Manje kredita za veći profit

Miloš Obradović

Dobit banaka pre poreza za prvih devet meseci ove godine za 46,5 odsto veća nego u istom periodu 2012. godine. Istovremeno, poslednjih šest meseci banke smanjuju kreditnu aktivnost

Dobit bankarskog sektora pre oporezivanja u prvih devet meseci ove godine iznosila je 17,5 milijardi dinara ili 152,8 miliona evra. U odnosu na isti period 2012. godine ovo je povećanje od čak 46,5 odsto. Doduše, prošle godine su Razvojna banka Vojvodine i Agrobanka svojim gubicima značajno uticali na smanjenje ukupnog profita celog sektora, ali je i ove godine KBC banka sa gubitkom od 5,5 milijardi dinara značajno uticala na rezultat celog sektora.

Najveću dobit ostvarila je Banka Inteza 6,6 milijardi dinara, što je za 700 miliona dinara manje nego u istom periodu prošle godine. Druga na listi je Rajfajzen banka sa profitom pre poreza od 5,34 milijarde dinara za devet meseci ove godine. Unikredit banka je zaradila 4,3 milijarde dinara, Komercijalna je četvrta sa 3,98 milijardi i na petom mestu je Prokredit banka sa 1,87 milijardi dinara dobiti.

Najbolji i najgori

Ukupno 18 banaka je poslovalo sa dobiti u prvih devet meseci i one su ukupno ostvarile dobit od 29,5 milijardi dinara ili 257,7 miliona evra. Ipak lavovski deo tog kolača otišlo je u najvećih pet banaka koje su imale ukupno 22,1 milijardu dinara ili 192,7 miliona evra dobiti. Na prvih deset banaka po dobiti otpada čak 92 odsto ukupne dobiti koje su ostvarile profitabilne banke. Ovo znači da od 30 banaka, 10 zarađuje ogroman novac, 12 pravi gubitke, a osam jedva preživljava.

Najveći gubitak je zabeležila KBC banka koju je inače u aprilu ove godine kupio Telenor, a klijente preuzela Sosijete ženeral banka. Ova banka je zabeležila gubitak od 5,5 milijardi dinara, a najveći deo od 4,45 milijardi dinara došao je od gubitaka po osnovu prodaje plasmana.

Drugi na listi gubitaša je NLB banka sa minusom od 1,98 milijardi dinara nakon devet meseci ove godine. Slede je Alfa banka sa gubitkom od milijardu, zatim OTP i Pireus sa gubicima od po 820 miliona dinara.

U poslednjih šest meseci je po prvi put od početka krize došlo do smanjenja aktive banaka, odnosno smanjenja iznosa kredita koje su banke odobrile privredi i građanima. Tako su na kraju septembra plasmani banaka bili manji za 171 milion evra nego na kraju marta ove godine. U odnosu na aktivu u istom periodu prošle godine još uvek postoji rast, ali simboličnih 1,2 odsto.

Vode Inteza i Komercijalna

Ukupna aktiva bankarskog sektora nakon devet meseci 2013. godine iznosila je 2.878 milijardi dinara ili 25,1 milijardi evra. Najveća banka ostala je Inteza sa aktivom od 427,9 milijardi dinara. Druga je Komercijalna banka sa 354,4 milijarde dinara aktive, a slede je Unikredit banka sa 253,6 milijardi, Sosijete ženeral sa 212,9 milijardi i Rajfajzen banka sa aktivom od 204,4 milijarde dinara.

U poslednjih šest meseci smanjen i kapital bankarskog sektora i to za 64 miliona evra. Ukupan kapital posle tri kvartala ove godine iznosio je 604,6 milijardi dinara ili 5,27 milijardi evra. Banke sa najvećim kapitalom su Inteza, Komercijalna, Rajfajzen, AIK i Unikredit banka.

Rast profita pre svega se duguje prihodima od kamata. U neto iznosu prihodi od kamata banaka su za devet meseci ove godine iznosili 88 milijardi dinara ili 767,9 miliona evra i za 2,4 odsto ili oko 18 miliona evra su veće nego u istom periodu prošle godine.

Neto prihodi od provizija i naknada su smanjeni za oko 3,1 odsto ili oko sedam miliona evra. Ukupno su banke na ime provizija i naknada za devet meseci naplatile 25,7 milijardi dinara ili 224 miliona evra.

Na ukupan rezultat negativno su uticale i kursne razlike za 632 miliona dinara ili 5,5 miliona evra. Na otpisima nenaplativih potraživanja banke su izgubile 25,9 milijardi dinara ili 226 miliona evra.

 

Tabela 1: Najvećih pet banaka po dobiti

Banka                 Dobit (u milijardama dinara)

 

Banka Inteza        6,6

Rajfajzen              5,34

Unikredit               4,3

Komercijalna        3,98    

Prokredit              1,87

 

Tabela 2: Najvećih pet banaka po aktivi

Banka              Aktiva (u milijardama dinara)

 

Inteza                          427,9

Komercijalna               354,4

Unikredit                      253,6

Sosijete gen.               212,9

Rajfajzen                     204,4

 

Tabela 3: Najvećih pet banaka po kapitalu

Banka                Kapital (u milijardama dinara)

 

Inteza                     96,6

Komercijalna          63,4

Rajfajzen                56,3

AIK                         51,5

Unikredit                50,2


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...