ŠTEDNJA STRUJE I DALJE “IN”

J.P.

Iako su kopanje kolubarskog lignita i njegov odvoz do obrenovačkih termoelektrana normalizovani i dalje je neophodna štednja struje jer, sa smanjenom proizvodnjom u hidrocentralama EPS i dalje mora da uvozi struju

Elektroenergetska situacija u Srbiji se normalizuje, pre svega zahvaljujući normalizovanoj proizvodnji uglja na površinskim kopovima u “Kolubari” i njegovom uspešnom transportu do obrenovačkih termoelektrana. Obezbeđen je i uvoz struje tako da građani ne treba da se plaše restrikcija ali, treba i dalje da štede električnu energiju.


Bageri na kolubarskim površinskim kopovima rade i noću

“Neće biti restrikcija struje,” obećao je potrošačima i Borisu Tadiću generalni direktor EPS-a Dragomir Marković prilikom sinoćne posete predsednika Srbije Rudarskom basenu “Kolubara”.

“Svi blokovi EPS-a rade. Samo je jedan van mreže, ali očekujemo da i on večeras počne da proizvodi struju. Očekujemo da će se građani odazvati pozivima da štede struju i da će se vreme stabilizovati, kao što su najavili meteorolozi," rekao je Marković.

Predsednik Tadić je apelovao na građane da štede struju i poručio: “Biće bolje”.

Takođe je, kako izveštava Fonet “zamolio medije da upozoravaju na opasnost, da apeluju na štednju, ali da ne šire paniku. Nema panike, biće bolje. Od tvrdog smo materijala napravljeni, Srbija će da izdrži."

Tokom obilaska najvećeg ugljenokopa u Srbiji, Polje „D” Tadić se zahvalio svim zaposlenima u RB „Kolubara” i „Elektroprivredi Srbije” zbog napora koje su prethodnih dana ulagali u ekstremnim vremenskim uslovima, na enormno niskim temperaturama.

“Danas u Srbiji svi trebamo solidarnost. Ekstremno su teške okolnosti i apelujem na građane da štede energiju kako bismo pregrmeli ovu strašnu nepogodu, a valjda će nas i Bog pogledati pa ćemo imati skoro otopljenje,” rekao je Tadić nakon razgovora sa radnicima druge smene BTU ugljenog sistema Polja „D”.

Prema njegovim rečima, vanredna situacija u kojoj se Srbija našla još jednom je pokazala neophodnost dugoročnog planiranja investicija u elektroenergetski sektor i „Elektroprivredu Srbije” u narednoj deceniji. Konstatujući da je RB „Kolubara” kičma energetskog sistema Srbije, Boris Tadić je naglasio da će, ukoliko se ovim ugljenim resursima bude racionalno raspolagalo oni će građane grejati još najmanje četiri decenije.


Predsednik Srbije Boris Tadić se pozdravlja sa rudarima Kolubare

“Proizvodni proces na površinskim kopovima se normalizuje. Tokom dana je utovareno nešto preko 20 vozova sa ugljem za Termoelektrane „Nikola Tesla” u Obrenovcu. Do kraja treće smene očekujemo da će biti utovareno 35 vozova, što je za 20 do 30 odsto uglja više nego prethodnih dana,” rekao je direktor RB „Kolubara” Nebojša Ćeran, ističući da se “proizvodni kapaciteti „Kolubare” normalizuju, kao i mogućnosti železničkog transporta uglja do TENT-a. Zato očekujemo zaustavljanje daljeg pada količina uglja na deponijama. Na ovaj način stvaramo pristojan osnov za normalan rad termoenergetskog sistema u narednim danima.

Ćeran je napomenuo da će, bez obzira na napore koji se u „Kolubari” ulažu da bi se omogućilo snabdevanje termoelektrana ugljam, energetski sistem biti ugorožen ukoliko građani ne budu štedeli električnu energiju.

Ipak, generalni direktor EPS-a Dragomir Marković je potrošačima poručio da narednih dana neće biti restrikcija i da će havarijska isključenja biti svedena na minimum, s obzirom na povećanu potrošnju električne energije.

“Zaposleni u elektrodistribucijama veoma brzo otklanjaju kvarove, što dokazuje činjenica da je proteklih dana samo jedan do dva promila domaćinstava, usled havarija, bilo na kratko isključivano iz elektroenergetske mreže,” konstatovao je Marković ali i podsetio da za razliku od termoelektrana, zbog hidrološke situacije, hidroelektrane trenutno rade sa samo 25 odsto kapaciteta.

“Uveren sam da će taj problem biti prevaziđen uvozom električne energije,” poručio je Marković.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...