U SRBIJI NEMA RESTRIKCIJE

Autor:   Jelica Putniković

Srbijagas nema najavu da će nam biti smanjene ili obustavljene isporuke gasa koje smo ugovorili sa Gazpromom, kaže Dušan Bajatović, direktor Srbijagasa.

- Srbija nema problema zbog spora Rusije i Ukrajine oko gasa. Srbijagas nema najavu da će nam biti smanjene ili obustavljene isporuke gasa koje smo ugovorili sa Gazpromom. Mi smo i jutros naručili i odobrena nam je dnevna isporuka dogovorenih 10 miliona kubnih metara prirodnog gasa – tvrdi Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa za Balkanmagazin.




Ističući da Srbijagas vuče maksimalnih 10 miliona kubnih metara gasa iz Mađarske i pored toga što je ukrajinski distributer NAK Naftogas Ukrajina smanjio isporuku ovog energenta balkanskim zemljama Bajatović je kategoričan:

-Imamo maksimalni pritisak u cevima a možemo i da intervenišemo, dnevno, sa dodatnih 300.000 kubni metara gasa iz podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru. Taj naš skladišni pogon, iako još nije završen daje nam mogućnost da do kraja grejne sezone iz njega povlačimo po 300.000 kubika gasa dnevno. Tih 300.000 kubika gasa dnevno naizgled nije neka značajna količina ali, umnogome će doprineti tehničkoj stabilnosti gasnog sistema i njegovoj fleksibilnosti – kaže Bajatović.

Napominjući da bi Srbijagas iz Banatskog dvora, u slučaju krize u snabdevanju, mogao da povuče i 100 miliona kubika gasa, Bajatović kaže da je realno da se iskoristi 20 do 30 miliona, kako bi u skladištu ostao deo letos utisnutog gasa. Umerena potrošnja do sada uskladištenog gasa bila bi, po Bajatovićevom tumačenju, dobra zbog tehnoloških karakteristika skladišta Banatski dvor.

-Gledaćemo da ne potrošimo sav utisnuti „jastučni gas“. Ali, mislim da nećemo ni biti dovedeni u tu situaciju. Očekujem da se problem između Rusije i Ukrajine brzo reši, najduže u narednih desetak dana jer, u pitanju je snabdevanje gasom evropskih zemalja, hladno je, ova situacija ne ide u prilog ni jednoj ni drugoj strani. Rusija ima interes da prodaje gas jer je njena privreda oslonjena na izvoz energenata a Ukrajina, ni politički ni ekonomski, nije u takvoj situaciji da previše uslovljava Rusiju i da Evropu ostavlja bez ovog energenta. Pretpostavljam, zato, da će se spor razrešiti narednih dana – kaže Bajatović.

U slučaju da Srbijagasu narednih dana, ipak, budu smanjene isporuke gasa Srbija, prema Bajatovićevim rečima, normalno funkcionisanje gasovodnog sistema može obezbediti tako što bi se izvršila supstitucija (zamena) gasa mazutom u Panonskim elektranama u Novom Sadu i u Beogradskim elektranama.

-Obe ove elektrane troše oko 500.000 kubnih metara gasa dnevno i njihovim prelaskom na mazut bi se potrošnja u Srbiji smanjila za milion kubnih metara gasa dnevno – objašnjava Bajatović napominjući da je „mazut obezbeđen“.

Bajatović, takođe, ističe da veliki industrijski potrošači ne rade, pa samim tim i ne troše gas. Smederevski US Stil je ugasio peći, MSK Kikinda je u remontu a Azotara, takođe, ne radi.

-U tehničkom smislu mi smo, podizanjem pritiska u cevima, da tako kažem, „preduvali sistem“, odnosno, napunili smo kapacitete maksimalno, što nam povećava koeficijent sigurnosti. To nam obezbeđuje dodatnih 12 sati u slučaju da dođe do nekih restrikcija u isporukama gasa. Tehnički, to znači da imamo dodatno vreme da se potrošači preorjentišu na druge energete, da se mazut, na primer, zagreje. Ovo smo preduzeli jer su to mere koje Srbijagas mora po zakonu da uradi i jer nam je to Vlada Srbije naložila, kao kompaniji koja je odgovorna za izvršenje energetskog bilansa, jer je operator sistema a ne samo snabdevač prirodnim gasom. Hladno vreme je ono što Srbijagasu nikako ne ide u prilog ali, održavanje sigurnosti u snabdevanju gasom je neophodno i zbog toga što je i elektroenergetski sistem prenapregnut zbog hladnoće, pa Elektroprivreda Srbije, odnosno elektrane rade punim kapacitetima da bi „podmirili veliku potrošnju struje - kaže Bajatović.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...