DIVLJA GRADNJA A BESPLATNA STRUJA

Jelica Putniković

Bespravna gradnja najveći je problem Elektrodistribucije Beograd jer nema mogućnosti da se na zemljištu koje nije predviđeno za stambenu izgradnju postave transformatori i distributivna mreža

 

Da bi svim žiteljima Beograda Elektrodistribucija Beograd redovno isporučivala električnu energiju odgovrajućeg napona, neophodno je obnoviti dotrajalu distributivnu mrežu i izgraditi još 150 transformatora. Situacija je posebno urgentna u divljim naseljima gde nedostaje 30-ak transformatora i vodovi kojima bi struja regularno bila dovedena do svih potrošača. Sa približavanjem grejne sezone i povećanja potrošnje struje u prestonici, u EDB-u se pribojavaju ponovnih problema baš sa potrošačima u takozvanim divljim naseljima.




Čitava naselja ilegalno priključena

-Najveći problem Elektrodistribucije Beograd je neplanska, divlja gradnja, ne samo pojedinačnih kuća već čitavih ulica i naselja. Ekspanzija divlje gradnje u Beogradu počinje 70-ih godina prošlog veka. To u elektrodistributivnoj mreži prestonice stvara pravi haos jer se mnogi od njih priključuju "na divlje". Zbog neplanske gradnje ne samo na divlje priključeni potrošači već i njihove komšije imaju konstantne probleme u snabdevanju električnom energijom jer, zbog preopterećenja distributivne mreže, dolazi do mnoštva kvarova i ispadanja iz mreže pojedinih delova naselja. Problemi su posebno izraženi zimi, što je i razumljivo jer, većina potrošača u ovim delovima grada se greje na struju, tako da u sistemu dolazi do pada napona i(li) nestanka struje, kaže Stevan Milićević, direktor EDB, komentarišući za Balkanmagazin da bi problem bio rešen kada bi EDB mogao u kratkom periodu da izgradi nedostajuće trafo stanice.

Kritične zone su, pored Kaluđerice, naselje Altina, Miljakovačke šume, Ledine...

-Ponosni smo na to što kroz mrežu EDB “prođe” 1.650 megavat ampera, a problem nam pravi 15-ak megavata, zbog 30-ak transformatora koje ne možemo da postavimo. Ne možemo jer područje gde su ta naselja nije predviđeno za stambenu izgradnju. Pola naselja Altina je na poljoprivrednom zemljištu, tako da nema pravnog osnova da se donese urbanistički akt na osnovu kog bi bila izgrađena infrastruktura: postavljeni stubivi i izgrađeni transformatori, priča Milićević.

Rešenje u rukama gradskih političara

Prvi čovek EDB-a napominje da rešenje ovog problema nije u rukama firme na čijem je čelu.

-Nije uopšte reč o tome da EDB neće da odradi sve što je potrebno da bi se obezbedilo redovno snabdevanje električnom energijom ovog dela Beograda. Poslali smo zahtev nadležnim institucijama u gradu, pa i samom gradonačelniku kao i ministarstvu rudarstva i energetike. Računamo na to da će se nova gradska vlada pozabaviti ovim problemom, kaže Milićević napominjući da je izgradnja tih 30-ak trafo stanica u divljim naseljima urgentna.

Divljih naselja i divlje nadogradnje solitera ima po celom Beogradu. I nije samo EDB suočen sa problemom zbog toga. U ovim naseljima manjka osnovna infrastruktura. Ali, saobraćajnice, vodovod i kanalizacija su pored redovnog snabdevanja električnom energijom od životne važnosti. Ledine, odnosno divlja gradnja oko ovog naselja posebno su kritični zbog toga što se kuće grade maltene uz samu pistu aerodroma "Nikola Tesla". Izgadnja bloka 45 prekinuta jer je to zona nove piste aerodroma, postoje i zakonski propisi da se ne gradi u zoni aerodroma a tamo sada divlja gradnja ugrožava bezbednost aviosaobraćaja.




-Apsurdna situacija je da imamo bespravno podignute kuće u zoni Novog Beograda, kod Ledina. Struja je najjeftiniji energent i svi oni za grejanje koriste električnu energiju. Zato minule zime distributivna mreža nije mogla da izdrži opterećenje, pa je stalno dolazilo do kvarova i prestanka napajanja električnom energijom. Ostavši u mraku i bez mogućnosti grejanja električnom energijom pri temperaturama ispod nule, ljudi su protestvovali. Zatvorili su saobraćaj i zarobili našu montersku ekipu. Kao da su im oni krivi. A momci su u naselje došli upravo da bi otklonili kvar, priča Milićević.

Privremene dozvole za divlju gradnju

Komentarišući da mu nije namera da se EDB bavi rešavanjem problema divlje gradnje u prestonici, Milićević kaže:

-Niko iz EDB-a ne sprečava ljude da grade bespravno. I, da se razumemo, ne tražim da se ljudima ruše kuće već da se svim građanima Beograda omogući da budu priključeni na distributivnu mrežu i da imaju struju. Preduslov za to je da se nama iz EDB-a omogući, da nam se da dozvola, da izgradimo elektrdistributivne objekte. Ako oni grade kuću na njivi, da i EDB može na njivi da gradi svoje objekte za distribuciju električne energije, da možemo da postavimo razvodnu mrežu i izgradimo trafo stanicu.

Neophodno je ne samo da se divlja gradnja legalizuje, mada ni to nije moguće u svim delovima grada. Potrebno je doneti validnu i zakonom potkrepljenu odluku kako da se problem snabdevanja divljih naselja strujom reši. A to je posao grada i ostalih nadležnih institucija. U EDB-u smatraju da bi efikasno rešenje bilo to da se ovim građanima izdaju i privremene upotrebne dozvole, da se ti delovi grada proglase privremenim a da se EDB-u omogući da se privremeno priključe na distributivnu mrežu. Podrazumeva se da bi i EDB-u morale biti izdate odgovarajuće dozvole da izgradi tu mrežu.

Bez kazni za divlje priključke

-To bi bio jedini regularan način da tim žiteljima Beograda obezbedimo legalni priključak i normalno snabdevanje električnom energijom. Uz to, tako bi se, na najefikasniji način, sprečile i krađa električne energije i crno tržište, koje počinje da funkcioniše čim nema reda. Ovde je reč o onima koji na divlje ljudima urade priključak na našu distributivnu mrežu. Dešava se da naplate jednu do dve hiljade evra i obećaju električnu energiju. To su organizovane grupe koje za vikend izgrade čitav dalekovod od 500 metara, priključe ga na mrežu i ljudima “uvedu struju”. Sve bespravno, protivzakonito. Problemi nastaju kada dođe do kvarova i kad se od EDB-a očekuje da popravi kvar na ilegalnoj mreži, priča Milićević.




U EDB-u navode da su ovi, na divlje priključeni potrošači prošle godine oštetili EDB za više od 10 miliona dinara. Najmanje toliko bi, naime, trebalo da plate za potrošene kilovate. Tu je opet problem zakon jer, niko od divlje priključenih nije do sada nije krivično procesuiran, zbog krađe struje, neovlašćenog priključka ili pojačavanja instalisane snage. Niko nije odgovarao za onemogućavanje rada montera EDB-a, dakle, službenih lica na terenu. Milićević kaže da ih “boli” i to što se mediji prilikom protesta stanovnika divljih naselja zbog snabdevanja strujom, apriori stavljaju na njihovu stranu, ne uvažavajući zbog čega je došlo do kvarova i nestanka struje. Uostalom, većina bespravno podignutih kuća su čak višespratnice, nikle na njivama.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...