Ruske firme zbog sankcija već napuštaju dolar - plaćaće u juanima

ML

Počele su pripreme promene ugovora kako bi umesto američkog dolara ruske firme upotrebljavale, za obračune i plaćanja, valute drugih zemalja, pre svih kineski juan
(ilustracija, juan i dolar)

U strahu da bi im sankcije Zapada mogle ugroziti pristup američkim dolarima ruske firme se pripremaju da u plaćanjima sa inostranstvom pređu na kineski juan, kao i na druge azijske valute.

„Poslednjih nedelja uočava se jaka zainteresovanost velikih ruskih korporacija za korišćenje raznih finansijskih produkata u žen-min piju (zvaničan naziv kineskog juana) i u drugim azijskim valutama kao i za otvaranje računa u azijskim lokacijama“, izjavio je Fajnešnel Tajmsu (The Financial Times-FT) šef ruske filijale Dojče (Deutche) Bank Pavel Tepluhin.

Generalni direktor državne banke VTB Andrej Kostin je ovim povodom dodao da je jedan od glavnih aktuelnih zadataka banke - raširiti korišćenje drugih valuta.

„S obzirom na obim naše bilateralne trgovine s Kinom, priroritet jeste da se omogući obračun u rubljama i juanima na čemu sada radimo“, rekao je on.

Ovaj korak, tj otvaranje računa za trgovanje u juanima, singapurskim ili honkonškim dolarima, ukazuje na nastojanje Rusije da se u vreme napetih odnosa s Evropom više okrene ka Aziji. Američke i evropske banke su posle ruske aneksije Krima u martu dramatično smanjile kreditiranje ruskih finansijskih subjekata. Sankcije pritiskaju na ruske kompanije da ograniče zavisnost od zapadnih finansijskh tržišta, objašnjava FT.

O mogućoj promeni, u dugoročnim ugovorima, obračuna sa američkog dolara na kineski juan pregovarala je već navodno jedna divizija Gazproma, kao i rudarski gigant Norilsk Nickel. Korake u tom smeru je preduzeo još jedan velki ruski izvoznik koji je dosad 70 posto prihoda ostvarivao u američkim dolarima.

Neki političari su već naznačili da bi odgovor Moskve na zapadne sankcije trebalo da bude dedolarizacija ekonomije. Putinov ekonomski savetnik Andrej Belousov je, međutim, upozorio da sve dok se Rusija ne nađe na meti takvih sankcija koje bi njenoj ekonomiji ograničile pristup ka dolarima ne treba preduzimati nikakve korake u pravcu „veštačke dedolarizacije“.

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...