EU UMANJUJE UTICAJ GASNOG SPORA

Izvor:    BBC

Evropska unija je saopštila da nema značajnijih poremećaja u snabdevanju ruskim prirodnim gasom, uprkos ranijim izveštajima da su, zbog spora Rusije i Ukrajine, smanjene količine gasa koje se isporučuju zemljama Balkana i istočne Evrope, javio je danas Bi-Bi-Si.

Portparol Evropske komisije Feran Taradeljas izjavio je da je tokom nekoliko proteklih dana bilo problema, ali da je sada situacija normalizovana i da nema neposredne opasnosti da će potrošači i privrede Evropske unije ostati bez ruskog gasa koji se isporučuje preko Ukrajine. Situacija je trenutno normalna u Mađarskoj, Poljskoj i Rumuniji, članicama Evropske unije koje su imale problema sa snabdevanjem.

Tardeljas je objasnio da je u Ukrajinu upućena misija, čiji je zadatak da izvrši pritisak na obe strane da reše problem koji se redovno pojavljuje već pet godina. Gasprom i ukrajinska kompanija Naftogaz istovremeno su pozvane da sledećeg petka obaveste energetske stručnjake 27 članica Evropske unije o napretku pregovora, preneo je BBC.

Evropska unija ne želi da posreduje u tim pregovorima zato što su, kako diplomate ističu, činjenice nejasne, a detalji raznih ugovora između Rusije i Ukrajine nepoznati.

Portparol češke vlade kao trenutno predsedavajućeg EU, Radek Honzak, naglasio je da treba hitno naći rešenje za spor između Rusije i Ukrajine:"Uputili smo im snažan apel da odmah nađu rešenje, da nastave pregovore i da obnove isporuke gasa. Istovremeno, reč je o trgovinskom sporu i bilateralnom pitanju koji dve strane treba da reše na bilateralnom nivou".

Podsećajući da Rusija, između ostalog, želi da cena koju Ukrajina plaća za ruski gas bude bliže evropskom proseku, BBC prenosi objašnjenje profesora Džonatana Sterna sa Instituta za energetske studije u Oksfordu, šta bi to u praksi moglo da znači. "Ukrajina je tokom 2008. plaćala nešto manje od 180 dolara za hiljadu kubika gasa, dok je većina mušterija Gasproma iz EU plaćala oko 500 dolara. Tu, naravno, treba uračunati i troškove transporta koji su niži za Ukrajinu. Rusija smatra da je ta cena vrlo povoljna za Ukrajinu, a već je upozorila kako Ukrajinu tako i druge bivše zemlje Sovjetskog Saveza da će cene koje one i ostale evropske zemlje plaćaju morati da budu usaglašene do 2011". Stern je dodao da bi bilo vrlo loše za Ukrajinu da su još na snazi cene nafte i gasa od jula 2008, ali one su značajno pale u poslednjih šest meseci.

Gaspromov partner za distribuciju gasa na Balkanu, firma GAZP.MM Balkan Distribution, saopštio je u ponedeljak u Sofiji da su ukupne isporuke za Rumuniju, Bugarsku, Grčku, Tursku i Makedoniju od nedelje do ponedeljka ujutru u proseku smanjenje za oko četvrtinu, odnosno na 15-ak miliona kubnih metara.

BBC podseća da je ruski energetski gigant, kompanija Gasprom, optužila ranije Ukrajinu da krade gas namenjen potrošačima u Evropskoj uniji. U Gaspromu kažu da više ne mogu da računaju na Ukrajinu kao na tranzitnu rutu za isporuke gasa i da tragaju za alternativom. Ukrajinski predstavnici tvrde da, posle ruske odluke da im prekine isporuku gasa, mreža gasovoda koja ide preko njihove teritorije ne radi kako bi trebalo.

Veliki broj članica EU, kao i sama Ukrajina, uskladištile su značajne rezerve zemnog gasa posle sličnog spora između Gasproma i Ukrajine januara 2006. godine, kada su neke od zemalja danima trpele zbog velike nestašice gasa.

Sastanak o rusko-ukrajinskom sporu u Briselu sazvala je Češka, koja u ovom polugodišnjem mandatu predsedava EU. BBC-ijev dopisnik u Briselu primećuje da je, u trenutku dok i Moskva i Kijev lobiraju među članicama EU kako bi zadobile njihovu podršku u ovom sporu, kod jednog broja zemalja u Evropskoj uniji uočljivo odsustvo želje da se umešaju u tekući spor.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...