Kina prestigla SAD – dobila najviše direktnih stranih investicija

M. L.

Kina lane privukla 128 milijardi dolara direktnih stranih investicija – 42 milijarde dolara više nego SAD koje su decenijama prednjačile u svetu u tome
(foto, Šangaj - Kina je prošle godine privukla najviše na svetu stranih investicija)

Kina je lane postigla još jedno svetsko ekonomsko prvenstvo – postala je najznačajnija destinacija u svetu za direktne strane investicije i prestigla SAD koje su decenijama prednjačile u tome. To se ističe u najnovijem izveštaju koji je krajem ove sedmice objavila Konferencija OUN za trgovinu i razvoj (UNCTAD).

SAD, koje su godinama profitirale iz investicija, najvećim delom iz prekograničnih fuzija i akvizicija i novih projekata firmi, lane su, prema preliminiranim podacima, zabeležile pad stranih investicija za čak dve trećine, tojest na 86 milijardi dolara. Velikim delom je to posledica sporazuma američke firme Verizon Komunikejšns (Comincations) i njenog britanskog partnera Vodafona kojom je predviđen povratni otkup akcija. Zbog toga je došlo do odliva čak 130 milijardi dolara iz SAD.

Nasuprot tome, lane je priliv direktnih stranih investicija u Kini porastao na 128 milijardi dolara.

Prema ovom izveštaju, u SAD će ove godine svakako doći opet do porasta direktnih stranih investicija koje će verovatno po obimu opet biti ispred Kine. Međutim, rast investicija u Kini je veoma dinamičan pa je sigurno da  će opet za koju godinu Kina povratiti i ovo prvenstvo.    

Što se tiče Kine, zapaža se promena strukture tako da na račun proizvodnih rastu sve više strana ulaganja u sektor usluga. A u samom proizvodnom sektoru sve veće je učešće investicija u oblasti haj-teh (high-tech) tojest novih tehnologija.

Kina, koja i sama postaje sve značajniji investitor u inostranstvu, postaje sve atraktivnija za direktne strane investicije, zahvaljući takođe i novom zakonu o stranim investicijama, znatno liberalnijem od ranijeg, u čemu najmnogoljudnija zemlja sveta sledi trend iz SAD i EU.

Lane je obim svih direktnih stranih investicija u svetu opao za osam procenata – na 1,28 biliona dolara, što je drugi najmanji obim od 2008, tojest od izbijanja svetske finansijske i ekonomske krize. Ne može se očkivati da bi se u narednih godinu-dve u ovome mogao postići nekakav radikalni preokret. Investtore od ulaganja izvan svojih zemalja odvraćaju krhkost svetske privrede i kolebanja u svetskoj tražnji, zatim oscilacije u kursu valuta, geopolitička nestabilnost...

Lane je, ipak, dosta ekonomija zabeležilo rast u privlačenju direktnih stranih investicija, na primer, EU, koja je dobila oko 267 milijardi (13 posto više nego 2013.) ili Indija s porastom od 26 posto tj na 35 milijardi dolara.

Pogoršana bezbednost uticala je na smanjenje stranih investicija na Bliskom istoku i u severnoj Africi, dok su se zbog pada cena nafte i drugih berzanskih roba investicije u Južnoj Americi smanjile za 19 procenata tj na 153 milijarde dolara.  

Rusija je primila lane direktnih stranih investicija u vrednosti od 19 milijardi dolara, tojest oko 70 posto  manje nego 2013.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...