KAKO ŽIVE RUSKI OLIGARSI

Ljubinka Milinčić

Od ukupnog broja stanovnika Moskve 10 posto, što je oko milion i po ljudi, dolarski su milioneri. Zahvaljujući njima, cene stanova su ogromne i rastu tempom od 2 posto mesečno, a Moskva je najskuplji grad na svetu.

Visoke cene nafte učinile su da se ruski rezervni fondovi bukvalno prelivaju. Deo tog novca država ulaže u socijalnu sferu, ali veoma oprezno kako se ubacivanjem velike novčane mase ne bi izazvala inflacija i poništili efekti povećanja plata i penzija. Ograničenja, međutim, nema, kad su u pitanju ruski oligarsi čija su ogromna bogatstva vezana upravo za naftu i čiji se prihodi drastično i naglo uvećavaju. Broj onih kojima ne predstavlja nikakav problem da kupe jahtu i avion za sada je oko 15.000 a veruje se da će ih do kraja godine biti 20 hiljada.

 

Prema najnovijim statističkim podacima, tokom poslednjih godinu dana potražnja deluks robe i usluga porasla je za 200 posto.

 

I ukusi su se promenili - donedavno su se oligarsi prepoznavali po mercedesu 600, majbahu i bentliju. Sada ih voze skorojevići, a u modu ruskih oligarha ušla je egzotika pa se odlično prodaju stari automobili proizvedeni pre 50-60 godina. Potražnja mnogostruko premašuje ponudu iako su cene od 130 do 600 hiljada dolara. Proda se oko 100 automobila mesečno.

 

Jahta Romana Abramoviča

Jahta Romana Abramoviča

 

Više se ne letuje u ekskluzivnim hotelima već se jednostavno kupuju cela ostrva u Tihom okeanu. Kupuju se rasni arapski konji a znak prestiža su i ogromne jahte od kojih neke imaju čak i protivraketnu odbranu. Njih je sve više iako infrastruktura to još uvek ne može da prati. Ne postoje obezbeđene marine, servisni centri, mesta za sipanje goriva. Pa ipak u Moskvi, na Crnom moru u Povoložju, prave se jahting klubovi, tržište svake godine raste za 20 do 30 posto, a velike jahte čuvaju se na Azurnoj obali, na Kipru, u Hrvatskoj.

 

Poslednjih godina porasla je i popularnost biznis avijacije. Mnoge kompanije imaju sopstveni avioprevoz i vozni park aviona i helikoptera. Sve češće se čuju zahtevi da se dozvoli letenje nad Moskvom koje je zabranjeno posle rata, kako bi se na posao iz podmoskovskih dvoraca išlo helikopterima i tako izbegle saobraćajne gužve.

 

Od ukupnog broj stanovnika Moskve 10 posto, što je oko milion i po ljudi, dolarski su milioneri. Zahvaljujući njima, cene stanova su ogromne i rastu tempom od 2 posto mesečno, a Moskva je najskuplji grad na svetu. Trenutno, kvadrat u ruskoj prestonici košta 15 do 20 hiljada dolara. Uprkos tome, najveća je potražnja elitnih stanova površine do 3000 kvadrata. Nisu retki stanovi koji koštaju 15 do 20 miliona dolara. I prodaju se veoma brzo.

 

Elitno naselje

Elitno naselje ruskih oligarha

 

Velika je potražnja i za vikend kućama ("dačama”, kako se to kaže na ruskom) koje danas izgledaju kao pravi dvorci-tvrđave. Postoje čitava elitna naselja koja po definiciji ne smeju imati više od 50 kuća, mora postojati šuma, jezero, neophodna infrastruktura. Poželjno je da naselje ne bude više od 30 kilometara udaljeno od Moskve. Cena jednog ara takvog zemljišta iznosi oko 90 hiljada dolara.

 

Osrednji ruski bogataš zaradi najmanje 20.000 dolara mesečno (direktori naftnih kompanija i do milion). Prosečan "novi Rus" prema nekim statistikama, ima 36 godina, završen fakultet, oženjen je osamnaestogodišnjom lepoticom, i počeo je karijeru u KP ili u KGB. Gotovo da se svaki drugi bogataš ranije bavio nezakonitim biznisom, a svaki četvrti je krivično odgovarao ili je trebalo da odgovara... Svaki četvrti i dalje održava vezu s podzemljem. Ima daču (nekada je to bila skromna drvena kućica u okolini grada, a sada su to pravi dvorci s teniskim terenima i bazenima). Deca im se školuju u Londonu ili negde u Americi.

 

Za rođendane i druge proslave ruski bogataši plaćaju milione dolara samo za pojavljivanje svetskih zvezda, žive na Rubljovci, najekskluzivnijem delu Moskve gde kuće koštaju po nekoliko stotina miliona dolara, a flaša vina u restoranu i nekoliko desetina hiljada. Odlaze u klubove u kojima konobarice ne primaju plate, već plaćaju da bi radile u njima. Za jedno veče one mogu da zarade nekoliko hiljada dolara bakšiša, ali obično to moraju da podele s gazdom.

 

Rubljovka

 

Novi Rusi, kako ih obično nazivaju, stalno su u pokretu, večeraju na Azurnoj obali a doručkuju u Londonu gde svaki od njih ima bar jedan stari plemićki dvorac. Samo za poslednjih nekoliko godina su u Velikoj Britaniji kupili nekretnine u vrednosti od 2,2 milijarde dolara.

 

Svaki oligarh, bilo da je oženjen ili ne, stalno je na meti brojnih lepotica koje imaju čitavu strategiju da ih osvoje. Ovih dana objavljena je knjiga (jedna od brojnih) pod naslovom, “Kako oteti oligarha od žene” - za jedno veče, na promociji, prodata je u 10 hiljada primeraka.

 

Kako oteti oligarha od zene

"Kako oteti oligarha od žene"

 

Zainteresovane devojke znaju tačno gde se kreće ta kategorija ljudi, pa se trude da koriste iste teretane, bazene, sportske centre... S obzirom da su oni izuzetno skupi, porodice mladih udavača često se odriču svega kako bi devojka mogla da se nađe u pravo vreme na pravom mestu. A kad, konačno, uspe u svojim namerama, vrlo rado se odaziva pozivima za gostovanje u tv emisijama u kojima se priča o životu na Rubljovki. S ponosom objašnjava da mo že da spava samo u posteljini od svile koj u kupuj e “u jednoj jedinoj fabrici u Kini”, u nekom malom mestu, koja ima mali kapacitet, ali radi odlično, baš onako kako njoj odgovara. Naravno, otkupljuje svu godišnju proizvodnju, da se ne bi dogodilo da još neko uživa u takvoj lepoti. Ili, kako je vrlo važno, da posluga, ujutru pre nego što joj donese novine u krevet, one budu ispeglane, jer, pobogu, kroz toliko su ruku prošle i prepune su mikroba. Na pitanje šta bi se desilo ako bi saznala da je sobarica preskočila peglanje, odgovara samouvereno - dobila bi otkaz.

 

Naravno, zaintersovani oligarh je veoma galantan udvarač, mada ne i previše maštovit. Jedan se proslavio tako što je svaku svoju izabranicu vozio borbenim avionom, umesto cveća joj je poklanjao jato egzotičnih leptirova, a uz večeru joj darovao “tifani” prsten. U ruskoj prestonici se uveliko priča da već pola Moskve nosi isti prsten.

 

A kad prestane ljubav, nestaje i galantnost. Skandali se smenjuju jedan za drugim, dojučerašnja ljubavnica ostaje obično bez jedne jedine rublje. Ne preostaje joj ništa drugo do da krene u lov na sledeću žrtvu...


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...