NEMAČKI UDARAC EVROPSKOM JEDINSTVU

Balkanmagazin

Prevagu je odneo stav da svaka zemlja rešava na nacionalnom nivou svoje probleme sa finansijskom krizom

Još se nije ni osušilo mastilo na zajedničkoj završnoj deklaraciji evropske četvorice o finansijskoj krizi, a nemačka je već napravila korak koji je bacio ozbiljnu senku na evropsko jedinstvo. U trenutku kada je nemačka kancelarka Angela Merkel napuštala Jelisejsku palatu u subotu uveče stigla je vest o propasti plana za spasavanje nemačke banke Hypo Real Estate (HRE) specijalizovane za nekretnine.

U trenutku kada je francuski predsednik hvalio čvrstinu zajedničkog stava Francuske, Nemačke, Velike Britanije i Italije o koordiniranom rešavanju finansijske krize, nemačka vlada saznala je kakve su razmere pukotine u njenom bankarskom sistemu o čemu, izgleda, nije bila dovoljno informisana.

Da bi "spasila banku od propasti i izbegla širenje finansijske krize", kancelarka je najavila da će država garantovati za sve pojedinačne štedne račune. Upravo je ona, medjutim, prethodnog dana u Parizu najžešće kritikovala Irsku koja odlučila da primeni identične mere i opredelila se za istu državnu intervenciju u podršci pojedinačnim štedišama. Zbog toga su lideri četvorice na pariskom samitu odlučili da o sličnim merama jedni druge informišu kako bi vodjenje krize bilo koordinirano.

Samo nekoliko dana uoči samita G-7 koji će se održati u petak ovo je težak udarac evropskom jedinstvu. Četiri zemlje (nemačka, Francuska, Velika Britanija i Italija) pokazale su u subotu u Parizu da imaju zajedničku volju da promene pravila igre u medjunarodnim finansijama.

Okupljeni oko Nikole Sarkozija, predsednika Francuske, predsedavajuće zemlje EU, nemačka kancelarka, šefovi britanske i italijanske vlade, predsednik Eurogrupe Žan Klod Junker, Evropske banke Žab Klod Triše i Evropske komisije Žoze Manuel Barozo – jasno su zauzeli stav da "podrže banke i finansijske institucije u teškoćama".

Prevagu je odneo stav da svaka zemlja rešava na nacionalnom nivou svoje probleme koordinišući svoje odluke sa ostalim zemljama EU. Ideja da se ustanovi zajednički evropski spasilački plan odmah je odbačena zbog suprotstavljanja nemačke kancelarke Angele Merkel koja je istakla da niko ne treba da daje blanko čekove bankama. Ovaj plan samo je delimično uporediv sa američkim planom Paulson o spasilačkom fondu od 700 milijardi dolara. /....


Izvor: "Les Echos", finansijski dnevni list, Pariz

http://www.lesechos.fr/


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...