Kina i Međunarodna agencija za obnovljive izvore rade na globalnoj energetskoj transformaciji

Autor:   BM

Međunarodna agencija za obnovljive izvore energije (IRENA) i Kineska državna mrežna korporacija (SGCC) potpisali su novi Memorandum o razumevanju (MoR) i najavili bližu saradnju u unapređenju i povezivanju sistema. Cilj sporazuma je unapređenje globalne energetske transformacije i stvaranje povoljnog okruženja za budući elektroenergetski sistem kojim će dominirati obnovljivi izvori energije. (Foto: Pixabay)

Sporazum Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije (IRENA) i Kineske državne mrežne korporacije (SGCC) podrazumeva zajedničke studije i aktivnosti na poboljšanju fleksibilnosti elektroenergetskih mreža, dekarbonzaciji urbanih energetskih sistema i podsticaj razvoju mreže sa posebnim fokusom na primenu pametnih mreža i povezivanju sektora u Kini sa regionima koridora čiste energije pod okriljem Agencije.

Dve organizacije će takođe blisko sarađivati na regionalnom i državnom nivou na izgradnji tehničkih kapaciteta u pravcu integracije obnovljive energije u energetske sisteme zemlja u razvoju, navodi se na sajtu Međunarodne agencije za obnovljive izvore energije.

Saradnja Agencije i Kineske državne mrežne korporacije treba da doprinese energetskoj transformaciji, u skladu sa ciljevima Pariskog sporazuma, kao i ciljevima održivog razvoja UN-a.

Prema oceni generalnog direktora Međunarodne agencije za obnovljive izvore Frančeska La Kamere, narednih par godina je ključno za energetsku tranziciju i zahteva prilagođavanje globalnog elektroenergetskog sistema, posebno u pravcu procesa dekarbonizacije.

La Kamera je istakao da je Kina ključni partner u sprovođenju energetske transformacije i da će dve organizacije zajedno raditi “na stvaranju povoljnog okruženja za budući elektroenergetski sistem kojim dominiraju obnovljivi izvori energije”.

Kina i Međunarodna agencija za obnovljive izvore rade na globalnoj energetskoj transformaciji
Kina i Međunarodna agencija za obnovljive izvore ubuduće će blisko sarađivati i na tranziciji energetskih sistema u zemljama Afrike i Centralne Amerike. (Izvor: Irena.org)

Pozicija Kine u globalnoj energetskoj transformaciji

Predsednik Kineske državne mrežne korporacije Sin Baoan ukazao je na to da je instalirani kapacitet obnovljivih izvora integrisanih u sistem kineske državne mreže dostigao 710 gigavata, uključujući kapacitete hidroelektrana od 230 gigavata, energiju vetra ukupnog kapaciteta od 230 gigavata i solarnu energiju od 220 gigavata, što su, kako je rekao “najveći dometi u svakom segmentu ostvareni na globalnom nivou”.

Podsetio je da se Kina obavezala da će dostići maksimum emisije ugljen-dioksida do 2030. godine, a neto nultu neutralnost do 2060. godine.

U tom pogledu, Državna mrežna korporacija Kine je objavila akcione planove koji će obezbediti dostizanje ovih ciljeva, “uključujući uspostavljanje nove vrste energetskog sistema gde su dominantni obnovljivi izvori, kao i elektrifikaciju potrošnje krajnjih korisnika i povezivanje elektroenergetske mreže sa energetskim internetom”.

“Posvećeni smo inovacijama, njihovoj promociji i sprovođenju tranzicije ka čistoj energiji i želimo da saradnju sa Agencijom podignemo na viši nivo”, istakao je Baoan.

U skladu sa sporazumom, koji uključuje i podršku zemljama u razvoju, Kineska državna mrežna korporacija i Međunarodna agencija za obnovljive izvore ubuduće će blisko sarađivati na tranziciji energetskih sistema u zemljama Afrike i Centralne Amerike.

Kina i Međunarodna agencija za obnovljive izvore rade na globalnoj energetskoj transformaciji
Ukupni kapacitet obnovljivih izvora u okviru kineske državne mreže dostigao je 710 gigavata, što je najveći domet na globalnom nivou. (Izvor: Irena.org)

Plan razvoja obnovljivih izvora u Kini

Sudeći prema juče objavljenom izveštaju Međunarodne agencije za energetiku (IEA) Kina ostaje ključni akter razvoja industrije obnovljive energije, što je u skladu sa rezultatima koje je beležila poslednjih godina, čineći oko 40 odsto globalnog rasta obnovljive energije, dok se tokom 2020. godine taj udeo po prvi put popeo na 50 odsto.

Takođe je jedan od najvećih dobavljača sirovina potrebnih za izradu vetroturbina i solarnih panela, uključujući silicijum, staklo, čelik, bakar i druge retke sirovine, navodi se u izveštaju IEA.

Međutim, Kina je takođe najveći svetski emiter gasova sa efektom staklene bašte zbog korišćenja termoelektrana na ugalj, koje su i dalje u upotrebi zbog zadovoljavanja sve veće potražnje za energijom.

Uprkos prognozama da će zaokret u energetskoj politici biti možda i prevelik izazov za Kinu, ova zemlja planira da sada značajno smanji potrošnju uglja i dodatno poveća udeo električne energije, pre svega dobijene iz solarne i energije vetra.

Prema smernicama koje je 19. aprila objavila Nacionalna administracija za energiju (NEA) Kina planira da tokom ove godine smanji udeo uglja u energetskom miksu na manje od 56 odsto.

Kako prenosi Kineski međunarodni radio (China International radio) taj procenat je bio 56,8 odsto u 2020. godini i 57,7 odsto godinu dana ranije.

Kina će takođe uložiti napore da poveća instalirani kapacitet nefosilne energije na 1,1 milijardu kilovata i smanji potrošnju energije po jedinici bruto domaćeg proizvoda za oko 3 odsto u 2021.godini.

Kina i Međunarodna agencija za obnovljive izvore rade na globalnoj energetskoj transformaciji
Obnovljiva energija iz solarnih i vetro elektrana će ove godine činiti oko 11 odsto ukupne energije u Kini, što je rast sa prošlogodišnjih 9,7 odsto, dok će se udeo uglja u energetskom miksu smanjiti na manje od 56 odsto.
(Izvor: Pixabay)

Nacionalna administracija za energiju je takođe saopštila da će obnovljiva energija iz solarnih i vetro elektrana u ovoj godini činiti oko 11 odsto ukupne energije u Kini, što je rast sa prošlogodišnjih 9,7 odsto.

NEA je u nacrtu plana predočila da će se proizvodnja solarne i vetro energije povećavati tokom narednih pet godina i činiti 16,5 odsto ukupne potrošnje u Kini do 2025. godine.

Nacionalna administracija Kine je takođe saopštila da je uputila poziv akterima koji realizuju solarne projekte i vetroelektrane da ubrzaju izgradnju, dok su od lokalnih samouprava i elektroenergetskih kompanija istovremeno tražene garancije da će se proizvedena obnovljiva energija priključiti na elektroenergetsku mrežu.

U februaru je centralna vlada primorala regionalne elektroenergetske kompanije da pojačaju minimalnu kupovinu električne energije iz elektrana koje proizvode obnovljivu energiju, a sada se, sudeći prema nacrtu plana, očekuje da će i lokalne samouprave ubrzati davanje odobrenja za nove projekte, posebno one koji se odnose na solarnu i energiju vetra, kako bi se osigurao dugoročni razvoj obnovljivih izvora u zemlji.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...