BITKA ZA BOR

Katarina Murar

Austrijska firma sa ponudjenih 466 miliona dolara pobedjuje u nadmetanju za kupovinu borskih rudnika. Zvanični pobednik još nije proglašen.

Kompanija "A-Tec", čiji je većinski vlasnik austrijski biznismen mađarskog porekla Mirko Kovač dala je bolju ponudu za kupovinu RTB Bor od firme SMR, ruskog oligarha Olega Deripaske. Rusi se, međutim, ne predaju i, čak, aludiraju da Kovača čeka sudbina rumunskog "Kuproma", koji nije mogao da sakupi 400 miliona dolara i na prvom tenderu isplati ugovorenu količinu.

 

Sa otvaranja ponuda za RTB Bor

Sa otvaranja ponuda za RTB Bor (foto: Blic)

 

Pod motom: "Preko bakra do profita", otpočela je ne samo tenderska već i medijska bitka za RTB Bor, odnosno za Rudnike bakra Bor, Topionicu i rafinaciju i Rudnik Majdanpek.

 

I drugi može da pobedi

Glavni motiv u "ringu" je, naravno, profit a to što u Boru i dalje padaju sumporom obogaćene kiše i snegovi malo koga zapravo interesuje. Jer, sve će proteći, naizgled bar, transparentno. Vrednuje se najbolja finansijska ponuda, a ako prvorangirani, u ovom slučaju kompanija "A-Tec", austrijskog biznismena Mirka Kovača ne uspe da obezbedi novac i plati 466 miliona dolara, Tenderska komisija i Agencija za privatizaciju će, pod dirigentskom palicom lidera G17 plus i srpskog ministra ekonomije i regionalnog razvoja Mlađana Dinkića, otpočeti pregovore sa drugorangiranim ponuđačem firmom SMR, koja je deo kompanije "Basic Element" ruskog oligarha Olega Deripaske. Ko od Borana preživi ekološko zagađenje moći će da speva ep o tome kako se vodio rat za profitabilnu crvenu rudu iz doline Borske reke i Peka.

 

Preko svoje kompanije Strikeforce Mining and Resources Ltd, registrovane, naravno, na Kipru Deripaska je sada odlučio da "odreši kesu" i ponudio 370 miliona dolara - umesto jednog dolara koliko je za RTB Bor bio spreman da plati lane, na prvom tenderu. Austrijski konzorcijum A-Tec Minerals and Metals Holding GmbH, A-Tec Industries AG, Montanwerke Brixlegg AG je sa ponuđenih 466 miliona dolara dao, naizgled, bolju ponudu ali, matematičkim operacijama sabiranja brzo se uviđa da Kovačeva ponuda zapravo "mršavija" jer, ovaj Bečlija je za sticanje eksploatacionih prava i vlasništvom nad imovinom četiri preduzeća iz sastava RTB Bor spreman da plati sve ukupno 138 miliona dolara manje od ruskog kralja aluminijuma.

 

Računajući, pretpostavljamo, na to da je tokom dve posete Srbiji uspeo srpskog premijera Vojislavu Koštunicu da ubedi kako treba prilikom odabira budućeg gazde u Boru razmatrati celokupnu a ne samo finansijsku ponudu, Deripaska je austrijskog konkurenta nadmašio u obećanim investicijama. Umesto traženih 180 miliona dolara u ponudi SMR-a se navodi da u RTB Bor planiraju da investiraju čak 414 miliona dolara. Sve skupa, Rus, dakle, nudi čak 138 miliona dolara više od Austrijanaca.

 

Dzefri Kauli

Džefri Kauli, predstavnik Deripaske (foto: FoNet)

 

Džefri Kauli, generalni direktor SMR-a na jučerašnjoj konferenciji za štampu je bio porpilično samouveren kada je obnarodovao da se ne oseća kao drugorangirani već kao rezerva, pa da stoga "nije spakovao kofere i da se ne vraća u Moskvu već ostaje u Beogradu, čekajući da pregovara sa Vladom Srbije o RTB Bor." Preko medija Kauli je Kovaču zadao ne baš džentlmenski udarac izrekavši kako sumnja da će "A-Tec" uspeti da zatvori finansijsku konstrukciju jer, kako reče: "Kada 'Kuprom' nije mogao da zatvori tender po mnogo nižoj ceni kako će to poći za rukom Austrijancima. Pratićemo šta će se dalje dešavati. Postoji samo nekoliko banaka u Evropi koje kreditiraju ovakve projekte. Svi smo se mi obratili istim bankama i zato znamo koliko je teško zatvoriti ovakvu finansijsku konstrukciju. Ako i uspeju da plate ostaće im mnogo manje novca za investicije."

 

Biznismen za priču - likvidirao 35 preduzeća

Zamoljen da prokomentariše ovakav "nizak udarac" Kovač je, međutim, samo podsetio na to da je kompanija na čijem je čelu, i u kojoj je vlasnik 55 odsto akcija kupila firmu "Sever" iz Subotice.

 

"Uspeli smo da od trome i nepouzdane firme sa balastom iz perioda socijalizma napravimo modernu, uspešnu međunarodnu kompaniju koja posluje pozitivno," rekao je Kovač.

 

Predstavnik A-Teca

Levo: Bernhard Ripel, predstavnik A-Teca (foto: Press)

 

Zanimljivo je, međutim, da se pored ovih javnih istupa vodi i svojevrsna kampanja između rivala za RTB Bor. Iz Beča su stigle, naime, vesti da je vrednost akcija "A-Teca" na tamošnjoj berzi pala, i to se dovodi u vezu sa sudskim procesima koji se vode protiv Kovača. Letos, u julu državno tužilaštvo Austrije je saopštilo da je podiglo optužnicu protiv Kovača zbog "namernog stečaja". Kako se radi o ponovljenom prekršaju ovom biznismenu preti zatvorska kazna. Sam sudski proces je otpočeo 17. septembra. Agencija Tanjug prenosi da novinar Hans Preterebner, piše knjigu o privrednom kriminalu u Austriji a da je posebno poglavlje posvetio Kovaču. Ovaj novinar tvrdi da je tokom istrage naišao na 35 stečajeva preduzeća koja su bila u direktnom posedu Kovača, odnosno pod njegovom upravom .

 

Čudi, takođe, da je Deripaska sada tako "široke ruke" po pitanju investiranja u RTB Bor jer i juče je, na konferenciji za štampu prvi čovek SMR-a Džefri Kauli naglasio da cena bakra konstantno pada. To je, kako reče, i bio razlog da SMR ne ponudi za RTB Bor više od 370 miliona dolara.

 

"Pada cena bakra na svetskom tržištu pa samim tim pada i vrednost imovine RTB "Bor", kaže Kauli.

 

Kovač, međutim, kaže da su oni ponudu za RTB Bor pravili na osnovu analiza konsultantske kuće JP Morgan, koja je, kako kaže, procenila da će u naredne dve godine "cena bakra biti veoma optimalna".

 

Dugovi i zahtevi radnika

U svakom slučaju, dalja procedura predviđa da Agencija za privatizaciju u narednih mesec dana proveri sve detalje ponude i da potom zvanično saopšti ko je pobednik na tenderu. Sledi pregovaranje, između ostalog i sa sindikatom, koji ne odustaje od zahteva da se radnicima isplate otpremnine u iznosu od 500 evra po godini staža.

 

Kupac će pre nego što potpiše dva ugovora, o kupovini imovine i prenosu eksploatacionih prava morati najpre da u Srbiji registruje svoju kompaniju. Ta, novonastala srpska firma zapravo će biti zvanični kupac RTB Bor. Pored ponuđene cene, kupac će morati da plati 48,2 miliona dolara za obrtna sredstva RTB Bora. Ako ne bude problema može se očekivati da ugovori budu potpisani pre Nove godine. Do kraja prvog tromesečja 2008. godine RTB Bor treba da bude plaćen i da pređe u ruke novog gazde.

 

Novac od prodaje borskog kombinata bakra neće ići u državni budžet već će se njime isplatiti poveriocu. Tačna suma dugovanja RTB Bor se ne zna a procena je da se radi o 500 miliona dolara. Gro sume potražuje država Srbije, a među najveće poverioce spada grčka kompanija "Mitilineos", koja je 2005. godine podnela tužbu protiv države Srbije zbog nenaplaćenog duga koji ta firma potražuje od RTB Bor. "Mitilineos" od RTB Bor potražuje 16 miliona dolara i 4.000 tona bakra, čija je cena pre dve godine bila oko 19 miliona dolara.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...