SRPSKE PARTIJE U POSLU SA RUSIMA

Jelica Putniković

Kako se u Srbiji dele pare od prodaje NIS-a i mesta u budućoj upravi

Dok Gazpromnjeft „broji novce“ da do kraja ove nedelje plate 400 miliona evra za 51 % Naftne industrije Srbije, među članovima i simpatizerima vladajuće koalicije se vodi borba na dva fronta: premijer Mirko Cvetković, poput onog Lale iz reklame pita „Ta di ću sad te novce potrošiti?“ a u partijama vladajuće koalicije ne mogu da se dogovore oko podele fotelja u srpskom delu menadžerskog tima privatizovane Naftne industrije Srbije.

Više kandidata nego mesta

Pretendenata na funkcije u rusko-srpskom NIS-u u Demokratskoj stranci ima za više od tri mesta koja im u međukoalicionom dogovoru pripadaju. Konačnu odluku najverovatnije će doneti sam predsednik Srbije Boris Tadić koji je, inače, i člana svog najužeg tima, Biserku Jeftimijević Drinjaković postavio u NIS da bi ubrzao finiš pregovora pred potpisivanje ugovora sa Gazpromnjeftom.

I u G 17 plus se „lome koplja“ koga će lider ove stranke i potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić odrediti za jednog od budućih rukovodilaca u NIS-Gazpromnjeftu. Predstavnik ove partije u sadašnjem UO je Boris Barjaktarević, član najužeg rukovodstva G 17 plus. Barjaktarović je, inače, državni sekretar u Ministarstvu za telekomunikacije i informatičko društvo.

U SPS-u tvrde da Socijalisti još nisu razmatrali koga će oni imenovati a, kako kažu, kandidat bi mogao biti Nikola Martinović, stari NIS-ovac, koji je i sada član UO ove kompanije. Martinović je i stari SPS kadar i bio je direktor NIS Naftagas – prometa. U svakom slučaju, očekuje se da će SPS, partija čiji je istaknuti član i ministar rudarstva i energetike, na vreme odrediti koga će delegirati u novo poslovodstvo NIS-a jer dr Petar Škundrić je predsednik Skupštine akcionara NIS AD i on treba da zakaže sednicu skupštine kako bi Gazpromnjeft i zvanično ušao u NIS.

Mada je izjava ministarke finansija Dijane Dragutinović izazvala dosta pometnje oko toga kad će Rusi uplatiti ugovorenih 400 miliona evra za NIS, među političarima ne samo vojvođanskim, taj novac se uveliko „troši“.

Tako Radovan Jelašič, guverner Narodne banke Srbije smatra da bi tih 400 miliona evra mogli doprineti stabilizaciji kursa dinara u odnosu na evro. Jelašić tvrdi da „bi za državu bilo važno da povuče što više raspoloživih deviza iz inostranstva, kao što je novac od prodaje Naftne industrije Srbije i ranije odobreni krediti međunarodnih banaka. Na taj način bi se povećala ponuda deviza i sprečilo slabljenje dinara.”

Sebične socijaldemokrate Vojvodine

Liga socijademokrata Vojvodine se, međutim, oglasila novim saopštenjem i, kako prenosi Fonet, poziva predsednika Izvršnog veća Vojvodine Bojana Pajtića da održi reč, kako bi 90 odsto od novca dobijenog prodajom NIS dobila Vojvodina.

Komentarišuči izjavu guvernera Jelašića da bi novac od prodaje NIS-a mogao poslužiti za zaustavljanje pada dinara porptparol LSV Aleksandra Jerkov kaže da “sve to ukazuje na mogućnost da novac od NIS negde zaluta".

"Pozivam Bojana Pajtića da održi reč i da se 90 odsto od novca dobijenog prodajom NIS vrati u Vojvodinu", zaključila je Jerkov u saopštenju gde, takođe, podseća Pajtića da je sa premijerom Srbije Mirkom Cvetkovićem postigao dogovor da Vojvodini pripadne 90 odsto "od simboličnih 400 miliona evra dobijenih prodajom najvrednije vojvođanske imovine".

Bojan Kostreš, poslanik poslaničke grupe Za evropsku Srbiju ponovio je juče novinarima u Skupštini Srbije da je „Vojvodina, prodajom ili poklanjanjem Naftne industrije Srbije oštećena za milijardu i 800 miliona evra“.

-Nećemo odustati od razlike između 400 miliona evra i 2,2 milijarde evra. Vojvodina je takvom prodajom ili poklanjanjem NIS oštećena za milijardu i 800 miliona evra. To je novac koji mi potražujemo od onih koji su prodali NIS, to jest od Vlade Srbije – poručuje Kostreš.

Najavljujući da će lično u narednom periodu razgovarati u vezi sa vraćanjem razlike novca Vojvodini, Kostreš kaže da u vezi sa tim očekuje aktivnije ućešce pokrajinske administracije, jer „niko nema pravo da pokloni toliki novac“. Kostreš, inače, smatra da će na račun budžeta Vojvodine novac od prodaje NIS-a biti uplaćen do kraja sledeće nedelje.

-Prvi deo novca koji treba da bude plaćen Vojvodini očekujem onog momenta kada legne na račun Vlade Srbije, odnosno Trezora – kaže Kostreš


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...