POTPISI PRE SVETOG NIKOLE

Jelica Putniković

Dok se Srbija i dalje bavi osporavanjem trojnog naftno – gasnog aranžmana s Rusima, Republika Srpska se ozbiljno priprema za gradnju gasovoda "Sava", koji će ovaj entitet Bosne i Hercegovine povezati sa gasovodom Južni tok na njegovom putu kroz Srbiju, od Rusije ka zapadnoevropskim zemljama

Iako bi Srbija morala sve snage da usmeri na preciziranje spornih detalja ugovora o prodaji 51 procenta Naftne industrije Srbije AD Gazpromnjeftu, jer je do potpisivanja ugovora ostalo tek nedelju dana, protivnici međudržavnog energetskog sporazuma sa Rusijom nastavljaju sa nekonstruktivnim, retoričkim kritikama.

Primedbe stranaka

Na zahtev Liberalno demokratske partije, koja tvrdi da se međudržavnim naftno – gasnim sporazumom Srbije i Rusije krši Ustav, Odbor za industriju Skupštine Srbije ponovo će razmatrati odredbe ovog, u septembru ratifikovanog dokumenta. Istovremeno iz Lige socijalnemokrata Vojvodine čak tvrde da Beograd poklanja Gazpromu imovinu Naftne industrije Srbije AD nekoliko dana pre nego što ona, po Ustavu, treba da bude vraćena pokrajini. U javnost se, takođe, plasiraju ocene da je srpski predsednik Boris Tadić, baveći se energetskim aranžmanom sa Rusima prekršio svoja ovlašćenja, da je ceo posao napravljen tako da će građani Srbije, koji treba da dobiju besplatne akcije biti oštećeni, jer se NIS ne prodaje po ceni od 2,2 milijardi evra, na koliko je Dilojt&Tuš procenio naftnu kompaniju...

Spisaj ovih „zvučnih“ zamerki je podugačak a čini se da malo ko od glasnogovornika, konsultuje stručnjake. A pravnici, na primer, ukazuju da je osnov za potpisivanje ugovora sa Gazpromnjeftom za prodaju 51 odsto NIS-a međudržavni sporazum Srbije i Rusije, koji je u septembru ratifikovan u Skupštini Srbije, što mu daje snagu lex specijalisa. Po odredbama Ustava, na koji se pozivaju protivnici ovog posla, poslanici u Skupštini Srbije su predstavnici građana, a oni su se već izjasnili – ratifikacijom.

Paraf pre Sv. Nikole

Sporni detalji oko NIS-a, zbog kojih ugovor nije potpisan minulog petka, poznati su pregovaračima već mesec – dva. Reč je, da podsetimo, o preciziranju obaveza Gazpromnjefta šta će i u kojim rokovima preduzeti po pitanju modernizacije rafinerija u Pančevu i Novom Sadu kao i definisanja zatečenog zagađenja u rafinerijama, odnosno, o tome kako će se ekološki ubuduće tretirati Pančevo i Novi Sad. Neraskidivo vezano sa modernizacijom je pitanje monopola NIS-a, odnosno, trajanje uredbe o zabrani uvoza derivata.

U samom NIS-u kažu da primedbe jesu tačne ali da su brižnici trebali da ih iznesu ranije, kako bi se pomoglo pregovaračima. Tvrde, takođe, da se preostala sporna pitanja mogu dogovoriti za dva do tri dana i da neće biti problema da se ugovor u Moskvi potpiše iduće nedelje, pre Svetkog Nikole, verskog praznika koji i Rusi slave.

Novi pregovarači

Da bi se što pre definisala nerešena pitanja u timovima s obe strane pregovaračkog stola, ubuduće će biti i novih igrača. Dok Rusi, prema inoformacijama Balkanmagazina, nisu bili zadovoljni taktikom koju je preko svojih ljudi u srpskom timu za pregovore potencirao G 17 plus „pa se u delu aranžmana oko NIS-a nisu makli ni za milimetar“ i srpska strana je od prvog čoveka Gazproma Alekseja Milera tražila da u ruskom taboru ključni čovek ne bude više Dmitrij Mališev, savetnik predsednika upravnog odbora Gazpromnjefta. Mališev se srpskim naftašima ne sviđa ni kao potencijalni direktor buduće međovite kompanije NIS-a i Gazpromnjefta. Iz Demokratske stranke koja sada, inače, „drži“ poslovodstvo i Upravi odbor NISa-a, Mališevu zameraju dobre odnose sa Srđanom Bošnjakovićem, bivšim predsednikom Upravnog odbora NIS-a koji je bio kadar Demokratske stranke Srbije. U Socijalističkoj partiji Srbije pojašnjavaju nezvanično, da zahtevi za smenu Mališeva nisu Mileru predočeni kao „prst u oko“ već kao potreba da „Gazprom pokaže razumevanje za određene zahteve srpske strane“. Tako će narednih dana u ruskom timu biti i Aleksandar Djukov, izvršni direktor Gaspromnjefta i Vladimir Jakovljev, direktor„Gaspromnjefta zadužen za finansije.

Kakogod bilo u Vladi Srbije ne smatraju da postoji opasnost da se do 20. decebra u Moskvi ne potpišu dogovorena dokumenta za NIS, gasovod Južni tok i dovršetak podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru.

Gasovod "Sava" ka Republici Srpskoj

Premijer Republike Srpske, Milorad Dodik izgleda ne strepi od toga da bi aranžman s Rusijom mogao propasti. Ne čekajući srpski paraf za gasovod, u Banjaluci se pripremaju da već naproleće počnu izgradnju gasovoda "Sava", koji će biti „nakačen“ na Južni tok.

Učestvujući na radnom susretu "Rusko-srpski biznis dijalog", Dodik je od ruskih biznismena čuo da su zainteresovini za ulaganje u izgradnju hidro i termo elektrana u RS ali i da će u okviru gasnog sporazuma između Srbije i Ruske Federacije biti predviđeno da za RS bude obezbijeđeno oko 700 miliona kubika gasa, što je, skoro, dovoljno za njene optimalne potrebe. Detalji će biti precizirani tokom Dodikove posete Moskvi, krajem ovog meseca.

Gradnja magistralnog gasovoda "Sava", od granice sa Srbijom do Novog Grada, najverovatnije će početi na proleće naredne godine.

"Radovi još nisu počeli jer se čeka definitivna odluka o trasi magistralnog gasovoda Južni tok. Od toga zavisi koji će se prečnik cevi postavljati", kaže Radomir Nježić, suvlasnik preduzeća Slavija internacional, koje ima koncesiju za ovaj projekat, komentarišući da je “mala verovatnoća da će Južni tok proći kroz Republiku Srpsku.”

Projektovanje prve faze gasovoda Sava, od granice Srbije do distrikta Brčko može se završiti za šest meseci. Gasovod će biti dug 488 kilometara, a treba da bude završen za dve godine. Procena je da će vrednost radova u prvoj fazi iznositi oko 145 miliona evra. Već su izabrani glavni izvođači.

Iizgradnja gasovoda "Sava" će obezbediti dovođenje novog energenta, posebno u severni i severozapadni deo Republike Srpske. Danas tamo nema gasne infrastrukture.

Aleksej Miler je tokom prošlonedeljnog boravka u Beogradu istakao da Srbija što pre treba da definiše svoje potrebe za gasom u narednom periodu a u Ministarstvu rudarstva i energetike ističu da će i procenjenu potrošnju Republike Srpske stavti u svoj bilans.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...