NIS - EVROPSKI PROJEKAT GASPROMNJEFTA

Elea Vasiljeva i Ana Stojanovic

Pošto kupimo 51 odsto akcija kompanije, planiramo povećanje prerade nafte u rafinerijama NIS skoro za dva puta, odnosno za više od sedam miliona tona godišnje, kaže Aleksandar Valerjevič Djukov, generalni direktor Gazpromnjefta.

Planirana privatizacija Naftne industrije Srbije – NIS, bila je povod za razgovor sa Aleksandrom Valerjevičem Djukovim, generalnim direktorom Gazpromnjefta, kao i budući planovi ove ruske kompanije pre svega na srpskom tržištu.




Kakvi su strateški planovi ‘Gazpromnjefta’ u dugoročnoj perspektivi?

Gazpromnjeft u obimu od 75 odsto pripada grupi Gazprom’, ? Gazprom je jedna od najvećih energetskih korporacija u svetu. Bezuslovno je da su pred nama otvorene velike, čak jedinstvene finansijske i proizvodne mogućnosti. U 2008. godini razradili smo strategiju razvoja kompanije do 2020. koja podrazumeva povećanje svih proizvodnih pokazatelja, širenje područja delatnosti i pretvaranje Gazpromnjefta od ruske kompanije u međunarodnu. Prema strategiji razvoja, do 2020. nameravamo da povećamo godišnju eksploataciju za više od dva puta u poređenju sa sadašnjom – do 100 miliona tona. Prerada nafte će se, takođe, značajno povećati – do 100 miliona tona, a maloprodajna mreža kompanije će premašiti 5.000 benzinskih pumpi. Ti planovi podrazumevaju ne samo razvoj svojih kapaciteta, već i nove kupovine. Danas su nam posebno interesantne aktive van granica Rusije, a Naftna industrija Srbije - NIS će postati prvi evropski projekat Gazpromnjefta.

Koji su vaši ciljevi u Srbiji?

Naša kompanija se suočava sa problemima u radu na srpskom tržištu, i to u razvoju saradnje sa srpskim partnerima u delatnosti koja treba da rezultira uzajamnom korišću. Sam Gazpromnjeft dolazi u Srbiju sa poslovno isplativim industrijskim programom za obe strane. Otvara se mogućnost da povećamo obim prerade nafte u srpskim preduzećima, a u tom cilju ćemo ih modernizovati, rekonstruisati kako bi na kraju proizvodili derivate najvišeg evropskog kvaliteta koji odgovaraju najvišim međunarodnim standardima. Pošto kupimo 51 odsto akcija kompanije, planiramo povećanje prerade nafte u rafinerijama NIS skoro za dva puta, odnosno za više od sedam miliona tona godišnje. Ti naftni derivati koji su potrebni Srbiji moćiće da obezbede potrebe vaše zemlje ali i da se izvoze. Konačni rezultat toga biće mogućnost da Srbija postane važan energetski centar Balkana. Rešenjem ovog zadatka na dobitku će biti Vlada Srbije, koja će ostati učesnik našeg zajedničkog projekta. Takođe, pobednici će postati i srpski građani koji će dobiti besplatne akcije NIS-a, pošto će se rekonstrukcijom i modernizacijom srpske kompanije suštinski povećati njena vrednost. Ekonomski uspeh NIS-a će se na taj način ogledati i na dobrobiti srpskog naroda i cele zemlje.

Zašto ste zainteresovani za preradu nafte u Srbiji?

Veoma smo zainteresovani za razvoj prerade nafte upravo u Srbiji. U 2007. naša kompanija iscrpela je 43 miliona tona nafte, pri tome u sopstvenim već postojećim kapacitetima u Rusiji prerađujemo više od 26 miliona tona. Naravno, Gazpromnjeft namerava da poveća obim prerade nafte, što stvara dodatnu vrednost. To potvrđuje našu objektivnu zainteresovanost za razvoj sopstvene prerade nafte i realizaciju naftnih derivata u regionima u koje možemo da prebacimo sopstvenu naftu, a Srbija je među njima. Naši stručnjaci za preradu nafte i konsultanti, koje smo angažovali, upoznati su sa najsavremenijim tehnologijama. Sposobni su da u najkraćim rokovima izrade i realizuju program rekonstrukcije i modernizacije tehnološkog kompleksa NIS-a, uz korišćenje aktuelnog svetskog iskustva, strogih evropskih ekoloških normi, zahteva u vezi s kvalitetom naftnih derivata i uz ekonomsku efikasnost.

Program rekonstrukcije i modernizacije usmeren je ne samo na povećanje kvaliteta proizvoda, već i na porast obima prerade i povećanje efikasnosti proizvodnje. Pošto posedujemo sirovinske resurse i uz minimizaciju troškova za preradu jedinica sirove nafte, naftni derivati koje ćemo proizvoditi u Srbiji biće najkonkurentniji u regionu, kako prema kvalitetu, tako i prema ceni.

Izdvojiću još jedan momenat. Prijatno smo iznenađeni time što u Srpskoj naftnoj industriji rade kvalifikovani profesionalci, kako među menadžerima, tako i među inženjerima. Planiramo da sačuvamo taj ljudski potencijal i zato nemamo nameru da dovedemo mnogo ljudi iz Rusije.

Izvor:Vodic za Ruske investicije u Srbiji


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...