SINDIKALNI ZAHTEVI RUSIMA

Jelica Putniković

Sinidikat NIS-a traži da Gazpromnjeft poštuje Socijalni program kojim se garantuje pravo na rad i otpremnine onima koji budu proglašeni za tehnološki višak (foto: Medvedev u NIS-u)

 

"Gazpromnjeft nije učestvovao u pregovorima oko donošenja Socijalnog programa za NIS AD Novi Sad. Niko nas nije pitao kada ste ga donosili sa poslodavcem, a sada mene pitate da li će ga Gazpromnjeft poštovati. Ipak, mi kada uzimamo jednu kompaniju poštujemo sve što je njeno pravno nasleđe", rekao je Oleg Jurevič Sidomonidz, predstavnik ruske kompanije Gazpromnjeft.



Za vreme posete NIS-u Dmitrija Medvedeva, predsednika Rusije 

Odgovarajući na pitanja sindikalaca Naftne industrije AD, koji su se tokom dva prethodna dana okupili na skupu čija je tema bila “Privatizacija u energetskom sektoru Srbije, sa posebnim akcentom na naftnu industriju, položaj zaposlenih i zadatke sindikata”, Sidomonidz je okupljene sindikalne vođe podsetio da je međudržavni Sporazum o energetskom aranžmanu Srbije i Rusije potpisan još 25. januara a da su oni, kao predstavnicu zaposlenih, tek kasnije tražili da se socijalni program za NIS AD uključi u ovaj paket.

Ruski menadžment obećava saradnju

Sindikat NIS-a je, inače, tražio, i Socijalnim programom je predviđeno, da ovaj dokument važi do 31. decembra 2012. godine a u nizu stavki javnosti je, svakako, najzanimljivije to da radnik koji bude morao da napušt kopaniju kao tehnološki višak na ime otpremnine dobije po 750 evra po godini staža.

Zanimljivo je da na skup, iako su pozvani, nisu došli predstavnici ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, kao i niko iz Agencije za privatizaciju. Sindikalci su im to oštro zamerili. Dok se srpsko – ruski pregovarači preganjanju oko detalja kupoprodajnog ugovora za 51 % akcija Naftne industrije Srbije AD, trase, kapaciteta i rokova izgradnje za gasovod Južni tok i oko kapaciteta i rokova za dovršetak podzemnog skladišta Banatski dvor, sindikalni predstavnici radnika NIS-a su zatržili da i sami budu uključeni u pregovore.

Sidomonidz im je, međutim, obećao da će menadžment Gazpromnjefta i sa njima sarađivati kao i sa čelnicima sindikanlih organizacija u Gazpromu. Ako se ispostavi da je najava Dmitra Mališeva, predstavnika Gazproma za pregovore oko NIS-a tačna, odnosno, da će ugovor biti potpisan 24. ili 25 novembra, brzo će se videti koliko je čvrsto ovo obećanje.

Srbija će braniti radnička prava?

Ostaje da se vidi koliko će menadžment NIS-a, čiji predstavnici su uključeni u finiš pregovora s Rusima, braniti interese zaposlenih. Đorđe Mihajlović, predstavnik Upravnog odbora NIS-a je na ovom skupu govorio baš o tome da će pored Gazpromnjefta vlasnik 49 odsto buduće mešovite kompanije biti država Srbija.

"Rukovodstvo NIS-a, koje upravlja kompanijom u ime sadašnjeg vlasnika, ali i budućeg vlasnika, države Republike Srbije, proporcionalno udelu u vlasništvu nad akcijama koje će posedovati, odgovorno je pristupilo izradi ovog socijalnog programa, svesno činjenice da će upravljanje kompanijom biti zajednička obaveza, ili pravo, oba partnera te da će shodno tome i rezultati koje kompanija bude ostvarivala biti zajednička odgovornost predstavnika oba partnera", rekao je Mihajlović.

Govoreći da će zajednički budući cilj NIS-a i Gazpromnjegta biti stvaranje efikasne, efektivne, moderne i konkurentne naftne kompanije, Mihajlović kaže:

"To će doneti korist svim poslovnim partnerima NIS-a, kao i svim građanima Srbije, jer će naši proizvodi i usluge biti kvalitetniji i neće biti opterećeni nepotrebnim troškovima. NIS će kao kompanija iz oblasti energetike svojom efikasnošću bitno doprineti efikasnosti privrede u celini, a samim tim će učiniti da Srbija postane dodatno privlačna stranim investitorima. Isto tako, želja je da se stvori kompanija čije će poslovanje biti pokretačka snaga regionalnih i evropskih integracija, a ne njihova kočnica."

Mihajlović posebno apostrofira probleme kvaliteta goriva i zaštite životne sredine, koji su, kako kaže, posledica nerealizacije bar dva razvojno-investiciona ciklusa. Sve to stvara problem nekonkurentnosti kompanije na budućem otvorenom tržištu, naročito u toku trajanja investicionog ciklusa.

"Razvoj i investicije jesu najvažniji prioritet. U krajnoj liniji, u Sporazumu i Protokolu koji je potpisan precizno stoji da se transakcija vrši u cilju realizacije razvojno- investicionog ciklusa. No, ukoliko želimo da stvorimo modernu kompaniju, koja je i efikasna i efektivna, imperativ su i organizacione promene a njih jednostavno mora pratiti Socijalni program. Napori koje su predstavnici rukovodstva NIS AD u prethodnim mesecima uložili, kako bi postigli dogovor sa reprezentativnim sindikatima na izradi Socijalnog programa, prvi korak su u jednom ozbiljnom pristupu stvaranju od NIS-a možda i najbolje kompanije u regionu", kaže Mihajlović komentarišući da je „potpuno prirodno da je pored ovakvog, da ga nazovemo menadžerskog pristupa, rukovodstvo, pri usaglašavanju Socijalnog programa, bilo svesno socijalne kategorije - straha od promena, straha radnika da će im biti ugrožena njihova egzistencija, straha od gubitka posla. Treba otvoreno reći da je i to bio motiv za njegovo usvajanje”.

Uoči, čini se sve izvesnijeg, dolaska Gazpromnjefta u NIS Mihajlović u ime sadašnjeg poslovodstva srpske naftne kompanije kaže da će mendžment „insistirati i braniti pravo na rad”.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...