MONOPOL NIS-A POD ZNAKOM PITANJA

Jelica Putniković

Vlada Srbije za sada negira da će biti produženo važenje uredbe o zabrani uvoza naftnih derivata a NIS-u se izlazi u susret - odobravanjem poskupljenja rafinerijske prerade za šest dolara po toni sirove nafte

 

NIS, odnosno, Gazpromnjeft nije tražio produžavanje uredbe kojom bi monopol NIS-a ostao na snazi i posle datuma kojim ovaj dokument Vlade Srbije ograničava uvoz i promet naftnih derivata, rečeno je BalkanMagazinu u NIS-u.

Najava prolongiranje uredbe kojom je NIS zaštićen od konkurencije iz uvoza stigla je u neke medije iz Odbora za privredu i finansije Skupštine Srbije. Da se o produžavanju monopola NIS-a ne razmišlja ni u Odboru ni u Vladi Srbije juče je u programu B92 izjavio lično premijer Srbije Mirko Cvetković.

„Ne treba produžavati monopol jer bi to ugrozilo evropske integracije Srbije. Najavljeni ruski zajam od milijardu evra nije uslovljen produžetkom monopolskog položaja NIS-a na tržištu naftnih derivata,” rekao je Cvetković tvrdeći da Rusi nisu tražili ni neke druge ustupke.

U Srbiju se, da podsetimo, slobodno može uvoziti samo dizel gorivo „evro pet“ kvaliteta a uredba kojom je uvoz regulisan prestaje da vaši 31. decembra 2010. godine.

Poskupljuje rafinerijska prerada

Odbor za privredu i finansije bavio se, međutim, uredbom o cenama derivata. Ako danas njihov predlog bude usvojen na sednici Vlade Srbije Gazpromnjeft će ubuduće umesto 33, na ime rafinerijske cene prerade zaračunavati 39 dolara po toni sirove nafte.

Inicijativu za izmenu ove uredbe NIS i naftne kompanije koje posluju u Srbiji podneli su Vladi Srbije još prošlog novembra. U međuvremenu je gazdovanje NIS-om preuzeo Gazpromnjeft, koji je pokušao da izboksuje spomenutu cenu prerade od 60 dolara po toni. Tako „paprenu“ cenu Rusi su pravdali zastarelošću rafinerija NIS-a ali, inicijativa, međutim, nije prošla, tako da će novi menadžment NIS-a morati da se zadovolje poskupljenjem od samo šest dolara po toni, u koje je pored troškova same prerade uključeno i poskupljenje transporta sirove nafte.

Vozačima u Srbiji sada ostaje da čekaju otpočinjanje sa primenom ove uredbe. Za očekivati je, prema nekim ranijim najavama, da će nova cena prerade litar goriva poskupeti za oko dva dinara. Sve će, naravno, zavisiti od kretanje cene sirove nafte na svetskom tržištu. Jer, ako nafta pojeftini mogla bi anulirati korekciju cene zbog poskupljenja rafinerijske prerade.

Meka liberalizacija“ pod znakom pitanja

U NIS-u, inače, ne žele da komentarišu ove najave. Nezvanično, ipak, podsećaju da je generalni direktor ove kompanije, Kiril Kravčenko na nedavnoj konferenciji za štampu izjavio da se on zalaže za ukidanje naftne uredbe ali da se nada da će biti pronađeno rešenje kako da se NIS zaštiti od konkurencije uvoznih derivata dok ne bude završeno novo postrojenje. Model za ovo „rešenje“ sugerisan je vlastima, konkurenciji i javnosti – odnosno potrošačima kao „meka liberalizacija“. Ni ovaj predlog, NIS, međutim, nije i zvanično dostavio Vladi Srbije, što je juče istakao i Dušan Mrakić, državni sekretar u ministarstvu energetike zadužen za naftu i gas.

Mrakić, uz to, tvrdi da se u ovom resoru vlade Srbije i ne razmišlja o produžavanju važenja ove uredbe ali, ne spori da je i sam upoznat sa idejom Gazprom njefta o „mekoj liberalizaciji“.

Postrojenje koje će proizvoditi derivate evropskog kvaliteta u Pančevu treva da bude završeno u trećem kvartalu 2012. godine. Ako monopol NIS-a bude ukinut 1. januara 2011. godine - konkurencija NIS-a to jedva čeka.

Aleksandar Mileusnić, direktor Petrobard AVIA, ne krije da mu se ova ideja o „mekoj liberalizaciji“ tržišta naftnih derivata u Srbiji ne sviđa.„Novi menadžment NIS-a bi da nema konkurenciju. Ali, monopol nije dobar ni za nas ni za potrošače naftnih derivata, pa ni za Gazpromnjeft. Konkurencija utiče da se uspostave tržišni odnosi u uspostavljanju cena. Liberalizovano tržište, dakle, slobodan uvoz i slobodno formiranje cena uvek su najbolji regulator na tržištu,“ zaključuje Mileusnić.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...