Ekologija

Suve lokacije za zelena polja

Tehnologija „suvih lokacija“, osim potpunog eliminisanja svih problema vezanih za zaštitu životne sredine, osigurava i bezbedan rad tokom procesa izvođenja radova bušenja. Nova tehnologija se primenjuje na svim bušećim postrojenjima NIS-a.

I neizvesnost mora da se planira

Danas postoji velika saglasnost u tome da će klimatske promene izazvati veću učestalost ekstremnih posledica kao što su poplave, suše, klizišta i požari. Prevencija katastrofa i ublažavanje njihovih posledica postaje prioritet na najvišim političkim nivoima i u međunarodnim organizacijama. Jedna od vrlo značajnih ilustracija klimatskih promena je promena globalne temperature koja je očigledno u porastu. Za Kanadu je ovo vrlo značajno. Ako uporedimo površinu Arktika pod ledenim pokrivačem iz septembra 1979. i 2012, smanjenje površine pod ledom iznosi otprilike 30 procenata.

Norvežani brinu o pčelama

Oslo planira da napravi prvi "autoput" za pčele na svetu kako bi se zaštitili ovi ugroženi insekti oprašivači bez kojih čovečanstvo ne može. Cilj projekta je da se u norveškom glavnom gradu uspostavi sistem "odmorišta" za insekte oprašivače kako bi pčele i bumbari mogli nesmetano da lete s kraja na kraj grada, a svi su pozvani da se uključe u tu inicijativu.

Pepeo s deponija građevinski materijal

Pepelom koji se nalazi na deponijama termoelektrana EPS-a može se napraviti autoput od Beograda do Londona. Vlada Srbije je juče usvojila Uredbu o upotrebi pepela u građevinarstvu i izgradnji puteva u Srbiji, koju je pripremilo Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koja će stupiti na snagu 3. jula. (foto: deponija pepela u TENT-u)

Ekologija ne gasi tetmoblokove u EPS-u

EPS neće gasiti termoelektrane do 2023. godine, rade se modernizacije, kažu u ovoj kompaniji, odgovarajući na navode Fondacije “Mreža za promene jugoistočne Evrope”da u zemljama Balkanskog regiona treba, zbog zastarelosti i nezadovoljavanja standarda EU obnoviti ili zatvori 13 termoelektrana. (foto: TE Nikola Tesla B u Obrenovcu)

Konges SAD neće glasati za Sporazum o klimi

Sporazum o klimi ne sme u Kongres SAD jer bi tamo bio odbačen, upozorava Loran Fabijus, francuski ministar spoljnih poslova.

Energetske kompanije traže cenovnik za emisiju C02

Šest vodećih naftnih i gasnih kompanija pozvale su danas vlade širom sveta da oforme cenovnik za emisiju ugljen-dioksida (CO2), koji bi, kako tvrde, bio najefikasniji način za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte.

Odlaganje rokova o industrijskom zagađenju neophodno

Direktiva o industrijskim emisijama biće jedan od velikih izazova u pristupanju Srbije EU. Srbiji će, kako je rečeno na skupu o ovoj direktivi 25. februara, biti potrebni prelazni periodi za usvajanje evropskih standarda jer oni iziskuju dosta novca i angažovanja. Iz Delegacije EU poručuju da je za pregovaranje o rokovima od ključnog značaja doprinos industrijskih operatera, koji treba da dostave precizne podatke o koracima, troškovima i vremenu za usklađivanje. Sudeći po dosadašnjoj primeni direktiva u Srbiji takvi planovi često nedostaju.

2014 - najtoplija godina otkad se temperature mere

Prošle godina je prosečna temperatura na Zemlji iznosila 14,6 stepeni Celzijusa i najviša otlkad se vrše redovna merenja tojest od 1880.

EMAS standard i za srpske kompanije

Srbija ima obavezu da do 2018. godine usvoji kompletnu evropsku regulativu u oblasti ekologije. Cilj EMAS je da kompanija smanji ekološke rizike, ali da pri tom ostvari uštede i postigne veću konkurentnost. (foto: Stana Božović)