FARMACEUTI IMUNI NA FINANSIJSKU KRIZU

J. Putniković

Farmaceutske kompanije iz centralne i istočne Evrope lek su za bolesno tržište, tvrde analitičari Erste grupe.

Posle "skeniranja" tržišta akcija farmaceutskih kompanija iz CIE (centralne i istočne Evrope) analitičari Erste grupe zaključuju da one "nadoknađuju zaostatak i obećavaju solidan rast usred finansijske krize". Konstatujući da je reč o "dobrim vrednostima, po povoljnim cenama za najbolje akcije farmaceutskih kompanija iz CIE", u ovom istraživanju se dalje konstatuje da su "Krka i Richter i dalje najpoželjniji izbor".

U svojoj analizi farmaceutskih kompanija iz centralne i istočne Evrope, analitičari Erste grupe konstatuju da su berze širom sveta prethodnih nedelja i dalje bile nestabilne i padale ka novim, rekordno niskim nivoima, odražavajući sve veću krizu u finansijskom sektoru i njen uticaj na globalni privredni rast. Tvrde, međutim, da su defanzivna priroda i još uvek solidne perspektive i adekvatni bilansi stanja farmaceutskog sektora u zemljama CIE, pružili akcijama farmaceutskih kompanija iz ovog regiona sklonište od finansijske bure. Kako kažu "samo delimično", ali...

Kratak pogled na revidirane procene vrednosti akcija farmaceutskih kompanija iz CIE pokazuje da te vrednosti idu naniže i da u većini slučajeva nisu prošle mnogo bolje od svojih domaćih tržišta. Panično napuštanje pozicija u akcijama dovelo je do masivnog talasa prodaje u svim sektorima i uglavnom se nije obaziralo na bazične vesti, uključujući i podatke o rezultatima za drugi kvartal 2008. godine. To je uticalo na značajan pad cena akcija farmaceutskih kompanija CIE.

Ipak, analitičari Erste grupe smatraju da će farmaceutske kompanije iz CIE nastaviti da pokazuju svoju otpornost čak i u kontekstu pogoršavanja privrednih uslova.



Vladimira Urbankova

-Očekuje se da uticaj sumorne privredne perspektive na farmaceutsku delatnost bude ograničen jer svi glavni faktori koji podržavaju tržišta farmaceutskih proizvoda, a naročito segment generičkih lekova, ostaju prisutni. Osim toga, praktično minimalna eksterna zaduženost kompanija iz CIE i dovoljna sposobnost da finansiraju investicione planove bez angažovanja finansijskih tržišta, znači da su minimalne implikacije trenutno opadajuće raspoloživosti kreditnih resursa za njihove finansijske rezultate – kaže Vladimíra Urbankova, analitičar farmaceutskog sektora u Erste grupi.

Drugi značajan faktor koji treba razmotriti jeste slabljenje regionalnih valuta u CIE, što je korisno za izvozno orijentisane farmaceutske kompanije iz ovih zemalja. To je, zajedno sa pomeranjima kamatnih stopa naniže (osim u Mađarskoj), dobar predznak za procene vrednosti. Poslednji, ali ne i najmanje važan aspekt koji treba uzeti u obzir jeste uticaj privrednog usporavanja u zapadnoj Evropi (uz očekivanu stagnaciju BDP-a) i ublažen tempo rasta na tržištima CIE. Analitičari Erste grupe i dalje ističu da generički lekovi, osnovna delatnost farmaceutskih kompanija sa sedištem u CIE, treba da budu najmanje pogođeni, jer predstavljaju atraktivnu alternativu skupljim, originalnim lekovima za budžete zdravstvene zaštite, kako u CIE tako i u zapadnoevropskim zemljama, koji podjednako oskudevaju u novcu.

Urbankova ističe da će tržišta u CIE verovatno i dalje biti podložna visokoj nestabilnosti u predstojećem periodu.

-Ne može se isključiti čak ni dalji negativan pritisak na akcije. Posebno ukoliko investitori ostanu u paničnom raspoloženju, uglavnom ignorišući bazične vesti. Sa druge strane, u ovim neizvesnim vremenima, najbolje farmaceutske kompanije iz CIE predstavljaju dobru vrednost po povoljnim cenama i dugoročni, fundamentalno orijentisani investitori trebali bi, pre ili kasnije, da postanu svesni te činjenice. Za ključne farmaceutske kompanije iz CIE, kao tipične proizvođače generičkih lekova, atraktivnih za institucije zdravstvenog osiguranja koje uvek vode računa o troškovima, poslovna perspektiva je još uvek vrlo solidna. Njihovi bilansi stanja su i dalje stabilni i očekuje se solidan rast i na tržištima u CIE, uključujući Rusiju/ZND, ali i na zapadu, gde mogu da iskoriste istek patentnih prava i/ili efikasne strategije u nišama, napominje Urbankova.



Kompanija / Valuta / Sadašnja cena (lok. valuta) / Najviša cena u godini (lok. valuta) / Sadašnja cena prema najvišoj u godini (%) / Ciljna cena (lok. valuta) / Potencijal rasta (%)

Na osnovu cena na zatvaranju na dan 24. oktobra 2008. god.; Izvor: Istraživački sektor Erste Grupe


Solidan izvoz na tržišta zemalja CIE, kao i Rusije (ZND), dodatno ojačan povoljnim valutnim oscilacijama, dobar je predznak za ubrzavanje rasta ukupnog prometa kompanija Richter i Egis u predstojećim periodima.

-Odražavajući povećanu averziju prema riziku, pri čemu se Mađarska posmatra kao problematična tačka, povećavamo svoje pretpostavke za nerizičnu stopu u modelima diskontovanih tokova gotovine za mađarske farmaceutske kompanije. Sve u svemu, iako su naše ciljne cene za Richter i Egis smanjene na 38.770 HUF po akciji, odnosno 18.800 HUF po akciji, kratak pogled na trenutne nivoe cena potvrđuje naše viđenje da su svi rizici više nego uračunati u cenu i da obe mađarske farmaceutske kompanije pružaju solidan potencijal za rast. Stoga, ponavljamo preporuke za kupovinu akcija i za Richter i za Egis, kategorična je Urbankova u iznošenju stavova iz izveštaju analitičara Erste grupe.

U daljoj analizi ovog tržišta konstatuje se da je „priča oko preuzimanja obezbedila sigurno uporište za cenu akcija kompanije Zentiva, sa sedištem u Pragu“. Urbankova podseća da je uprava Zentive ranije odbila ponude za preuzimanje od kompanija PPF i Sanofi-Aventis, po ceni od 950 CZK, odnosno 1.050 CZK po akciji.

-Uvećana ponuda Sanofi-Aventis po ceni od 1.150 CZK, koja praktično odgovara našoj ranijoj ciljnoj ceni iz jula 2008. godine od 1.155 CZK, naišla je na topliji prijem. S obzirom na sadašnje neizvesnosti na tržištu, ne očekujemo da bi premija za preuzimanje za Zentivu mogla da dostigne maksimume uporedive sa prošlim transakcijama u tom sektoru, koje su se dogodile u povoljnijem tržišnom ambijentu. Stoga, iako naša 12-mesečna ciljna cena, izvedena po modelu diskontovanih tokova gotovine, dostiže nivo od 1.160 CZK, opredeljujemo se da korigujemo svoju ciljnu cenu na 1.150 CZK po akciji, što odgovara ponudi Sanofi-Aventis koja u ovom trenutku diktira tržišni maksimum, i ostajemo pri preporuci da se akcijama ne trguje, kaže Urbankova navodeći da su stručnjaci Erste grupe zaključili:

„Iako bi obnovljeno jačanje pozicija od strane PPF Grupe i drugih finansijskih investitora moglo da ukaže na izvesnu verovatnoću predstojećeg pritiska na Sanofi-Aventis da poveća svoju ponudu, investitorima koji imaju veću averziju prema riziku predlažemo da prihvate ponudu kompanije Sanofi-Aventis koja ističe 28. novembra 2008. godine.“

Baveći se dalje farmaceutskim kompanijama iz bivše Jugoslavije, analitičari Erste grupe posebnu pažnju poklanjaju slovenačkoj kompaniji Krka i konstatuju: „Iako su rezultati za prvu polovinu 2008. godine bili odlični i dali dvocifreno povećanje ukupnog prometa i neto dobiti, znatno nadmašujući sve slične kompanije u regionu, ni taj pokazatelj, kao ni njeno nisko strano vlasništvo nad akcijama nisu sačuvali cenu akcija Krke od nedavnog naglog pada.“

-Očekujemo da će rezultati Krke za prva tri kvartala 2008. godine, koji bi trebalo da budu objavljeni 13. novembra, ponovo uveriti investitore u regionalnu konkurentnu prednost kompanije. Naša revidirana ciljna cena od 118,5 EUR po akciji ukazuje na atraktivan potencijal te akcije za rast sa trenutno depresiranih nivoa. Potvrđujemo našu preporuku da se akcije kupuju, zaključuje Urbankova.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...