Kina: državni službenici i funkcioneri dobili povišicu plata od 60 posto

M.L.

To je učinjeno kako bi se uticalo na smanjenje korupcije ali plate kineskih službenika, a posebno visokih funkcioonera, ostaju i dalje veoma niske
(Fajnešenel tajms piše da, uprkos većim platama u privatnom sektoru, raste interesovanje Kineza za državnu službu zbog nesigurnosti privatnog sektora, subvencija za stanovanje, malog radnog opterećenja i besplatnih obroka koji idu uz ova radna mesta - foto, Polaganje godišnjeg državnog ispita 2011. godine za zaposlenje u javnim službama. Svake godine konkuriše više od milion ljudi)

Plate zaposlenih u državnoj službi u Kini, uključujući i visoke državne funkcionere, povećavaju se u proseku za oko 60 posto, preneo je kineski list na engleskom jeziku Čajna dejli (China Daily) najavu sa zvaničnog mesta. 

Kineski predsednik Si Đinping tako će, od početka ove godine, imati mesečnu platu od 11.835 juana tj oko 1.643 evra (jedan evro vredi oko 7,2 juana). Dosad je imao platu od 7.020 juana. Istu platu imaće ubuduće i ostalih šest najviših državnih funkcionera (premijer, predsednik parlamenta...)

To je u poređenju s najvišim funkcionerima u velikim državama i ekonomija sveta mnogo manje i gotovo je smešno malo. Američki predsednik Barak Obama ima godišnju platu od 400 hiljada dolara, čemu treba dodati i 50 hiljada za troškove, 19 hiljada za zabavu i oko 100 hiljada za putne troškove (veću platu i od Obame i Si Đinpinga ima, međutim, premijer grada-države Singapura Li Hsien Lung – godišnje oko 2,2 miliona singapurskih dolara, tj oko dva miliona USD).

Si Đinping je, međutim, samo jedan od preko sedam miliona kineskih državnih službenika kojima se povećavaju plate. Povišicu će dobiti svi – od onih na selu, pa do najvišeg državnog nivoa.

Ti koji su imali dosad najmanje plate (630 juana odnosno 87,5 evra mesečno) od početka ove godine primaće po 1.320 juana. Ovako visoko povećavanje plata u državnoj upravi je deo kampanje protiv korupcije i nastojanja da se rad u službi države učini atraktivnijim. Plate u celom javnom sektoru su od 2006. bile zamrznute. U kombinaciji s rastućim cenama to je dovelo do bukvalnog siromaštva državnih službenika čije plate često nisu bile dovoljne ni za najosnovnije troškove, pa i do njihove podložnosti korupciji.

Na primer, kako navodi Čajna Dejli, Peng, visoko rangirana službenica u upravi Pekinga, dosad je dobijala platu od četiri hiljade juana (oko 550 evra) što u skupom glavnom gradu nije dovoljno ni za osnovne potrebe. Prema informacijama iz zapadnih izvora, bez sedam hiljada juana, tj skoro hiljadu evra, u Pekingu je teško i samo jednom čoveku sastaviti mesečno kraj s krajem. “Suprug i ja platimo samo za stan 7.000 juana, za hranu nam treba još minimalno 3.000. Da moj muž nema četiri puta višu platu od mene, neznam kako bismo živeli”, ispričala je Peng .

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...