Energetika

Makedonci grade hidroelektrane

Potpisani su ugovori za izgradnju 21 male hidroelektrane u Makedoniji, koje uvoz struje treba da smanje za 10 odsto

Ukrajina deli Naftogas

S namerom da poboljša efikasnost gasovoda vlada Ukrajine je usvojila zakon koji omogućava podelu Naftogasa na nekoliko kompanija. Opozicija je posumnjala da iz ovog zakona „krije“ privatizacija gasovoda u interesu ruskog Gasproma. (foto: mapa gasovoda Naftogasa u Ukrajini)

Turci ulažu u elektroenergetiku

Turska gradi 800 elektrana: 534 hidroelektrane, 156 postrojenja za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora i 96 termoelektrana, a do 2023. godine namjerava da izgradi tri nuklearke. (foto: Protest protiv izgradnje nuklearki u Ankari, 1998. godine)

Avioprijevoznici strahuju od skupih oktana

Ako gorivo poskupi na 150 dolara za barel avioprijevoznike čeka masovna propast. Najveći gubici bit će u Europi

Gorivo skuplje i u Kini

Kinezi litar 90-oktanskog benzina plaćaju 1,17 a za dizela 1,22 dolara, što predstavlja poskupljenje za oko sedam posto. U SAD litar benzina košta 1,02, a dizela 1,09 dolar.

Peto poskupljenje benzina u Republici Srpskoj

Od noćas u Republici Srpskoj skuplje gorivo: benzin super za šest feninga, bezolovni za četiri feninga a za tri feninga po litru biće skuplji evrodizel

Energetski most Crna Gora – Italija

Podvodni kabl kojim će se izvoziti električna energija iz Crne Gore ka Italiji profunkcionisaće do kraja 2015. godine. Ovim kablom biće prenošena i energija iz novih hidroenergetskih potencijala EPCG. Procijenjuje se da ova investicija košta 760 miliona eura. (Foto: Interkonekcija između Italije i Crne Gore)

Uljni škriljci (ne)ekološki

Nova tehnologija prerade uljnih škriljaca omogućava bolji kvalitet vazduha, manju emisiju štetnih gasova, nisku potrošnju vode, zaštitu podzemnih voda kao i korišćenje pepela u različite svrhe, kažu iz Esti energija. EU ne zabranjuje eksploataciju samo zahteva poštovanje ekoloških standarda

I paladijum poskupljuje

Stručnjaci najavljuju poskupljenje paladijuma tokom ove godine za 20 odsto a očekuje se i nastavak poskupljenja do 2014. godine. Procenjuje se da bi ovaj plemeniti metal mogao da poskupi na čak 1.000 dolara za uncu. Najveći svetski proizvođači paladijuma su Južnoafrička Republika i Rusija.

Španci zainteresovani za srpske OIE

EPS sa konzorcijumom španskih firmi potpisao memorandum o iskorišćavanju obnovljivih izvora energije. Biće razmatrane lokacije za izgradnju novih mini hidroelektrana, posebno na rekama Ibar i Velika Morava, a sarađivaće i na iskorišćenju solarne energije