RUSI TUŽILI NIS

Jelica Putniković

U NIS-u napravljena dva završna izveštaja o poslovanju tokom 2008. godine.

Nezadovoljan zatečenim finansijskim stanjem u kompaniji koju su preuzeli početkom februara, jedan od ruskih predstavnika u Upravnom odboru Naftne industrije Srbije je, u ime Gazpromnjefta, Trgovinskom sudu u Beogradu tužio Skupštinu akcionara NIS-a AD, zahtevajući poništenje odluke o „prebijanju dugova“ između NIS-a i državnih preduzeća, među kojima su Srbijagas, Jat Airways, Putevi Srbije...

„Koliko nam je poznato, jedan od članova Upravnog odbora NIS-a se obratio sudu s namerom da ospori odluku Skupštine akcionara NIS-a od 29. januara 2009. godine o uzajamanom proračunu dividendi i dugova državnih kompanija prema NIS-u“, potvrdili su za Balkanmagazin iz Centra za korporativne komuniakcije NIS a.d. u pisanom odgovoru na pitanje o tome zašto i protiv koga je tužba podneta.

Ima li dobiti?

Rusi insistiraju na tome da „ta tužba ni u kojom meri nije usmerena protiv prethodnog menadžmenta kompanije“, već da „ima za cilj da osigura kompaniju od moguće štete u vezi sa nesuglasicama u tumačenju knjigovodstvenih izveštaja.“

Treba reći da se ne radi o običnim nesuglasicama, već o činjenici da su u NIS-u napravljena dva završna izveštaja o poslovanju tokom 2008. godine. Po prvom, koji je sačinilo staro poslovodstvo NIS je, kao i svih godina od 2001. naovamo, poslovao pozitivno, sa 2,3 milijarde dinara dobiti. Rusi su taj završni račun odbacili. Nova verzija završnog računa, koju je pravio Gazpromnjeft, kaže da je NIS prošle godine poslovao sa gubitkom od čitavih 3,8 milijardi dinara.

U saopštenju iz Centra za korporativne komuniakcije NIS a.d. predstavnici menadžmenta Gazpromnjefta objašnjavaju da „druga polovina 2008. godina nije bila jednostavna za kompaniju i da je godina završena sa gubitkom većim od tri milijarde dinara, prema preliminarnim procenama revizora.“

Ušavši u NIS predstavnici novog većinskog akcionara Gazpromnjefta neprijatno su se iznenadili činjenicom da je tokom prošle godine kompanija dodatno zadužena. Iznenađenje Rusa ne treba nikoga da čudi jer je međudržavnim sporazumom između vlada Ruske Federacije i Srbije precizirano da posle 31. decembra 2007. godine neće biti dodatnog zaduživanja.

Novi dugovi

"To je bilo obećanje bez pokrića jer, do 31 decembra 2008. godine NIS je opterećen sa nekoliko stotina miliona dolara dodatnih kreditnih zaduživanja. Sve skupa, Rusi su zatekli dug od 1,14 miulijarde dolara", kaže za Balkanmagazin Nikola Martinović, jedan od srpskih predstavnika u Upravnom odbora NIS-a.

Martinović komentariše da je „očigledno neko sa srpske strane pobrkao lončiće, misleći da Rusi neće reagovati na dodatno zaduživanje NIS-a“.

Menadžement Gazpromnjefta na čijem čelu u NIS je Kiril Kravčenko, dalje poručuje da će rezultati završnog računa biti precizirani do 1. juna ove godine, „u skladu sa zakonodavstvom Srbije“. U svojstvu nezavisnog revizora NIS je pozvao poznatu revizorsku kuću KPMG, jednu od četiri najveće u svetu.

Rusi su, inače, ljuti i zbog toga što je dobit iz prethodnih godina, 2006. i 2007., umesto da ostane u NIS-u iskorišćena za „zatvaranje“ potraživanja ove kompanije prema državnim preduzećima. Samo na regulisanje potraživanja NIS-a od Srbijagasa potrošeno je 5,2 milijarde dinara, za Jat Airwaysa oko dve milijarde dinara a za Puteve Srbije 800 miliona dinara dobiti. Gazpromnjeft je, takođe, potegao i pitanje prošlogodišnje prodaje udela NIS-a (42 %). u hotelu Hajat za samo šest miliona evra.

„Danas dug državnih preduzeća prema NIS-u iznosi više od 9 milijardi dinara, što je oko četvrtine potraživanja od svih kompanija. Menadžment NIS-a ima nameru da obavlja sukcesivnu politiku na smanjivanju tih dugovanja putem izrade namenskog programa i prvih direktnih susreta sa rukovodstvima tih kompanija. NIS obavlja aktivne konsultacije sa Vladom Srbije na izradi optimalnih uslova za vraćanje tih dugova, i mi smo ubedjeni da će se naći uzajamno prihvatljivo rešenje,“ kažu za Balkanmagazin ruski vlasnici NIS-a.

Mirno rešavanje spora?

Da sa srpske strane postoji dobra volja da se, i bez suda prevaziđu ove nesuglasice potvrđuje izjava prof. dr Petra Škundrića, srpskog ministra rudarstva i energetike, koji je, inače, istovremeno i predsednik Skupštine akcionara NIS-a. Škundrić za Balkanmagazin kaže da se lično sa Kirilom Kravčenkom, generalnim direktorom NIS-a dogovorio da se „sva sporna pitanja reše u miru i sporazumno“. Objašnjavajući zamešateljstvo oko toga kako je potrošena dobit NIS-a iz 2006. i 2007. godine ministar Škundrić podseća da je reč o dobiti koja nije obuhvaćena međudržavnim naftnim sporazumom s Rusijom, kojim je precizirano da se u NIS ne može menjati zatečeno stanje zaključno sa 31. decembrom 2007. godine.

"Ta dobit nije bila predmet ugovora sa Gazpromnjeftom. Ona je prema našim propisima uplaćena osnivaču NIS-a – Vladi Srbije, i na osnovu nje je otpisan deo duga javnim preduzećima, čiji je Vlada takođe osnivač", kaže ministar Škundrić, napominjući da ima dobru komunikaciju sa ruskim poslovodstvom u NIS-u.

Po pitanju dvojnih računa iz NIS-a oglasila se, međutim, i srpska ministarka finansija Diana Dragutinović. Tvrdeći da je „prema svim informacijama koje ona poseduje, NIS u prošloj godini ostvario dobit, koji je trebalo da budu prihod budžeta” Dijana Dragutinović kaže: „Dobila sam pre nekoliko dana informaciju da se pojavio neki novi završni račun gde NIS ima gubitak za 2008. godinu. Gledali smo koje su to stavke promenjene i povodom toga će se Vlada Srbije oglasiti. Ministarstvo finansija sigurno nije naredilo da se promeni završni račun NIS-a. Prosto, to je verovatno inicirao novi vlasnik.”

Po ovom pitanju i iz samog NIS-a stižu različiti komentari. Iz prethodnog, srpskog dela menadžmenta, nezvanično za Balkanmagazin komentarišu da je novi, ruski menadžment završni račun kompanije frizirao zato što novom većinskom vlasniku NIS-a – Gazpromnjeftu odgovara da nema iskazane dobiti. Kako kažu, ako nema dobiti nema ni njihove obaveze da plaćaju porez na dobit i da isplaćuju dividende akcionarima, odnosno, državi Srbiji.

Nikolu Martinovića, inače starog NIS-ovca, međutim, ne čudi što su Rusi pravili svoj završni račun.

-Firma je dodatno zaduživana i Rusi su to videli. A u interesu svih nas, ne samo u NIS-u već i države Srbije je da se vidi prvo stanje ove komanije. Friziranja završnih računa bila su stalna pojava u prethodnom periodu. Mogao sam to da vidim jer sam i sam bio ranijim sazivima Upravnog odbora NIS-a, i uzalud sam se bunio protiv toga. Sada se ne može ponovo praviti završni račun za 2006. ili 2007. godinu i relevantno utvrditi da li je tih godina zaista ostvarena dobit, koja je sada preusmerena za poravnanje potraživanja koje NIS ima od državnih preduzeća. Država je, kao jedini akcionar NIS-a tokom tih godina na to imala apsolutno pravo i, mislim da Rusi to neće osporavati. Uglavnom svi rezultati i dobit tada su bili izračunavani putem kursnih razlika, spornih potraživanja i zaliha nekurentne robe. Ali, Gazpromnjeft ima pravo da napravi presek zatečenog stanja u NIS-u. Mene sada brine što oni još ne sazivaju Upravni odbor, na kome treba sve ovo da raspravimo – kaže Martinović, komentarišući da su partijski funkcioneri, koji su do sada vodili NIS, uništili srpsku naftnu kompaniju i da sada ne treba strankama dozvoliti da pokvare aranžman sa Gazpromnjeftom.

To bi, kako kaže Martinović, bilo pogubno jer, Gazpromnjeft je, bez obzia na zatečenu finansijsku dubiozu raspisao tender za nabavku opreme za modernizaciju NIS-ove rafinerije u Pančevu.

U izjavi za Balkanmagazin novi većinski vlasnik NIS-a, međutim, tvrdi da „negativni rezultati 2008. godine neće uticati na realizaciju programa modernizacije i rekonstrukcije proizvodnog kompleksa kompanije“.
Martinović, takođe, ističe da je fama da NIS drži i dalje 82 % tržišta i da „puni 60 odsto srpskog budžeta. Danas je sa preostalih 32 odsto tržišta NIS kompanija koja obezbeđuje tek petinu državnog budžeta."

I, sada se, na političkom novou, između Beograda i Moskve traži rešenje za ovaj problem.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...