BANKARSKO POTKRADANJE GRADJANA

Aleksandar Milošević

Klijenti banaka u Srbiji moraju da plate kako bi sa računa podigli sopstveni novac

Tokom prvih šest meseci prošle godine, banke u Srbiji ostvarile su dobit pre oporezivanja od čak 262,6 miliona evra, pri čemu je dobar deo kolača došao od naplate najrazličitijih provizija za pružene usluge. Razumljivo je da banke u svaku naknadu uračunavaju i svoj profit, ali bi se moglo očekivati da proviziju ne naplaćuju za usluge kod kojih nemaju troškove. Izgleda, medjutim, da one za to pravilo ne mare previše. Tako mnoge banke klijentima koji žele da podignu svoj sopstveni novac na šalteru, za to naplaćuju proviziju koja može da dostigne čak i 0,7 odsto od isplaćenog iznosa.

Banke slobodno odredjuju provizije

U Udruženju banaka Srbije poručuju da oni ne prate iznos i vrstu pojedinačnih naknada koje članice ove organizacije primenjuju, dodajući da je odluka o tome stvar poslovne politike svake banke. A politika je po tom pitanju, kako se pokazuje, veoma raznolika na srpskoj finansijskoj sceni. Tako postoji niz banaka koje uopšte ne naplaćuju proviziju pri podizanju gotovine na šalteru, bez obzira na to koliki je iznos u pitanju, što svedoči o tome da ta usluga bankama ne predstavlja izdatak. S druge strane, mnoge banke su uvidele da se naplatom naknade može ostvariti dodatni prihod pa su utvrdile limite iznad kojih je provizija obavezna.




Najveći broj banaka koje ovu proviziju naplaćuju odredile su limite iznad 100.000 ili 200.000 dinara, ali ima i onih koje "kažnjavaju" i isplatu već od 50.000 dinara.

Član uprave Komercijalne banke Goran Milićević, uz napomenu da njegova kuća - pod odredjenim uslovima - ne uzima proviziju bez obzira na iznos isplate, objašnjava da banke u ovakvim slučajevima imaju eventualno trošak pribavljanja gotovine, ali da "taj izdatak neće biti 10 puta veći ako se podiže toliko više novca".



"Ne vidim poseban razlog za uvođenje takve provizije osim, eventualno, radi destimulisanja korišćenja gotovog novca, što ima svoju ekonomsku logiku. Međutim, za to postoje brojni načini pozitivne stimulacije, tako da se ne mora koristiti negativna. Banka može da ponudi povoljne uslove za korišćenje kreditnih kartica, odloženo plaćanje bez naknade u određenom periodu i druge povoljnosti, koje će imati bolji efekat od naplate provizije", tvrdi Milićević, dodajući da građanima danas keš nije toliko neophodan kao ranije, pošto se u mnogim situacijama mogu koristiti kartice.

Dovoljno je izložiti cenovnik

Prema podacima sa zvaničnog sajta, Komercijalna banka ne naplaćuje proviziju ni na kakve isplate građanima do iznosa od 100.000 dinara dnevno, dok iznad te sume naknada iznosi 0,6 odsto, osim za isplatu plata, penzija, otpremnina, materinskih dodataka i radi kupovine štednih zapisa Narodne banke, kada je ova usluga besplatna bez obzira na iznos. Takođe, provizija neće biti naplaćena ni ako je novac stajao na računu bar nedelju dana.

Osim naknade za isplatu gotovine na šalteru, većina banaka u Srbiji naplaćuje i proviziju na svaki devizni priliv iz inostranstva. To znači da će oni građani kojima rođaci redovno šalju novac preko računa, ako naprave loš izbor banke, svaki put kada im stignu sredstva morati da plate između 0,12 i 0,35 odsto da bi mogli da podignu svoje devize. To bi još možda bilo i podnošljivo da banke nisu utvrdile minimalne provizije, koje su najčešće od 150 do 400 dinara. Tako će, primera radi, klijent koji iz inostranstva dobije recimo 100 evra, po aktuelnom kursu banci platiti proviziju od 1,60 procenata, ako je minimum 150 dinara ili čak 4,25 odsto, ako njegova banka uzima 400 dinara.

Upitani da prokomentarišu svoju proviziju, u Alfa banci, koja uzima 0,30 odsto naknade na sve isplate iznad 50.000 dinara, uključujući i plate i penzije, kažu samo to da su svoje klijente obavestili o uvođenju novog tarifnika prošle godine i da su cene svih usluga vidno izložene u poslovnicama, dok se plaćanje provizije može zaobići podizanjem novca na bankomatu umesto na šalteru.

Provizije za isplatu gotovine u bankama

Banka

Limit

Provizija

Napomena

Alfa

50.000

0,3%

sve isplate

Unikredit

-

bez provizije

-

Sosijete ženeral

-

bez provizije

-

Komercijalna

100.000

0,60%

bez provizije za plate, penzije, otpremnine, materinski dodatak i kupovinu štednih zapisa NBS i ako je novac stajao na računu 7 dana

Vojvođanska

200.000

0,50%

maksimalna provizija 5.000 dinara

Meridijan

200.000

0,50% maksimalna provizija 8.000 dinara

-

Erste

300.000

0,30%

-


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...