PRODUŽETAK NESTAŠICE GASA UGROŽAVA EPS

Jelica Putniković

Ukrajinsko - ruski "gasni rat" ohladio je stanove u mnogim evropskim zemljama ali i doveo do usijanja političke odnose. Da li će u Srbiji biti dovoljno struje dok gas ne stigne

 

Gas iz Ukrajine ka Evropi juče nije potekao a male su šanse da će teći i danas jer, prema informacijama Balkanmagazina, Ukrajinci su u potpunosti ispraznili cevi u tranzitnim gasovodima koji kroz tu zemlju vode ka Balkanu i ostalim evropskim zemljama. Izvori Balkanmagazina tvrde da će biti potrebno čak 72 sata da se ukrajinski gasovodni tranzitni sistem stabilizuje kako bi tehnološki moglo da se krene sa redovnim isporukama.

Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa kaže da nemaju potvrde ovakvog stanja.

"Prema telemetrijskim očitavajima, koja su nama dostupna pritisak je njima pao sa 60 na 30 bara", kaže Bajatović, objašnjavajući da je pritisak od 60 bara neophodan za tranzit gasa.

Uloga SAD u balkanskoj zimi

Srbija, inače, još nije donela odluku da li će poput Mađarske, tužiti Ukrajinu zbog toga što je ostala bez ugovorenih isporuka ruskog gasa. Bajatović kaže da je dao nalog pravnicima da preispitaju međunarodne propise i procene „imamo li pravni osnov za tužbu“. Srbijagas, naime, nema direktnih ugovora sa ukrajinskim gasnim tranziterima već samo sa Jugorosgazom za isporuku do Beregova (punkta na mađarsko – ukrajinskoj granici) i odatle, sa Mađarima, za tranzit kroz ovu susednu zemlju.

Ukrajinsko - ruski rat ohladio je stanove u mnogim evropskim zemljama ali i doveo do usijanja političke odnose, ne samo na relaciji ove dve zemlje već i u samoj Ukrajini, ali i na relaciji ovih zemalja sa gro evropskih država, pre svega onih koje zavise od ruskog gasa. Jer, ruski gas kroz Ukrajinu ka Evropi i pored svih najava u ponedeljeak još ne teče. Na pitanje „zašto?“, teško je sa sigurnošću odgovoriti jer informacije su protivurečne. Dok je premijerka Ukrajine Julija Timošenko obavestila češkog prmijera Mireka Topolaneka da postoje tehničke poteškoće sa isporukom ruskog gasa Evropskoj uniji jer je pritisak gasa koji dolazi iz Rusije suviše slab, Valentin Zemljanski, predstavnik za štampu ukrajinske naftne kompanije Naftogas ne krije da je Ukrajina blokirala tranzit ruskog gasa kroz sistem za transport zbog, kako kaže, "neprihvatljivih tranzitnih uslova koje je nametnuo Gazprom". Da iza tih „tranzitnih uslova“ stoji nešto drugo može se zaključiti na osnovu izjava predsednika Ukrajine Viktora Juščenka, koji tvrdi da „Ukrajina ne ometa obnovljeni tranzit ruskog gasa u Evropu i ne krade gorivo“ i saopštava da je „Ukrajina spremna da plati između 205 i 210 dolara za 1.000 kubnih metara gasa“. Juščenko ove cifre naziva „fer cenom“.

Poprilično ljuti zvaničnici Evropske unije rešeni su da ubrzaju pregovore jer situacija sa gasom je sve urgentnija. Posebno u Slovačkoj i balkanskim zemljama. Rusi su, doduše, izjavili da će isporuke gasa Balkanu biti prioritet. Aleksej Miler, izvršni direktor Gazproma najavio je da će i danas od Ukarajine zahtevati transport 76,6 miliona kubnih metara gasa ka balkanskim potrošačima. Uz to iz Gazproma tvrde da su podneli tužbu Međunarodnom arbitražnom sudu u Stokholmu zato što Ukrajina „nije ispunila svoje obaveze u trasportu ruskog gasa u zapadnu i jugoistočnu Evropu“. Rusi od Trgovačke komore Stokholma traže da se Naftogas obaveže da će obezbediti „nesmetani tranzit ruskog gasa preko Ukrajine u Evropu“.

I, dok su evropljani su sve svesniji činjenice da će bez ruskog gasa cvokotati, iz Moskve optužuju SAD da stoje iza ukrajinske gasne krize. Ukazujući na uticaj Vašingtona na ponašanje Kijeva, potpredsednik Gazproma Aleksandar Medvedev je novinare podsetio na, kako je rekao, „strateški sporazum koji su decembru potpisali SAD i Ukrajina“.

Nevidjeno opterećenje elektro mreže

Svetski analitičari će se, sasim je sigurno, još baviti ovim pitanjima. U Srbiji se, međutim, kao problem javlja pitanje hoće li biti dovoljno struje dok gas ne stigne.

I pored toga što pozajmice gasa iz Mađarske i Nemačke, sve ukupno oko 4,7 miliona kubnih metara gasa, stižu svakodnevno - u Srbiji je i dalje vanredno stanje u gradskim toplanama. Ipak, teret nadomeštanja gasa za grejanje podnele su, u najvećoj meri, Elektroprivreda Srbije i Elektromreža Srbije. Jer, struja je energent kojim se građani Srbijer i greju i dogrevaju. EPS i EMS ovih dana rade „na visokom naponu“ i obaraju sve rekorde. Proizvodnja struje veća je od rekordnih novogodišnjih 150 miliona kilovat časova već nekoliko dana. I pored, srećom manjih, kvarova u termoelektranama u Obrenovcu i Kostolcu, svi agregati EPS-a rade „punom parom“ a da elektroenergetski sistem Srbije ne „pukne“ zasluga umnogome pripada i dispečerima Elektromreže Srbije. Čini se da je najproblematičnije u distribucijama, posebno beogradskoj, čije ekipe su danonoćno na terenu i bukvalno „krpe izgorele vodove“. Gasna kriza je pokazala da se u ovaj segment elektroenergetskog sistema Srbije najmanje ulagalo.

Apeli EPS-a i Ministarstva rudarstva i energetike da toplane pojačaju grejanje na mazut, kako građani ne bi morali da dogrevaju stanove, i potrošačima struje da smanje potrošnju nisu nikakav marketinški trik jer, po pitanju rada elektroenergetskog sistema sve je sada u domenu rizika. U EPS-u kažu da nikada sistem nije radio na ovakvom nivou i pod ovakvim opterećenjem i da se ne zna koliko može da izdrži. Napominjući da se „neće dozvoliti raspad elektroenergetskog sistema“ i u EPS-u i u EMS-u kažu da ima mogućnosti da se eventualni ispad nekog bloka u elektranama nadomesti proizvodnjom struje iz reverzibilnih agregata u hidroelektranama ili havarijskim pozajmicama iz susednih elektro sistema. Ali, pitanje je koliko se s ovakvim radom može nastaviti.

Napominjući da nema većih kvarova u proizvodnim pogonima EPS-a Dušan Mrakić, državni sekretar u ministarstvu rudarstva i energetike rekao je juče za Balkanmagazin da kvar u TE Kostolac nije, srećom kritičan i da će brzo biti otklonjen. Elektrodistribucija Beograd juče je imala problem zbog toga što je „pregoreo“ jedan kabl na Medakoviću. Mrakić kaže da su najkritičniji problemi obodna područja Beograda i Novi Pazar ali tvrdi da stanje nije kritično.

Krizni štab pri Ministarstvu rudarstva i energetike, čiji je Mrakić član, koordinira rad gradskih toplana, EPS-a i Srbijagasa. Navodeći da se sa mađarskim MOL-om svakodnevno ugovaraju isporuke gasa od oko dva miliona kubnih metara, a da je sa Nemcima ugovorena isporuka gasa iz austrijskog skladišta u Baumgartenu do 16. januara, Mrakić kaže da su predsednik Boris Tadić i ministar inostranih poslova Vuk Jeremić u kontaktima sa ovim zemljama da bi se isporuke preko potrebnog energenta produžile.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...