USKORO BERZE STRUJE U JUGOISTOČNOJ EVROPI

Jelica Putniković

Već ove jeseni startovaće SouthPool (Južni pul), spot berza električne energije u Jugoistočnoj Evropi.

Već ove jeseni startovaće SouthPool (Južni pul), spot berza električne energije u Jugoistočnoj Evropi. Jedan od osnivača, slovenački Borzen očekuje da se u South Pool uključe Elektromreže Srbije i Elektroprivreda Srbije

Start Južnog Pula će biti u oktobru u Sloveniji, a ideja je da se spot berza promoviše i zaživi u celom regionu, što bi trebalo da doprinese liberalizaciji tržišta električne energije, većoj sigurnosti snabdevanja kao i transparentnosti cena struje, energenta za kojim je sve veća potražnja u regionu.

Još decembra prošle godine Borzen (Slovenska berza električne energije) i Eurex, međunarodna berza finansijskih derivata i najveća evropska obračunska institucija, najavili su džoint venčer ugovor o formiranju spot tržišta električne energije za region Jugoistočne Evrope. Spot berza, pod imenom SouthPool (Južni pul) formirana je aprila ove godine, a od oktobra treba da profunkcioniše integrisano energetsko tržište u široj jugoistočnoj regiji Evrope.

SouthPool je startovao sa 51 odsto akcija u vlasništvu Borzena a ostatak kompanije pripada Eurexu. Eurex je, inače, ćerka Deutsche Börse (Nemačke berze) i Švajcarske berze.

- S Eurexom kao partnerom Borzen je krenuo u osnivanje vodeće regionalne berze električne energije, s promptnim tržištem i tržištem izvedenih financijskih instrumenata za električnu energiju i prirodni gas. Zajedničko ulaganje predviđa priključenje velikog broja partnera iz regiona, kao i drugih akcionara. Spot berza električne energije, South Pool nastupa sa vizijom da objedini ovo rascepkano tržište i izgradi neutralnu, regionalnu, prekograničnu berzu električne energije, sa jedinstvenom elektronskom platformom, strukturom i poslovanjem, kaže Damjan Stanek, generalni direktor South Poola.


Damjan Stanek

Stanek je, inače, bio generalni direktor Borzena, čije će delovanje u celoj Jugoistočnoj Evropi sada preuzeti South Pool. Sam Borzen startovao je 2004. godine, u vreme potpisivanja Atinskog sporazuma o slobodnom tržištu električne energije u Jugoistočnoj Evropi.

- Atinski sporazum je okvir za liberalizaciju tržišta električne energije u JIE. Sama ideja liberalizacije treba da se postigne kroz stabilnost i efikasnost. Cilj nam je formiranje South Pool alijanse, s tim što cela ideja počiva na partnerstvu, navodi Damjan Stanek, ističući da očekuju da im se u ovom projektu priključe ne samo državne institucije i lokalni partneri iz sfere elektroenergetike, poput Elektroprivrede Srbije (EPS) i Elektromreže Srbije (EMS) već i trejderi (trgovci) električnom energijom.

Ova sinergija Borzena i partnera iz JIE treba da bude temelj regionalne trejding platforme, koja će se zasnivati na regionalnim profesionalnim standardima i stručnjacima.

-U startu Sout Pool će početi da funkcioniše kroz spot market dnevnog tržišta električne energije. Sledeća faza je finansijski kliring bilateralnih ugovora i trgovanje ostalim produktima, vezanim za energetiku. Potom sledi faza market partnera: po uzoru na spajanje tržišta Francuske, Belgije i Holandije kao i tržišta Nemačke, da bi se bolje koristio jedinstveni sistem prenosa, priča Stanek, napominjući da su sva pojedinačna tržišta u JIE mala i da je neophodno njihovo udruživanje, da bi se stvorila likvidna platforma.


South Pool će igračima na njoj obezbediti finansijski menadžment a sama berza će biti finansijski garant, tako da se smanjuje rizik pojedinačnim igračima. Takođe će biti smanjeni i troškovi trgovanja.

- Preko nas će moći da se trguje kroz efikasan i decentralizovan sistem. Nudimo optimalnu infrastrukturu: umesto da svaka od ovih država JIE pravi svoju berzu ulaskom u partnerstvo sa South Poolom će ti pojedinačni igrači moći da se pozicioniraju, da se razvijaju i institucionalizuju, kaže Damjan Stanek objašnjavajući da su, na primer, javne nabavke uvedene zbog toga što garantuju transparentnost, dok je berza sama po sebi preduslov za transparentnost.

U Sloveniji su preko berze, odnosno, Borzena rađene aukcije za prenos i nabavku električne energije za "pokrivanje" gubitaka električne energije u distributivnoj mreži.


Regionalna infrastruktura može da se koristi za domaće nabavke, sve uz uvažavanje lokalnih regulatornih zakona. Stanek ističe da se umesto tendera primenjuje sinergija 80 odsto pravila trgovanja na berzi i 20 odsto specifičnih, malih tržišnih zakonitosti.

- Veći stepen harmonizacije automatski znači i likvidnost. Zato nam je cilj da obezbedimo sinergiju. Cilj je da u vlasništvo te buduće berze uđu i drugi, sve uz uvažavanje lokalnih zahteva i regulatornih zakona. U nekim državama već postoje berze, poluberze ili šalteri. U Srbiji ćemo pokušati da, najpre, privučemo EPS i EMS a potom i trejdere. Uključivanje EPS-a i EMS-a kao strateških partnera imalo bi značajan uticaj na stvaranje berze. Krajnji cilj je da izvodimo implicitne aukcije i Market Coupling za prekogranični prenos električne energije, za šta nam trebaju operatori sistema, dakle EMS. U Francuskoj, Holandiji i Belgiji operatori sistema imaju važnu ulogu. Sledeći su proizvođači koji prodaju ali i kupuju, poput EPS-a i, naravno, trgovci – trejderi, koji mogu biti i provajderi, tako što će ući u obavezu garantovanih isporuka određenih količina električne energije. Trgovci mogu biti ali nije obavezno i da postanu suvlasnici berze, kaže Stanek napominjući da je i dnevno tržište, sa kojim će startovati South Pool na ovim prostorima "veliki kolač".


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...