arheološkinja. Pre četiri godine ova naučnica je zatražila dozvolu od Hawasovog ureda za iskopavanja u oblasti Abusiru. Našla je tamo mnogo novčića sa portretima Kleopatre, keramički reljef s portretom muškarca, napadno sličnim Marku Antoniju, i to ju je, kao i druge indicije, navelo da zaključi da je na pravom tragu.

Mesto gde počiva ovaj slavni par jeste, po svemu sudeći, hram Taposir Magna Magna u Abusiru. Iskopano je već nekoliko desetina mumija visoko postavljenih osoba u hijerarhiji starog Egipta koje dokazuju da se tu sahranjivalo i u vreme kada je Kleopatra živela. Uz pomoć specijalnog radara otkriveni su podzemni hodnici koji verovatno vode grobovima Kleopatre i Marka Antonija. Oslobodili su šahte do dubine od 35 metara ali su morali privremeno da zaustave dalje radove. Naišli su navodno na jaku struje mineralne vode zasićenu gasovima. Istraživanja će se obnoviti pošto podzemne vode padnu, što se očekuje u oktobru.

Među novinarima se spekuliše da su radovi prekinuti zbog toga što u blizini ima letnju rezidenciju predsednik Hosni Mubarak. Njegova predsednička kancelarija i druge službe, posebno služba bezbednosti, svakako ne žele da im se dok je predsednik u rezidenciji (od maja do oktobra) tu muvaju strani novinari, turisti, radoznalci... I tako će odgovor na pitanje o tome kako je završena ljubavna priča Kleopatre i Antonija morati da pričeka do jeseni. No, kad se dosad toliko čekalo, pola godine nije neki problem.


ISTORIJSKA FAKTA - PODSETNIK:

TAPOSIRIS MAGNA

U hramu, nastalom oko 300 godine p.n.e. arheolozi traže Kleopatrin grob. Hram je posvećen bogu Ozirisu, vladaru smrti i podzemlja. Nalazi se u Abusiru, sada, faktički zapadnom predgrađu Aleksandrije. U doba Ptolomejaca to je bilo značajno mesto na Mediteranu.

KLEOPATRA I MARKO ANTONIJE

Rođena je 69. godine p.n.e. u Aleksandriji kao treća kći egipatskog vladara Ptolomeja XII. Suvladarka oca je postala sa 17 godina, zajedno s bratom Ptolomejom XIII. Međutim, glavnu reč u vladavini su imali namesnici-tutori jer su ona i brat bili još mladi. Protiv njih se borila uz pomoć Rima, posle nekoliko godina haosa, konačno ju je učvrstio na prestolu 47.godine p.n.e Julije Cezar (Gaius Julius Caesar) Te godine, 13. juna, rodio joj se sin iz veze sa Cezarom Naredne godine otišla je za Cezarom u Rim, vratila se ubrzo pošto je ubijen. Godine 42.p.n.e. dobio je, u okviru tzv. drugog trijumvirata, na upravljanje istočne provincije rimske države Marko Antonije (Marcus Antonius) koji se, međutim, zaljubio u Kleopatru i prepustio joj vladavinu nad Egiptom. Imali su troje dece. Potom je Marko Antonije ušao u konflikt sa bivšim suvladarem u Rimu Oktavijanom (Octavian Augustus) U septembru 31. p.ne. izgubio je bitku kod Akcija, a kad je Oktavijan u avgustu naredne godine ušao na čelu velike vojske u Egipat , izvršio je samoubistvo bodežom. Kleopatra se, prema dosad najprihvaćenijoj verziji, ubila nekoliko sedmica potom, navodno pustila je kobru da je ujede. Posle tih događaja promenili su se duboko i Egipat i Rim - zemlja na Nilu postala je definitivno rimska provincija, a Rim je postao carevina, prvi imperator je bio Oktavijan pod imenom Augustus.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...