POVOLJNIJE FINANSIRANJE IZ MOSKOVSKE BANKE

Jelica Putniković

Rusija je veliko tržište i nju svetska finansijska kriza nije poremetila. Država i Centralna banka su direktno intervenisale i sprečile efekte te krize na rusko tržište. Ponudićemo povoljnije uslove finansiranja na srpskom tržištu, kaže Vladimir Zečar.

 

Moskovska banka je, dakle, pored celog regiona, izabrala da dođe baš u Srbiju zato što verujemo u njenu ekonomiju i za nas je ona zemlja velikih potencijala, kaže za Balkanmagazin Vladimir Zečar, predsednik Izvršnog odbora Moskovske banke Beograd.




Moskovska banka je jedna od najvećih u Rusiji. Otkud interes za ulazak na bankarsko tržište Srbije?

Moskovska banka jedna je od tri najveće banke u Rusiji. Na tržištu Srbije započela je poslovanje nakon detaljne analize pomenutog tržišta, za koje je procenjeno da je u razvoju i da mu nedostaje banka koja ima svež i likvidan kapital i koja, samim tim, može da učestvuje u razvoju privrede i u velikim infrastrulturalnim projektima.

Kako je Moskovska banaka uspela da bude prva iz Rusije koja je dobila dozvolu za rad u Srbiji?

Proces osnivanja Moskovske banke u Srbiji započet je zahtevom koji smo podneli Narodnoj banci Srbije i nakon toga smo dobili licencu za rad. Moskovska banka zadovoljila je visoke kriterijume koje propisuje Narodna banka Srbije i uložila pet miliona evra više nego što je cenzus koji država propisuje od 10 miliona evra. Znači, ukupno 15 miliona evra smo investirali u Srbiju, na samom početku poslovanja. Moskovska banka je prva ruska banka koja je započela poslovanje na tržištu Srbije.




Gde će biti sedište banke?

Mi već imamo svoje prostorije u Beogradu, u Karađorđevoj ulici u kojima svakodnevno posao obavlja 40 domaćih bankarskoh stručnjaka, od kojih je formiran menadžment banke.

Do kraja ove godine planirali smo da otvorimo ekspozituru u Beogradu, kao i dve nove regionalne filijale u Novom Sadu i Nišu i da zaposlimo ukupno 70 ljudi.

Da li je poklapanje starta rada Moskovske banke u Srbiji povezano sa finišom energetskog sporazuma Srbije i Rusije?

Potpisivanje pomenutog Sporazuma svakako ima veliki značaj za razvoj privrede Srbije, za privlačenje stranih investicija i dinamičnijeg razvoja naših kompanija. Ako to gledate iz tog ugla, svakako da je to dobar trenutak za započinjanje poslovanja Moskovske banke, ali i ostalih kompanija koje su počele da rade u Srbiji.

Iz Moskve najavljuju dolazak i Gazprom banke u Srbiju. Da li je to izvesno? Kako to komentarišete?

Mi smo 34. banka u Srbiji koja je dobila dozvolu za rad od Narodne banke Srbije, što znači da smo postojeće banke doživeli kao pozitivnu konkurenciju i podstrek da budemo bolji, a isto tako doživljavamo i sve ostale banke koje planiraju da započnu poslovanje u Srbiji. Za sada, mi smo u mogućnosti da zbog svežeg i jakog kapitala srpskom tržištu ponudimo povoljnije uslove finansiranja i to je nešto što nas posebno motiviše u radu.

Najavljivali ste da je Moskovska banka i dalje zainteresovana za akviziciju neke ovdašnje banke. Koja je to banka? Kada se može očekivati realizacija tog posla?

Moskovska banka u ovom trenutku sprovodi poslovne planove koji su predviđeni za ovu godinu, a tim planovima nije obuhvaćena akvizicija ni sa jednom bankom. Naš rad je transparentan i, samim tim, ako do akvizicija bude došlo, rado ćemo javnost izvestiti o tome.

Kakva su iskustva na prvim koracima u poslovanju na srpskom tržištu?

Proces poslovanja teče prema unapred utvrđenoj dinamici, obaveza je mnogo ali, u suštini smo zadovoljni.

Startujete kao banka koja je namenjena privredi. Šta ćete povoljnije nuditi u odnosu na konkurenciju u Srbiji?

Moskovska banka Beograd prvo će se obratiti za saradnju srpskoj privredi kojoj će, već od oktobra, ponuditi povoljnije uslove finansiranja. Planiramo da ponudimo potpuno nove proizvode na ovom tržištu, koji će biti usmereni ka nekretninama, infrastrukturalnim projektima i javnom sektoru u našoj zemlji. U ponudi će se naći i trgovina finasijskim derivatima, koja do našeg dolaska nije postojala na ovom tržištu.




Da li planirate da finansirate velke investicione projekte u Srbiji? Koje?

Moskovska banka Beograd ima mogućnost da učestvuje u finansiranju velikih infrastrukturalnih projekata, kako državnih tako i privatnih i nadamo se da potencijalni klijenti već računajau na naše usluge.

Kada će proraditi sektor za rad sa stanovništvom (gradjanima, fiz. licima)?

Do kraja ove godine planiramo i početak rada sa stanovništvom, uporedo sa otvaranjem prve tri filijale u Srbiji.

Po čemu će se Moskovska banka razlikovati na našem tržištu od drugih banaka, koje su već tu?

Mi imamo sveži i jak kapital i apsolutnu likvidnost. Na nas svetska finansijska kriza nije uticala i nudimo potpuno nove proizvode kao i rešenja po meri za svakog privrednog subjekta, koja sprovode domaći bankarski stručnjaci koji posluju prema evropskim standardima.

Kako ocenjujete sadašnju situaciju na bankarskom tržištu u Srbiji?

Tržište Srbije je u usponu, profit od 262 miliona evra u prvoj polovini godine dosta govori o uspehu banaka i potencijalu domaćeg tržišta.

Hopotekarna kriza u SAD reflektuje se na bankarski sektor u celom svetu? Da li se to odražava i na bankarski sektor Rusije?

Iz ugla Moskovske banke mogu da kažem da Rusija tom globalnom krizom nije zahvaćena. Rusija je veliko tržište i nju svetska finansijska kriza nije poremetila. Država i Centralna banka su direktno intervenisale i sprečile efekte te krize na rusko tržište. Po nalogu predsednika Medvedeva država je svoja sredstva dala na raspolaganje najvećim bankama i to sa rokom vraćanja od tri meseca.

Koliko politika utiče na bankarska previranja u svetu?

Politička situacija ima veoma veliki uticaj na razvoj privrede svake zemlje, ali i kretanja u bankarstvu, kako na međunarodnom tako i na lokalnom nivou. Primera radi, samo cena kredita dosta zavisi od rejtinga zemlje, dok članstvo države u pojedinim međunarodnim organizacijama može doneti niz pogodnosti u okvirima bankarskog poslovanja.

Školovali ste se na zapadu a sad ste na čelu ruske banke. Nije li čudno da Rusi u Srbiji ne startuju sa svojim stručnjakom, Rusom?

Rođen sam u Srbiji, u Beogradu, školovao sam se i u Srbiji i u inostranstvu, jer su u mojoj oblasti inostrani univerziteti u to vreme pružali naprednije znanje, ali sam bankarsku karijeru započeo u Srbiji. Jedan sam od onih koji je želeo da se vrati u svoju zemlju i dobio sam priliku da dam svoj doprinos privredi naše zemlje iz sektora za koji sam školovan i osećam se lično jako dobro zbog toga.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...