U budžet od NIS-a 24 milijarde dinara

Miloš Obradović

Zahvaljujući rastu prodaje od 14 odsto i rastu profita od 20 odsto, pre svega zbog efikasnijeg i racionalnijeg poslovanja, doprinosi budžetu od kompanije NIS u prvom tromesečju ove godine za 20 odsto veći nego u istom periodu lane
(foto-Novosti, naftna pumpa NIS-a na Dunavu za snabdevanje brodova evrodizelom)

U vreme teške makroekonomske situacije u Srbiji, ali i regionu, Naftna kompanija Srbije uspela je da u prvom tromesečju 2014. godine ostvari neto profit od 8,6 milijardi dinara, dok je EBITDA (profit pre plaćanja poreza i amortizacije) bila 15,5 milijardi dinara. Ono što je važno, pre svega za državni budžet, je što su uplate u budžet iz ove kompanije porasle za 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine. Ukupni iznos obračunatih poreza koje je NIS uplatio u budžet Srbije na svim nivoima u prvom kvartalu bio je 24,15 milijarde dinara.

Na ovaj način Naftna industrija Srbije učvrstila je poziciju kompanije koja najviše učestvuje u budžetskim prihodima. Naime u 2013. godini uplatila je ukupno 120 milijardi dinara, čak 30 odsto više nego u 2012. godini. Sa tim iznosom NIS je imao veći doprinos budžetu nego sledećih sedam kompanija zajedno, računajući tu i duvanske kompanije koje takođe rade sa akciznom robom.

Prema rečima Ljubodraga Savića profesora na Ekonomskom fakultetu zanimljivo je da je NIS sa daleko manjim izvozom od Fijata uplatio toliko novca u budžet, dok najvećeg srpskog izvoznika nema nigde na listi najvećih kontributora u budžet. 

Razlog zašto je NIS i u ovoj godini nastavio sa dobrim rezultatima stručnjaci vide pre svega u dobroj organizaciji, smanjenju troškova, širenju prodajne mreže i osvajanju okolnih tržišta, kao i činjenici da sredstva uložena u investicije počinju da se otplaćuju. To potvrđuje i izjava Kirila Kravčenka, generalnog direktora NIS-a da su bili spremni na usporavanje finansijskog rezultata zbog teške makroekonomske situacije u regionu, kao i stabilizacije obima proizvodnje ugljovodonika.

On je istakao da je akcenat u ovoj godini stavljen na kontrolu troškova i uvođenju novih tehnologija koje će povećati profitabilnost.

Nenad Gujaničić, broker u Vajs brokeru (Wise) ističe da kada je Gaspromnjeft ušao u NIS on je bio gubitaš i verovatno ima još rezervi za interno smanjenje troškova.

“Glavni faktori dobrih rezultata su rast prodaje na domaćem, ali i ekspanzija na regionalna tržišta, a možda pre svega interna efikasnost. Smanjenje troškova i dobro upravljanje procesima doveli su do rasta profita. Takođe, velike investicije počele su da daju rezultat. Njihova najveća investicija, rafinerija u Pančevu će se ove godine otplatiti, a i osvajanja okolnih tržišta daće rezuzltate u budućnosti”, objašnjava Gujaničić, dodajući da su rast dobiti od skoro 20 odsto i rast prodaje od 14 odsto NIS-a sjajni rezultati s obzirom na ekonomsku stagnaciju i pad kupovne moći stanovništva. On ističe da je ono što je loše, odnos javnih perduzeća pre svega Srbijagasa i Petrohemije koji imaju ogromne dugove prema NIS-u.

“Iako su se mogli čuti u javnosti zahtevi da se profit isplati kroz dividendu, verujem da će NIS i ove godine kao i prošle isplatiti 25 odsto profita vlasnicima. Nema razloga da nauštrb razvoja isplaćuju veće dividende, stavljajući tako akcenat danas na štetu sutrašnjice”, smatra Gujaničić, dodajući da NIS zbog velikog učešća akcize u ceni goriva može doći u situaciju da neka odluka države u smislu povećanja akciza značajno smanji prodaju.

Po mišljenju Ljubodraga Savića, tajna dobrog rezultata NIS-a je u tome što je to dobro organizovana kompnija, ali i u eksploataciji domaće nafte što smanjuje troškove proizvodnje.

“Najvažnija je dobra organizacija na savremenim tržišnim principima poslovanja. Ono što je opterećivalo NIS kao državnu kompaniju Rusi su odstranili. Ne treba zaboraviti i da veći deo proizvodnje NIS izvozi, oni su posle Fijata drugi izvoznik u Srbiji, i to objašnjava dobre rezultate u prvom kvartalu ove godine”, napominje Savić.

I Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna ispitivanja ističe efikasnije poslovanje i racionlaizaciju kao važne faktore rasta profita.

“NIS je koristio i izvoz na regionalna tržišta koja ekonomski stoje malo bolje od našeg. Takođe, počinju da se realizuju investicije u rafineriju i rast prodajne mreže. Ako ove godine dođe do rasta građevinske industrije to će se dobro odraziti i na NIS”, objašnjava Đogović, dodajući i da je to svakako dobra vest i za budžet, ne samo zbog većih poreza i akciza već i zato što veći profit znači i veću dividendu za državu koja je vlasnik 30 odsto ove kompanije.

U toku prvog kvartala za finansiranje investicionog programa ova kompanija je izdvojila 9,62 milijarde dinara, pre svega za projekte vezane za razradu nekonvencionalnih ugljovodoničnih resursa, povećanje efikasnosti korišćenja gasnih resursa, kao i za automatizaciju proizvodnih procesa. Investicije u ekologiju iznosile su 173 miliona dinara.

Prodaja naftnih derivata dostigla je 643.000 tona uz širenje proizvodnog asortimana i poboljšanje kvaliteta rada benzinskih stanica. Obim prerade nafte u rafinerijama kompanije NIS iznosio je 724 hiljade tona. Kompanija je, na osnovu rezultata izveštajnog perioda, zadržala stabilnu proizvodnju ugljovodonika na nivou od 406 hiljada tona naftnog ekvivalenta. 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...