Električna energija i gas u Srbiji neće poskupeti
Cena električne energije i gasa za građane će ostati ista do kraja grejne sezone, uprkos krizi na evropskim tržištima, izjavila je danas ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović posle sastanka sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i predstavnicima javnih preduzeća u oblasti proizvodnje i distribucije električne energije i gasa. O cenama električne energije za industriju će se dodatno pregovarati, a ministarka ocenjuje da je neophodno da sva preduzeća bolje planiraju i brže realizuju kapitalne investicije. (Foto: Pixabay)

Na sastanku sa delegacijom Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) i predstavnicima javnih preduzeća u oblasti proizvodnje i distribucije električne energije i gasa razgovaralo se o finansijskom stanju svakog preduzeća, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Zorana Mihajlović.
Prema rečima ministarke, sva državna preduzeća u elektroenergetskom sektoru moraju da budu efikasnija u radu, naplaćuju svoja potraživanja i hitno krenu u nove investicione cikluse.
“Ne sme biti kašnjenja, kao što je slučaj sa dosadašnjim investicijama EPS-a, jer svaki dan kašnjenja u realizaciji investicija je ozbiljan problem u obezbeđivanju energetske sigurnosti i zadovoljenju potreba koju za energijom imaju i privreda i domaćinstva. Ministarstvo će učiniti sve što je u našoj nadležnosti da u tom procesu pomognemo“, istakla je Mihajlović.
Istovremeno je ukazala i na potrebe promene u radu Srbijagasa i Transnafte, ukazavši između ostalog i na potrebu ulaganja u gasne interkonektore, kako bi se zadovoljila potražnja u zemlji i stvorili energetski koridore koji će obezbediti Srbiji poziciju energetskog faktora od značaja u regionu.
Ministarka je navela i da dugovanja prema „Srbijagasu“ iznose gotovo 900 miliona evra, a prema „Elektroprivredi Srbije“ 20 milijardi dinara.
Pored globalne energetske krize, na sistem može da utiče i povećanje potrošnje
u prvih devet meseci ove godine. (Izvor: Pixabay)
Stabilna energetska situacija
Sastanku sa delegacijom MMF-a prethodio je susret sa predstavnicima Radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima tokom koga je zaključeno da je energetska situacija u Srbiji stabilna, kao i tržište energentima.
Takođe je ukazano na potrebu da se upotrebe svi mehanizmi za očuvanje srpskog energetskog sistema, jer pored globalne energetske krize, na sistem može da utiče i povećanje potrošnje u prvih devet meseci ove godine.
U saopštenju resornog ministarstva se takođe navodi da su na sastanku predstavljeni izveštaji „Srbijagasa“, EPS-a i EMS-a o ispunjenosti skladišta, količini energenata koje se uvoze, projekcijama o potencijalnom uvozu i očekivanja o potrošnji.
Zaključeno je i da toplane u Srbiji imaju dovoljne količine energenata, a procenat ugovorenih snabdevanja biće dovoljan za isporuku toplotne energije za predstojeću zimsku sezonu.
Razmatra se uvođenje neke vrste moratorijuma na cenu gasa do završetka grejne sezone,
kako bi se obezbedila gasna stabilnost. (Izvor: Pixabay)
Na sastanku je rečeno da će biti pokrenut krizni plan radi obezbeđenja sigurnosti snabdevanja prirodnim gasom, u skladu sa uredbom Vlade Srbije iz decembra 2018. godine, kao i da za naredne sastanke budu prikazane sve projekcije u vezi sa kupovinom energije i energenata i planom za obezbeđivanje neophodnih količina.
Istim povodom, ministarka je juče istakla da je važno da se prate cene i obezbede dovoljne količine gasa, kao i da se sagledaju mogućnosti za uvođenje neke vrste moratorijuma na cenu gasa do završetka grejne sezone, kako bi se obezbedila gasna stabilnost.
Govoreći o cenama goriva, Mihajlović je tada navela da će se formirati grupa koja će pratiti cene.
Toplane u Srbiji imaju dovoljno energenata, što će uz ugovorena snabdevanja biti dovoljno
za predstojeću zimsku sezonu. (Izvor: Pixabay)
Na sastanku Posebne radne grupe za praćenje sigurnosti snabdevanja energijom i energentima, pored predstavnika Ministarstva rudarstva i energetike, učestvovali su i predstavnici Agencije za energetiku Republike Srbije, Javnog preduzeća „Srbijagas”, „Elektroprivrede Srbije”, AD „Elektromreže Srbije”, „Naftne industrije Srbije” a. d., Poslovnog udruženja „Toplane Srbije”, Javno komunalnog preduzeća „Beogradske elektrane“, Grada Beograda i Autonomne pokrajine Vojvodine.