Banke u minusu 18 miliona evra

Miloš Obradović

Bankarski sektor Srbije, koji je dugo pravio profite uprkos teškoj krizi privrede, u 2013. po prvi put zabeležio gubitke. Otpisano preko pola milijarde nenaplativih kredita u prošloj godini

Ekonomska kriza koja od 2009. godine lomi srpsku privredu, u prošloj godini je slomila i banke. Po prvi put od 2005. godine bankarski sektor je zabeležio gubitak koji je iznosio 18,7 miliona evra, za razliku od dobiti iz 2012. godine od 101,5 miliona evra (ili 230 miliona ako isključimo gubitak propale Razvojne banke Vojvodine). Ogromne gubitke, pre svega zbog otpisa nenaplativih potraživanja, banke su napravile u poslednjem tromesečju 2013. godine, jer je na kraju trećeg kvartala prošle godine dobit bankarskog sektora iznosila skoro 153 miliona evra.

Zajedno sa profitom smanjena je i aktiva, odnosno plasmani banaka su smanjeni za 500 miliona evra ili za nešto preko dva odsto, pa je ukupna aktiva banakrskog sektora na kraju prošle godine iznosila 24,5 milijardi evra.

Kapital banaka je ostao skoro na istom nivou kao na kraju 2012. godine i iznosio je 5,15 milijardi evra.

Razlog za gubitak bankarskog sektora nisu bile kamate, jer u odnosu na 2012. godinu neto prihodi od kamata (prihodi minus rashodi na ime kamata) su u prošloj godini i povećani za 25 miliona evra i iznosili su nešto preko milijardu evra. Neto prihodi od naknada i provizija su nešto smanjeni, za svega tri miliona evra što je oko jedan odsto i to je manje smanjenje od smanjenja odobrenih kredita.

I kursne razlike su bile na strani banaka u prošloj godini jer su imale skroman, ali pozitivan uticaj na finansijski rezultat od 13,5 miliona evra, za razliku od 2012. godine kada su koštale banke preko 600 miliona evra.

Razloge za gubitke treba tražiti u nenaplativim kreditima, odnosno rashodima po osnovu otpisa plasmana i potraživanja. Oko 20 odsto kredita je nenaplativo, a skoro svaki treći zajam privredi banke ne mogu da naplate. Posledica toga je da su banke u toku 2013. godine otpisale oko 510 miliona evra nenaplativih kredita, što je rast od skoro 50 odsto u odnosu na 2012. godinu kada je otpisano 337 miliona evra. Čak polovinu ovih otpisa banke su obavile u poslednjem kvartalu prošle godine.

Kraj 2013. godine dočekalo je 30 banaka, ali samo mesec dana kasnije dozvolu je izgubila Univerzal banka pa ih sada 29 posluje na tržištu Srbije. Pozitivno je poslovalo 15, a isto toliko je zabeležilo gubitke, s tim što su gubitaši prevagnuli. Banke koje su poslovale u plusu imale su ukupan profit od 287 miliona evra, a 15 banaka koje su završile “u crvenom” izgubile su 306 miliona evra.

Najveću dobit i ove godine imala je Banka Inteza 81,5 miliona evra, što je manje za skoro devet miliona evra u odnosu na 2012, zatim Rajfajzen banka koja je zaradila 54,4 miliona evra. Na trećem mestu je Komercijalna banka sa 40,3 miliona evra dobiti u 2013. godini. Na četvrtom mestu je Unikredit banka sa 32,7 miliona evra i na petom Prokredit banka sa 22,2 miliona evra.

Zarada pet najvećih banaka je i dalje značajna i iznosila je 237 miliona evra u prošloj godini. Ovde treba samo izuzeti Sosijete ženeral banku koja je četvrta banka po veličini aktive, ali je na kraju prošle godine zabeležila gubitak od oko milion evra, pre svega zbog žestokih otpisa nenaplativih plasmana koji su na kraju iznosili 5,8 milijardi dinara (51 milion evra).

Najveći među gubitašima je slovenačka NLB banka sa 87,4 miliona evra gubitka. Ova banka je za trećinu samnjila visinu kapitala u odnosu na kraj 2012. godine. Ova banka je imala i ubedljivo najveće otpise spornih potraživanja od čak 76 miliona evra.

Drugi najveći gubitaš je KBC banka, koju je krajem prošle godine preuzeo Telenor, dok je klijente preuzela Sosijete ženeral banka. Ova banka je imala gubitak od 65,7 miliona evra, a najviše zbog gubitaka od 50 miliona evra zbog prodaje plasmana. Dok centrala Hipo banke u Austriji traži kupca za svoje filijale u regionu, Hipo banka u Srbiji čisti bilanse i zbog toga je napravila gubitak od 41,7 miliona evra, najviše zbog otpisa nenaplativih potraživanja u vrednosti 46 miliona evra. Na trećem mestu gubitaša nalazi se mađarska OTP banka sa minusom od 41 milion evra, a na petom mestu grčka Alfa banka sa 13,8 miliona evra gubitka u 2013. Tako je pet najvećih gubitaša izgubilo skoro 250 miliona evra i najveći su krivci zašto je ceo sektor završio u minusu.

Tabela 1.

Najvećih pet banaka po aktivi 

Banka

Visina aktive

Banka Inteza

3,7 mlrd EUR

Komercijalna banka

3,2 mlrd EUR

Unikredit banka

2,2 mlrd EUR

Sosijete ženeral

1,9 mlrd EUR

Rajfajzen

1,8 mlrd EUR

 

Tabela 2. 

Najvećih pet banaka po visini kapitala 

Banka

Kapital

Banka Inteza

862,5 miliona EUR

Komercijalna banka

566,6 miliona EUR

Rajfajzen

491,5 miliona EUR

AIK

449,2 miliona EUR

Unikredit

440,7 miliona EUR

 

Tabela 3.

Najveći dobitnici u 2013.

Banka

Dobit

Banka Inteza

81,5 miliona EUR

Rajfajzen

54,4 miliona EUR

Komercijalna banka

40,3 miliona EUR

Unikredit banka

32,7 miliona EUR

Prokredit banka

22,2 miliona EUR

 

Tabela 4.

Najveći gubitnici u 2013.

Banka

Gubitak

NLB

87,4 miliona EUR

KBC

65,7 miliona EUR

Hipo alpe adria banka

41,7 miliona EUR

OTP

41 milion EUR

Alfa banka

13,8 miliona EUR

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...