Ekologija

Ekološka tehnologija na bušotinama NIS-a

NIS uvodi novi ekološki metod bušenja primenom principa suvih lokacija na bušotini „Ki H-1“ u Kikindi

Ekološkim projektima ka pridruživanju EU

Najveći projekti tiču se odsumporavanja, a aktuelan je projekat odsumporavanja na TENT A. – Aktom potpisivanja Ugovora o Energetskoj zajednici, kao i obavezama koje proističu iz postupka pridruživanja EU, jasno su definisane obaveze u oblasti zaštite životne sredine. (foto: TENT A)

EU zamrzla kvote CO2

Pokušavajući da spase tržište emisija CO2 EU zamrzava 900 miliona tona kvota za emisiju CO2 do 2020. godine. Evropsko tržište ugljenika opterećeno je viškom od dve milijarde tona kvota, pravoj ratnoj riznici u vlasništvu firmi koje najviše zagađuju.

Članice Energetske zajednice još daleko od energetske bezbednosti

Liberalizovano tržište i međusobne interkonekcije za tranzit električne energije i prirodnog gasa uz obezbeđene reserve nafte i naftnih derivata za 90 dana preduslov su za sigurno snabevanje, kaže Janez Kopač, direktor Sekretarijata Energetske zajednice Jugoistočne Evrope, ističući značaj implementaciji Trećeg energetskog paketa i energetske efikasnosti za energetsku bezbednost svake zemlje.

Prirazlomnom nalazištu ne preti havarija iz Meksičkog zaliva

Rad u Meksičkom zalivu – to su potpuno drugi uslovi i druga tehnologija proizvodnje. Na nafnoj platformi "Prirazlomna" ne može da se ponovi havarija sa izlivanjem nafte u more kakva se desila u Meksičkom zalivu, kaže Genadij Ljubin, izvršni direktor "Gasprom njeft šeljf“ d.o.o. komentarišući o akciju Greenpeace na nafnu platformu "Prirazlomna", kojom su zeleni izrazili protest protiv početka proizvodnje nafte na Arktiku, koji će početi do kraja godine. (foto: akcija Greenpeaca)

Britanci neće gas iz škriljaca

Policija je privela 36 aktivista tokom protesta u Engleskoj zbog gasnih škriljaca i rasterala nekoliko stotina demonstranata, koji već skoro mesec dana protestvuju u Zapadnom Saseksu, tražeći da se eksploatacija ove “prljave” energije zameni obnovljivim izvorima. (foto: AFP)

Od arsena se umire – zar ne?

Već tri decenije u Vojvodini se bezuspešno, ispitivanjima na pilot modelima, pokušava rešiti pitanje uklanjanja arsena iz vode za piće. U međuvremenu ljudi oboljevaju i umiru. Smrtnost od malignih tumora u Vojvodini je za 24 % veći od iste u Centralnoj Srbiji, upozorava dr Mileta Perišić dipl. ing. u otvorenom pismu dr Bojanu Pajtiću, predsedniku Vlade Vojvodine, koje je poslao i zaduženima za ovu problematiku u Autonomnoj Pokrajini Vojvodini i Republici Srbiji.

Tuča tajvanskih poslanika zbog nuklearke

Pristalice i protivnici gradnje nuklearki na Tajvanu su se danas, uoči glasanja o raspisivanju referenduma o tome da li treba obustaviti izgradnju četvrte nuklearke, potukli u parlamentu.

Energetska efikasnost – uslov rentabilnosti proizvodnje u NIS-u

Transformacija NIS-a iz nacionalne naftno-gasne kompanije u međunarodni energetski holding sprovodi se kroz formiranje Bloka Energetika, čiji je zadatak povećanje rentabilnosti proizvodnje kroz realizaciju projekata energetske efikasnosti. Pored smanjenja potrošnje energije u procesima proizvodnje i prerade nafte i gasa primarni projekti su proizvodnja toplotne i električne energije iz rastvorenog i prorodnog gasa, instaliranje geotermalnih stanica na starim bušotinama kao i korišćenje obnovljivih izvora energije. (foto: Aleksej Belov, izvršni direktor Bloka Energetika NIS-a)

Kostolac rešava ekološki problem deponija pepelišta

Da bi se “zatvorilo” pepelišt Srednje kostolačko ostrvo i aktivirala deponija Ćirikovac TE KO Kostolcu je neophodno dve milijarde dinara. I pored toga što novac određuje dinamiku realizacije ovih ekoloških projekata iz Kostolca poručuju da su kompanija koja se zalaže za primenu ekoloških standarda. (foto: nova deponija u Ćirikovcu)