NIS DOBIJA KONKURENCIJU

J. Putniković

Srbija za dve godine u Smederevu dobija najsavremeniju rafineriju u okruženju s potencijalom prerade od oko četiri miliona tona godišnje

Jadranski naftovod (JANAF) , kojim “crno zlato” od luke Omišalj u Jadranskom moru stiže do rafinerije nafte Pančevo biće produžen do Smedereva, tačnije, do placa na kome kompanija Comico Oil planira da izgradi rafineriju nafte.

Pismo o namerama za produžavanje JANAF-a biće potpisano danas u Smederevu. Paraf će staviti čelnici Javnog preduzeća Transnafta i kompanije Comico Oil.

"Potpisivanjem ovog dokumenta i zvanično počinje realizacija projekta izgradnje treće rafinerije u Srbiji. Produžavanjem naftovoda od Pančeva do Smedereva Comico Oil obezbeđuje lakše i bezbednije smandevanje sirovom naftom za svoju buduću rafineriju", kaže Bratislav Čeperković, predsednik Upravnog odbora Transnafte.

Preduslov za izgradnju ove, treće rafinerije u Srbiji obezbeđen je 3. septembra, kada su poslanici Skupštine opštine Smederevo usvojili odluku o davanju u zakup zemljišta za izgradnju rafinerije za preradu nafte kompaniji Comiko Oil. Mada je u jednom momentu delovalo da narodni deputati neće dati blagoslov za ovu investiciju, na kraju je za odluku glasalo 35 a protiv je bilo 12 odbornika lokalne skupštine. Ostali su bili uzdražani.

Ugovor za rafineriju u oktobru

Gradonačelnik Smedereva Predrag Umičević zagovarao je da se u zakup Comico Oilu izda 113 hektara zemljišta u Smederevu na 99 godina. Ukupna vrednost investicije u novu rafineriju nafte procenjena je na oko 250 miliona dolara.

Umičević je tada najavio da će ugovor o zakupu sa konzorcijumom američkih firmi Komiko oversiz biti potpisan do početka oktobra, a da će plan detaljne regulacije biti završen do kraja godine.

"Realizacija tog projekta značajna je za Srbiju, jer će našoj zemlji omogućiti da u toj oblasti bude lider na Balkanu. Iz rafinerije će derivati biti izvoženi u zemlje u regionu, a to će poboljšati i opštu sliku Srbije za ulaganje stranih investitora, doprineće smanjenju spoljnotrgovinskog deficit zemlje i povećati punjenje budžeta od akcize", rekao je tada Umičević Tanjugu, objašnjavajući da je reč o vakumskoj tehnologiji, zatvorenog tipa, sa suvim postupkom, gde se sva količina otpadnog materijala izdvaja i 55 odsto sirove nafte se pretvara u korisno gorivo - evrodizel, bezin, kerozin.

Gradonačelnik je odbacio i primedbe pojedinih odbornika opštine Smederovo da će posle izgradnje rafinerije biti ugrožena životna sredina i naveo da se investitor obavezao da će poštovati svih 18 zakona iz oblasti zaštite životne sredine, odnosno da će raditi u skladu sa zakonima i standardima Srbije, ali i Evropske Unije.

Derivati “evro” standarda

Na pitanje da li je Srbiji potrebna još jedna rafinerija s obzirom na to da ni NIS-ovi kapaciteti nisu u potpunosti iskorišćeni, Čeperković ističe da će smederevska rafinerija biti završena pre nego što pančevačka bude modernizovana, tako da proizvodi derivate evro standarda. Prema njegovim rečima nova rafinerija u Smederevu može biti izgrađena pre nego što bude završena modernizacija postojećih kapaciteta u Pančevu.

"Srbija za dve godine u Smederevu dobija najsavremeniju rafineriju u okruženju s potencijalom prerade od oko četiri miliona tona godišnje. Pri tome, investicija u ovu – novu rafineriju u Smederevu je manja od sume koju će NIS uložiti u modernizaciju pančevačke rafinerije", kaže Čeperković.

Ministarstvo energetike je već izdalo energetsku dozvolu Comico Oilua tako da im još predstvoji da dobiju saglasnost za gradnju rafinerije od Republičke direkcije za izgradnju, odnosno Ministarstva za prostorno planiranje.

Komentarišući da je potpisivanje dokumenta o produžavanju JANAF-a do Smedereva simbolično povezano sa Naftnim forumom, koji se ovih dana održava u Beogradu, Čeperković kaže da Transnafta, kao državno preduzeće ima pravo na monopol u transportu nafte ali da u duhu potpisnika pristupanju Energetskoj zajednici, a sutra i ulasku u EU, omogućava ravnopravan tretman svim učesnicima na tržištu.

I produktovod u planu

Treba reći da je još 3. februara ove godine u Smederevu potpisan memorandum podrške za izgradnju 400 kilometara produktovoda kroz Srbiju. Tako će se transport naftnih derivata u narednih šest godina preseliti sa puteva u podzemni cevovod od Sombora do Niša, što će doneti finansijske, ali i ekološke prednosti. Vrednost investicije je oko 150 miliona evra.

Budući cevovod trebalo bi da poveže Sombor, Novi Sad, Pančevo, Smederevo, Beograd, Jagodinu i Niš. U Smederevu, Jagodini i Nišu biće izgrađeni i terminali za dinamičko servisiranje sistema sa rezervoarima.

Prva trasa, dužine 34 kilometara, biće izgrađena od Pančeva do Smedereva. Reč je o investiciji od 20 miliona evra čija bi realizacija trebalo da počne iduće, a da se okonča 2010. godine. Izgradnja cevovoda i pumpnih postrojenja znači 35 do 50 novih radnih mesta u Smederevu.

Budući produktovod će kroz teritoriju grada proći uglavnom trasom gasovoda, a u narednim mesecima biće potrebno obezbediti 4,18 hektara zemlje za izgradnju trase i pumpnih postrojenja. Druga faza projekata je ekonomska i obezbediće ekonomičniju, sigurniju, efikasniju, i bržu logistiku pri transportu derivata kroz Srbiju.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...