Subvencije za fosilna goriva u svetu i dalje rastu

Ratko Karolić

Državne subvencije za proizvodnju fosilnih goriva - na svetskom nivou - su znatno veće od subvencija za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora(foto, platforma za vađenje nafte iz Kaspijskog mora u Azerbejdžanu)

Fosilna goriva čine oko 80 odsto ukupne potrošnje energije u svetu. Državne subvencije za proizvodnju fosilnih goriva - na svetskom nivou - su znatno veće od subvencija za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora.

Prema podacima Međunarodne agencije za energiju (IEA – International Energy Agency) za 2012. godinu, ukupne subvencije u svetu za fosilna goriva iznosile su 544 milijarde dolara (399 milijardi evra), dok su ukupne subvencije za proizvodnju obnovljive energije iznosile 101 milijardu dolara (72 milijarde evra).

Ove subvencije su podeljene u nekoliko glavnih grupa: subvencije za naftu iznosile su 277 milijardi dolara; za fosilna goriva koja se koriste u proizvodnji struje – 135 milijardi dolara; za prirodni gas – 124 milijarde dolara; za ugalj (posebno) – 7 milijardi dolara.

Subvencije za fosilna goriva imaju različite forme – pa tako Međunarodni monetarni fond (IMF – International Monetary Fund) procenjuje da ukupne subvencije za fosilna goriva u svetu zapravo iznose – 2 biliona dolara!

Ovako velika razlika u proceni obima subvencija dolazi iz različitog načina njihovog obračuna: IEA uračunava samo one subvencije koje se odnose direktno na kupce, dok IMF uključuje tu i subvencije koje su namenjene proizvođačima – kao što su poreske olakšice, naprimer.

U Britaniji, naprimer, porez na dodatu vrednost (VAT) za gas i električnu energiju je samo 5 odsto, dok je za većinu ostalih roba ova taksa 20 odsto.

Prema analizi Nemačke asocijacije za korišćenje vetra, direktna finansijska pomoć vlade nemačkoj industriji uglja je u periodu od 1970. do 2012. godine iznosila više od 200 milijardi evra (oko 5 milijardi evra godišnje). Ove subvencije će biti ukinute tek 2018. godine. 

Učešće subvencija za fosilna goriva u bruto domaćem proizvodu (BDP ili eng. GDP) razvijenih zemalja je različito.

Najveće subvencije za fosilna goriva imaju SAD – oko 3,5 odsto BDP; subvencije Kanade za fosilna goriva iznose oko 1,6 odsto BDP; Japana oko 0,8 odsto BDP; Nemačke oko 0,7 odsto BDP; Britanije i Spanije oko 0,5 odsto BDP; Italije oko 0,35 odsto BDP; Francuske oko 0,2 odsto BDP.

Prema podacima IEA, subvencije za fosilna goriva u delu zemalja u razvoju su još veće, pa tako na Srednjem istoku i Severnoj Africi ove subvencije čine oko 20 odsto prihoda tamošnjih vlada. Iako prazne državnu kasu i umanjuju mogućnost ulaganja u obrazovanje i infrastrukturu – smanjivanje ovih subvencija je veoma nepopularno i vlade se uzdržavaju takvih poteza.

 

Izvor:

www.bbc.com/news/business-27142377

Fossil fuel subsidies growing despite concerns 

 


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...