JUŽNI TOK TREBA I RUSIJI I EVROPI

J.P.

Ušli smo u fazu stvarne izgradnje „Južnog toka“. Ova neuobičajeno hladna zima još je jedna potvrda da nam treba „Južni tok“, gasovod kojim će ruski gas, bez posrednika, stizati u Evropu, poručuje Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora OAO „Gasproma“

„Ove zime dobili smo još jednu potvrdu da nam gasovod Južni tok treba i da će se graditi,“ rekao je Aleksej Miler, predsednik Upravnog odbora OAO „Gasproma“ na jučerašnjem sastanku o realizaciji projekta „Južni tok“.

Učesnici sastanka, šef Odeljenja za upravljanje projektima Leonid Čugunov, šef međunarodnog odeljenja za poslovne Pavel Oderov i generalni direktor projekta „Južni tok“ Marsel Kramer su sa Milerom detaljno razmotrili trenutni status projekta, ukazujući da se rokovi realizacije „Južnog toka“ strogo poštuju. Posebna pažnja je posvećena ispunjavanju svih potrebnih uslova za ubrzan početak izgradnje gasovoda, koji će, na zahtev ruskog premijera Vladimira Putina, uslediti već u decembru ove godine.


Trasa gasovoda „Južni tok“

Konačna investiciona odluka o „Južnom toku“ biće doneta u novembru ove godine.

Na jučerašnjem sastanku usvojen je Poslovnik o izgradnji „Južnog toka“. U ovom dokumentu dat je detaljan obim radova za of-šor i kopnene delove projekta. Ovaj gasovod će da diversifikuje rute za izvoz prirodnog gasa iz Rusije, tako što će cevi biti položene kroz Crno more do južne i centralne Evrope.

"Ušli smo u fazu stvarne izgradnje „Južnog toka“. Bez preterivanja mogu da kažem da „Gasprom“ radi na projektu 24 sata dnevno. Ova neuobičajeno hladna zima izazvala je nagli porast potražnje ruskog gasa u Evropi. To je još jedna potvrda da nama i Evropi treba „Južni tok“. Ovaj gasovod biće izgrađen da bi Evropa dobila nove koridore za isporuke ruskog gasa, bez posrednika u tranzitu," rekao je Aleksej Miler.

„Gasprom“ je dogovirio sa Turskom da cevi gasovoda budu postavljene njenim delom crnomorskog podmorja, a međudržavnim sporazumima definisano je da kopneni deo gasovoda ide kroz Bugarsku, Srbiju, Mađarsku i Sloveniju do Italije, kao i to da drugi krak gasovoda ide preko Grčke, takođe, do Italije.

Pored „Gasproma“ koji ima 50 odsto akcija u projektu „Južni tok“ akcionari su italijanska kompanija ENI (20 %), nemački Wintershall Holding GmbH (15 %) i francuski EDF (15 %).

Pred kraj prošle godine, u trećem kvartalu, završena je Konsolidovana studija izvodljivosti, u kojoj su objedinjene studije izvodljivosti za of-šor sekcije, kao i studija izvodljivosti za nacionalne segmentima gasovoda širom Južne i Centralne Evrope. Konsolidovana studija izvodljivosti obuhvata osnovne tehničke odluke o opravdanosti projekta, procenu bezbednosti životne sredine i ekonomska vrednovanja projekta, uzimajući u obzir kapital i operativne troškove.

Time što je Miler 20. januara ove godine odobrio detaljni plan za realizaciju projekta „Južni tok“ omogućeno je da se sa gradnjom gasovoda startuje već decembra ove godine, kao što je insistirao ruski premijer Putin, a ne 2013. godine, kako je prvobitno bilo planirano.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...