KVALITET – PUT DO KUPCA

Jelica Putniković

“MOL pa samim tim i Intermol, podržava liberalizovano, slobodno tržište, kao što se radi u svim zemljama sa tržišnim uslovima privređivanja. Ako smo prinuđeni da se takmičimo, kupac od toga ima koristi, jer će moći da bira kod koga je najbolje”, kaže Zoltan Majkl Takač, generalni direktor Intermola

 

"I pored krize MOL nastavlja sa realizacijom svoje strategije razvoja Intermola i ne odustaje od toga da u Srbiji ima 50 do 60 benzinskih pumpi. Znamo da je velika kriza, troškovi investicija su viši, ali smo odlučni da razvijemo poslovanje u Srbiji. Kao menadžer, nikada nisam potpuno zadovoljan i, mada imamo rast prodaje, računam na to da će nove investicije doneti nove izazove. MOL je u Srbiji do sada investirao više od šest milijardi dinara a planiramo i nove investicije, kaže u intervjuu za Balkanmagazin Zoltan Majkl Takač, generalni direktor Intermola, kćerke firme mađarskog MOL-a u Srbiji.




Kako se borite sa efektima ekonomske krize?

Ni Intermol niti bilo koja kompanija koja posluje u Srbiji ne može da kaže da ne oseća efekte ekonomske krize. To se vidi ne samo po prodaji derivata već i u našim šopovima na benzinskim pumpama. Medutim, pokušavamo da to prevaziđemo stalnim poboljšanjem ponude. Intermol je sredinom jula uveo novi standard za autogas i za dizel gorivo, što je doprinelo da imamo porast u prodaji. Rekao bih da su naši kupci prepoznali taj novi kvalitet i to je anuliralo određene efekte krize. Uz to smo povećali broj benzinskih pumpi, što je, takođe, uticalo na povećanje naše ukupne prodaje.

Ipak, primetili smo da pored samog povećanja prometa imamo značajne pokazatelje restrukturiranja prodaje. Ljudi prepoznaju kvalitet koji nudimo, tako da imamo povećanje prodaje kvalitetnijih derivata na uštrb manje kvalitetnih. Razlog tome je što se u Srbiju sve više uvoze automobili koji koriste gorivo “evro 5” kvaliteta, dok vlasnici starih automobila, koji su uglavnom u nepovoljnijoj situaciji, zbog finansijskih problema najviše osećaju krizu i manje voze.

Imate li eventualnih problema zbog nelikvidnosti velikih kupaca? Uspevate li da naplatite isporučenu robu?

Intermol ima rigorozne interne kriterijume prilikom sklapanja poslova, tako da se nije pogoršala situacija. Mi tražimo bankarske garancije ili menice kao obezbeđenje, tako da nemamo problema. Čak i ako ih ima, to je u obimu kao i ranije.

Primećujemo, ipak, da su neki kupci prestali da kupuju koristeći kartice za gorivo, već su počeli da kupuju gorivo u veleprodaji - na veliko. Ali, što je bitno, i dalje kupuju kod nas.

Kako komentarišete mere Vlade Srbije da bi se pomoglo privredi?

Mere vlade Srbije su stroge ali, situacija se poboljšava i to je dobro. Otvaraju se nove mogućnosti za investicije približavanjem Srbije EU. Nadamo se da će EU dati donacije, na primer, za popravku i izgradnju novih puteva, a to je za nas kao kompaniju koja se bavi prodajom naftnih derivata (gorivo, bitumen, ulja i maziva) dobro, a dobro je i za ukupno stanovništvo.

Koji deo tržišta naftnih derivata u Srbiji podmiruje Intermol?

Nažalost, mi nemamo pristup podacima koliko druge kompanije koje rade sa naftnim derivatima u Srbiji prodaju goriva. Ne dobijamo te podatke ni od Statističkog zavoda. Mi znamo, otprilike, koliko se sirove nafte prerađuje u NIS-u i koliko mi prodamo derivata. Naš dugoročni cilj je da osvojimo 12 do 15 % tržišta u maloprodaji.

Koliko imate benzinskih stanica u Srbiji?

Intermol ima 32 benzinske stanice, a ove dana otvaramo 33-u. Biće to prva Intermolova benzinska stanica u Pančevu, koja prodaje autogas, koji mi zovemo EuroMOL Gas 90+.


Pumpa u beogradskom naselju Braća Jerković

Imate li neke specijalne akcije da bi povećali promet na pumpama?

Mi uvek pokušavamo sa nekim akcijama, poput one da kupci goriva dobiju besplatnu kafu ili da mušterija plati dva artikla, a treći dobije besplatno. Istakao bih da je ono na čemu insistiram kvalitet. Ne pričam o kvalitetu samog goriva - što se podrazumeva, već o kvalitetu usuge i pratećeg programa na Intermolovim benzinskim stanicama (kao na primer WI-FI na stanicama na autoputu).

Mi verujemo da su dobri uslovi za rad zaposlenih u Intermolu takođe bitan faktor u poboljšanju usluga. Potrošači u Srbiji umeju da prepoznaju ovu prednost i to ih opet dovede na naše benzinske stanice.

Ipak, rekao bih da je Intermol tek na putu da dostigne veličinu svojih regionalnih konkurenata koji posluju u Srbiji. U ovom trenutku, mi delimo taj naftni „kolač”. Da kažem iz našeg ugla: kada smo mi u ponudu naših restrorana uvrstili novi gulaš i oni su to napravili, jer su prepoznali da je to dobar korak. No, to nije problem. I mi pratimo šta oni nude od dopunskog asortimana na njihovim benzinskim stanicama, na primer, čak i koju vrstu kafe nabavljaju. Pri tome, trudimo se da na svim Intermolovim benzinskim stanicama nudimo isti, dobar kvalitet. Jer, ne valja da je u na nekoj pumpi nešto iz naše ponude dobro, a da je to - strašno na drugoj benzinskoj stanici.

Iz Gazpromnjefta najavljuju da će izvoziti na sva okolna tržišta. Kako to komentarišete kada se zna da su u okolini prerađivački kapaciteti veći od potreba?

Za to je primarno da moraju obnoviti rafinerije. Oni nemaju „evro pet” kvalitet goriva u dovoljnim količinama za sad ni za domaće tržište. A sve okolne zemlje su uspostavile standarde da se kod njih ne može uvoziti gorivo koje nije „evro pet” standarda. Tako je u Hrvatskoj, pa i u Srbiji. Ali, mi sarađujemo jedni s drugima, kupujemo jedni od drugih. To je simbioza.

Kako komentarišete inicijativu Gazpromnjefta da se NIS-u i posle isticanja roka za delovanje uredbe o ograničavanju uvoza, omogući takozvana meka liberalizacija tržišta naftnih derivata u Srbiji?

Nisam video taj predlog napismeno tako da ne bih komentarisao. Samo ću reći: slobodno tržište je najbolje za sve. I, zakoni, regulative se moraju poštovati. Nije dobro da recimo postoji 500 uvoznika, jer to daje prostor za malverzacije i veoma je teško kontrolisati tržište. Takve uredbe, zakoni striktno određuju ko može da uvozi, šta da uvozi, kako da skladišti itd. Na taj način, sigurni su uvoznici, jer imaju stabilno tržište, kupci jer im je obezbeđen kvalitet, a i država jer nema problem „crnog” tržišta.

Najavljujete li Vi to, posle liberalizacije tržišta naftnih derivata u Srbiji oštriju borbu za kupca?

Mi podržavamo liberalizovano, slobodno tržište, kao što se radi u svim zemljama sa tržišnim uslovima privređivanja. Ako smo prinuđeni da se takmičimo, kupac od toga ima koristi, jer će moći da bira kod koga je najbolje. Znamo, naravno, da ništa, kao ni kvalitet nije za džabe. Baš zbog toga, MOL svake godine uloži više miliona dolara u modernizaciju rafinerije. Tako rade i drugi. Ako naftna komanija želi da bude uspešna, mora biti efikasna, počev od naftne bušotine, od eksploatacije nafte preko prerade sve do pištolja, do pumpe, gde je krajnji kupac.

Iz ugla MOL-a, pa samim tim i Intermola, konkurencija je najbolja, ne samo za kupce na jednom tržištu, već i za sve firme koje tu posluju. U početku možda ne izgleda tako ali, konkurencija je odličan motiv za efikasnost same kompanije jer unapređuje ponudu, što opet daje odlične efekte za kupca. Sa jačom konkurencijom konstantno moramo da radimo na smanjenju troškova prevoza, održavanja... na primer ako uštedimo 60 % potrošnje struje, uvođenjem LED tehnologije, smanjeni su i ukupni troškovi poslovanja.

Da li bi kupci na pumpama u Srbiji mogli da računaju na niže cene kod Intermola kada bi tržišna utakmica bila slobodna?

Kada je tržište otvoreno cene moraju biti niže.

Naša maloprodajna zarada je striktno određena kroz maržu, pet dinara po litru. Iako smo smanjili troškove, poskupeli su naši drugi troškovi - bankarski, troškovi energije, devalvacija dinara i to povećava troškove naseg poslovanja.

U Srbiji je nedavno potpisan dokument o izgradnji produktovoda. Da li će i koliko produktovodi doprineti pojeftinjenju goriva?

Produktovod je najefikasniji i najjeftiniji metod prevoza. I ekološki je najbolje. Ali, investiranje u njegovu izgradnju je skupo. Videćemo hoće li doći do izgradnje.

Da li ste zadovoljni principom usklađivanja maloprodajne cene derivata u Srbiji sa promenom cene nafte i kursa na svetskom trzistu?

To pitanje ima više aspekata. Ako je liberalizovano tržište, kao što je u EU na primer, tržište funkcioniše po principu spojenih sudova: ako je u jednoj zemlji mnogo jeftnije ili skuplje, onda će susednim zemljama biti interesantno da prodaju tj. kupuju proizvode. Sa približavanjem EU i u Srbiji će doći do uspostavljanja tog principa, pa samim tim i do stabilizovanja tržišta.

Kako je situacija usklađivanja maloprodajne cene naftnih derivata i promene cene nafte i kursa rešena u Mađarskoj?

Ako je potrebno da lokalna kompanija koja se bavi maloprodajom kupi rezerve naftnih derivata za 90 dana, a cena padne, lako je izračunati koliko se gubi ili dobija. Ako cene i kurs variraju, nemoguće je izbeći efekte. To je ozbiljna stvar.

U Mađarskoj postoji udruženje uvoznika od 1993. godine, koje uključuje sve mađarske uvoznike. I mađarska vlada je deo toga, pa se zalihe i kontrola obavljaju na nivou udruženja. Za to je neophodno da postoje dovoljni skladišni kapaciteti, adekvatnog kvaliteta, što je razvijeno pre mnogo godina.

Šta konkurencija i potrošači mogu da očekuju od Intermola u narednom periodu?

Naš glavni cilj je da osiguramo da potrošači stalno budu upoznati sa prednostima naših novih proizvoda EuroMOL D5 I EuroMOL Gas 90+ na našim benzinskim stanicama.

Mi u MOL-u verujemo da je konkurencija jaka pokretačka snaga i nastavićemo da radimo na unapređenju naših proizvoda i usluga.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...