ENERGETSKI UGOVOR PRED POTPISIVANJEM

Jelica Putniković

Sledeće nedelje u Moskvi očekuje se potpisivanje ugovora o prodaji NIS-a Gazpromnjeftu.

 

Bez obzira na sve najave pojedinih srpskih političara da će u finalnim pregovorima uspeti da „NIS ne prodaju ispod cene“, Rusi ne prihvataju da plate ništa više od onoga što je definisano međudržavnim energetskim Sporazumom, potpisanim još 25. januara u Moskvi.

Greše, međutim, svi koji pomisle da zbog toga ceo rusko – srpski energetski aranžman pada u vodu. Od toga kako budu tekli današnji pregovori sa visokom delegacijom Gazpromnjefta o kupovini 51 % akcija Naftne industrije Srbije AD zavisi da li će 24. i 25. novembra u Moskvi, tokom zasedanja Međudržavnog rusko – srpskog komiteta, biti potpisan ugovor o prodaji NIS-a.


Konstutivna sednica rusko-srpskog Poslovnog saveta u četvrtak u Privrednoj
komori Srbije  (Fonet)

U delegaciji koja putuje u Moskvu su pored Ivice Dačića, zamenik premijera Vlade Srbije i prvi čovek sa srpske strane u Međudžravnom komitetu, dr Petar Škundrić, ministar rudarstva i energetike i Milutin Mrkonjić, ministar za infrastrukturu. Škundrić, odnosno, ministar energetike je, inače, prema Sporazumu označen kao čovek koji će sa srpske strane voditi realizaciju ovog aranžmana. Ne zna se, međutim, da li će on biti taj koji će potpisati ugovor u Moskvi. Ne zna se, zapravo, šta će konkretno od dokumenata biti potpisano.

Rok – najkasnije početkom decembra

„Gazprom je državna kompanija i u ovakve pregovore ne ulazi bez ozbiljnih namera da se posao ne samo ugovori već i odradi. Preostalo je da se u ova naredna dva – tri dana eliminišu sitni, nestrateški interesi, koji opterećuju pregovore. Ako se u tome uspe, a mislim da mora, ugovor će biti potpisan. Ako ne tokom zasedanja Međudržavnog komiteta, onda najkasnije početkom decembra“, kaže izvor Balkanmagazina iz srpskog pregovaračkog tima, koji zbog toga što je dogovoreno da nema davanja izjava moli da mu ne pominjemo ime.

Danas će se, naime, prema informacijama Balkanmagazina, ruskom pregovaračkom timu, koji je do sada vodio Dmitrij Mališev, inače, savetnik predsednika upravnog odbora Gazpromnjefta, priključiti neko od čelnih menadžera Gazpromnjefta a možda i Gazproma.

Vlada Srbije je na jučerašnjem zasedanju dogovorila „platformu“ za finiš pregovora s Rusima ali nema informacija šta u njoj piše.

Nerešena pitanja

Kako saznajemo, ostalo je da se precizira šta Gazpromnjeft plaća za „ženidbu“ sa Naftnom industrijom Srbije. Pored Sporazumom utvrđenih 400 miliona evra, srpska strana je tražila da Rusi ulože 550 miliona evra u modernizaciju i da se obavežu na ulaganje još 750 miliona. Kada se ovim iznosima doda oko 400 miliona evra raznih dugovanja NIS-a i 440 miliona evra za dodatni paket akcija od 19,4 % koje su u nedavno poslatom pismu put Moskve potpisali srpski premijer Mirko Cvetković i potpredsednik Vlade Srbije Mlađan Dinkić - ispada da Rusi za NIS treba da iskeširaju više od 2,2 milijarde evra, na koliko je NIS procenio Dilojt&Tuš.
Realno je očekivati samo ono što je još proletos nabrojao Mališev: 400 miliona vladi Srbije za kupovinu većinskog paketa akcija, više od 500 miliona ulaganja u modernizaciju, ali bez konkretnog obavezivanja na dodatnih 700 miliona evra. Tu spada i plaćanje svih dugovanja NIS-a, koja su prema računici ruske strane blizu 400 miliona. Uostalom, te cifre je potvrdio i Sergej Šojgu, predsednik Međudržavnog komiteta i ruski ministar za vanredne situacije.

Srbija, takođe, još nije regulisala prenos imovine s države na NIS. Tu je, takođe, ostalo sporno da li će Rusi prihvatiti da se deo te imovine izdvoji i prenese na JP Srbijagas i JP Transnaftu. Reč je o zgradama koje se iz nekadašnmje imovine JP NIS daju ovim kompanijama kao sedišta firmi.

Tema koja je ovih dana posebno apostrofirana u javnosti je to kako da se Srbija obezbedi da će gasovod Južni tok proći njenom teritorijom, koliki će biti kapacitet i, konačno, i najvažnije, kada će on biti izgrađen. Zebnja srpske strane je razumljiva zbog sve većih razmera svetske ekonomkse krize. Tražene su garancije od Rusa i klauzula da se Gazprom obaveže da će vratiti NIS ako ne bude gasovoda. Sagovornici Balkanmagazina opet potenciraju da je Gazprom državna kompanija. Ruski pregovarački tim je srpskim kolegama već preneo informaciju da će Vlada Rusije biti garant za izgradnju gasovoda Južni tok. Da to nije prazna priča može se zaključiti i iz izjave ruskog premijera Vladimira Putina, koji je, da parafraziramo, najavio da će država Rusija garantovati za projekte svojih kompanija.

Rusi srpskim kolegama u pregovorima, inače, nude da za izgradnju gasovoda Južni tok i dovršetak podzemnog skladišta gasa u Banatskom dvoru budu potpisani protokoli a ne ugovor. Dok Rusi tvrde da je to, po njihovim zakonima, dokument validan isto koliko i ugovor - Srbi su skeptični. To bi, takođe, trebalo da se precizira danas i tokom vikenda.

Ruski ambasador u Beogradu Aleksandar Konuzin juče je, na osnivačkoj skupštini Srpsko-ruskog poslovnog saveta održanoj u Privrednoj komori Srbije novinarima izjavio da se nada da će biti potpisan ovaj veoma važan dokument koji se tiče NIS-a.

Među brojnim okupljenim privrednicima iz Srbije i Rusije bio je i Dušan Bajatović, generalni direktor Srbijagasa, koji je, takođe, bio optimista u prognozama da će do potpisivanja doći.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...