ZAŠTO RUSI KUPUJU NIS

Jelica Putniković

Saradnja u oblasti energetike - gasovod Južni tok, dovršetak podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru i to što će Gazpromnjeft postati većinski vlasnik NIS-a, je "u interesu privreda obe zemlje“.

Po ko zna koji put od kad su otpočeli pregovori o naftno – gasnom aranžmanu države Srbije s Gazpromom, državni ruski zvaničnici i vodeći menadžeri Putinove petrolejske uzdanice su u Beogradu pojašnjavali nedoumice srpskih novinara ali i privrednika.
 


Ambasador Rusije u Beogradu, Aleksandar Konuzin govori na sednici u Privrednoj komori Srbije,
na kojoj su razmatrane moguchnosti Gasrpromnjefta i perspektive realizacije Protokola o
saradnji sa NIS-om 


-U Srbiji je raširena zabluda da drugi potencijalni kupci hoće za NIS da plate više od Gazpromnjefta. To su konkurenti NIS-a iz regiona, gde je evidentan višak rafinerijskih kapaciteta, rekao je Dmitrij Mališev, zamenik direktora Gazpromnjefta je na jučerašnjem skupu u Privrednoj komori Srbije, komentarišući da su te regionalne kompanije spremne da plate samo jednom, da bi suzbile konkurenciju.

Ističući značaj što brže i efikasnije rekonstrukcije i modernizacije rafinerija NIS-a, Mališev nabraja zašto je bitno da se što pre ratifikuje međudržavni sporazum Gazproma i Vlade Srbije i da se krene u finiš pravljenja ugovora za prodaju 51 procenta NIS-a Gazpromnjeftu:

-Danas NIS proizvodi 4,3 miliona tona naftnih derivata čiji kvalitet nije konkurentan za evropsko tržište. Svaki dan odlaganja ratifikacije, gubitak je na srpskoj strani zbog kašnjenja s rekonstrukcijom i modernizacijom NIS-a. Kada Vlada Srbije aprila 2010. godine otvori tržište naftnih derivata, NIS više neće biti zaštićen od konkurencije iz regiona. Da bi se do tada završila modernizacija rafinerijskih pogona mora se hitno krenuti s rekonstrukcijom. Za mnoge blokove potrebno je i više od godinu dana. Planiramo da povećmo proizvodnju na 7,5 miliona tona kvalitetnih derivata. Srbija će tada trošiti oko 4,5 miliona što znači da će tih tri miliona tona viška biti moćna konkurencija naftnim kompanijama u regionu.

Razbijajući iluziju koju su u ovdašnjoj javnosti lansirali neki političari da se međudržavnim sporazumom predviđena cena od 400 miliona evra za 51 odsto NIS-a može povećati, Mališev kaže da je 25. januara potpisan obavezujući sporazum u kom je fiksirana prodajna cena, a da suma od 500 miliona evra za investicije nije fiksirana.

-Sve se to razmatra sa menadžmentom NIS-a. Naši predstavnici su u Sankt Petesburgu razgovarali sa potpredsednikom Božidarom Đelićem i ministrom trgovine Predragom Bubalom a ove nedelje u Beogradu sa predstavnicima Vlade Srbije i predstavnicima partija koje danas vode pregovore o formiranju nove vlade, otkrio je Mališev, ponavljajući da su im „rekli da svaki dan odlaganja ratifikacije šteti srpskoj privredi“.

Mališev kaže da su procenu vrednosti NIS-a, pre potpisivanja sporazuma za Gazprom, uradili finansijski konsultanti na osnovu komparacije više metoda, uzimajui u obzir imovinu, dohodak kompanije, proizvodnju nafte i gasa, inflaciju i makroekonomsku situaciju. Ponavljajući da je cena od 400 miliona evra fiksna, Mališev ukazuje i na to da im je u Gazpromnjeftu poznato da NIS duguje 350 miliona dolara. Na novinarska pitanja o tome hoće li Gazpromnjeft na sebe preuzeti plaćanje ovog duga ili će tražiti da ga država Srbija preuzme na sebe Mališev je izbegao precizno da odgovori.

-U Protokolu je navedeno da treba detaljno da sprovedemo analizu pre konačnog ugovora i ratifikacije.Tamo ćemo razmatrati to i mnoga druga pitanja. Gazpromnjeft kupuje 51 odsto akcija NIS AD a partner će nam biti Vlada Srbije sa 49 odsto vlasništva. Mi ćemo imati kontrolni paket akcija a Vlada će imati pravo veta, precizirao je Mališev navodeći da je „veto“ predviđen za niz situacija i donošenja odluka, po uzoru na praksu u EU.

Komentarišući to što je menadžment NIS-a krenuo u proceduru prodaje akcija koje NIS ima u hotelu Hayatt, Mališev je bio kategoričan:

-U sporazumu je navedeno da Gazpromnjeft kupuje 51 odsto NIS-a sa imovinom zatečenom 1. januara 2008. godine. Mi se nadamo da će ta kompletna imovina biti sačuvana. Pored rafinerija i maloprodajne mreže, u imovinu NIS-a ulaze i svi objekti i logistika. Pojašnjavajući da u logistiku spadaju hotelsko turistički objekti, Mališev je rekao da je to „imovina koja treba radnicima i sindikatu“.

Izgovarajući se da je on ispred Gazproma zadužen samo za naftni deo aranžmana sa Srbijom Mališev je, ipak, prokomentarisao da je gasovod Južni tok „efikasan projekat za Srbiju“.

-Južni tok je velika garancija za isporuke gasa, posebno u situaciji kada imamo ograničene resurse ugljovodonika, rekao je Mališev a za budući naftovod PEOP, koji će od Konstance kroz Srbiju ići na zapad do Trsta ovaj, kako kažu, prvi čovek buduće zajedničke firme NIS-a i Gazpromnjefta, najavljuje „spremni smo da razmotrimo sve projekte“.

Ne krijući da ga je začudilo što se, po dolasku u Beograd, uverio kako se ovde smatra da razvoj saradnje sa Rusijom škodi odnosima Srbije i EU, ruski ambasador Aleksandar Vasiljevič Konuzin je istakao da Rusija tako nešto nikada nije tražila. Naprotiv, kategoričan je Konuzin koji ističe princip nemešanja ekonomskih i političkih dešavanja.

Uz Sporazum o slobodnoj trgovini ruski ambasador je istakao da je Aeroflot zainteresovan za Jat ali da su ruske kompanije zainteresovane i za Aerodrom Nikola Tesla, za revitalizaciju HE Đerdap 2 i srpske luke. Ipak, kako reče, saradnja u oblasti energetike, gasovod Južni tok, dovršetak podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru i to što će Gazpromnjeft postati većinski vlasnik NIS-a, dominantno je i u „interesu privreda obe zemlje“.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...