Vinča - Černobilj u malom

Izvor:   Politika

Tek posle sedam dana nadležni saznali da je petoro zaposlenih u JP Nuklearni objekti Srbije ozračeno u toku merenja u reaktoru RA, koji je van upotrebe. Generalni direktor Vinče dr Jovan Nedeljković zvanično je obavešten tek u četvrtak.

Da li je Srbiju zadesio Černobilj u malom, za koji je javnost saznala sedam dana kasnije?

Petoro zaposlenih je ozračeno u reaktoru RA Instituta za nuklearne nauke Vinča u toku merenja 19. aprila, a nadležni su obavešteni tek 25. aprila. Oba reaktora se odavno ne koriste, a u bazenu s vodom i naročitom hemikalijom koja sprečava isticanje zračenja i dalje stoje šipke.

Reaktori su u nadležnosti Javnog preduzeća Nuklearni objekti Srbije (NOS), osnovanog odlukom vlade 2009. godine, a s Vinčom imaju toliko veze što su joj nekada pripadali. Ko je pokušao da zataji nemili događaj?

Pre otprilike mesec dana Politika je obelodanila da je prećutana poplava u jednom podrumu s radioaktivnim materijalom sredinom februara, koja je izazvala razumljivo uznemirenje istraživača. Sada se desio udes u kojem su zaposleni neoprezno i neodgovorno izloženi zračenju.

Istina, doza nije neposredno opasna po život – kreće se u opsegu od 40 do 100 mikrosiverta, a to premašuje dozvoljenih 20 mikrosiverta dnevno. Svi su se u kratkom vremenu, dakle, našli u polju koje je od 20 do 75 puta jače od granice – dva do 7,5 mikrosiverta na sat. Ukupna doza u reaktoru tog dana iznosila je jedan sivert, što je iziskivalo dodatno planiranje i analiziranje mogućih nepovoljnih okolnosti.

Iako nuklearci pod udesom podrazumevaju gubitak kontrole s posledicama pogubnim po život i zdravlje, što se 19. aprila nije desilo, ceo postupak, kako saznaje Politika, nije vođen u skladu sa odobrenim planom i u prisustvu stručnjaka zaduženog za nadzor. Pod tim imenom se vodi i grubo kršenje procedure, a to je izazvalo prekomerno ozračivanje ljudi.

I tako je jedno te isto lice bilo u dve oprečne uloge: i rukovodilo radnjom i odlučivalo o bezbednosti. Otuda nije donelo blagovremenu odluku da sve odmah obustavi i ozračenu šipku, izvlačenu iz bazena, brže-bolje vrati natrag.

U radnom nalogu je navedeno, kako je Politika obaveštena, da treba da se obave merenja kojima bi se ustanovila vrsta i snaga zaostalih izvora zračenja, na osnovu čega bi mogle da se planiraju dodatne mere zaštite. Mr Snežana Pavlović, direktorka za radijacionu bezbednost u NOS-u, koja je tek 25. aprila izvestila Ivicu Dačića, zamenika predsednika vlade i ministra unutrašnjih poslova, prof. dr Žarka Obradovića, ministra prosvete i nauke, i dr Olivera Dulića, ministra zaštite životne sredine, zahtevala je da se opišu i odrede uslovi rada: da budu poznati svakom izvršiocu, da se sprovodi neprekidna kontrola i da se, ukoliko se prekorače redovni radni uslovi, započeti posao prekine, uvedu dodatne zaštitne mere i, ako je neophodno, nastavi započeto.

institut-vinca-vezba

Vatrogasna vezba u Institutu Vinča

Dva dana ranije Pavlovićeva je zatražila pravnu zaštitu od prof. dr Uranije Kozmidis-Luburić, predsednice Upravnog odbora, zato što joj je sutradan nakon nemilog događaja v. d. generalnog direktora NOS-a dr Jagoš Raičević uručio odluku o upozorenju pred otkazom zbog „izazivanja akcidentalne kontaminacije”.

Generalni direktor Vinče dr Jovan Nedeljković zvanično je obavešten tek u četvrtak, tek kada se sam raspitao, iako se to odigralo takoreći u institutskom dvorištu. Na adresu Agencije za zaštitu od jonizujućeg zračenja i nuklearnu sigurnost, koju je vlada ovlastila da sprovodi zakon, nije stigao nikakav dopis.

Ni v. d. generalnog direktora NOS-a dr Jagoš Raičević nije izvestio – ni rečenu Agenciju, niti ijedno ministarstvo. Drugačije nije postupila ni prof. dr Uranija Kozmidis-Luburić, predsednica Upravnog odbora NOS-a.

Ispostavljo se da smo svi mi volšebno upali u, najblaže rečeno, čudovišnu zaveru ćutanja u kojoj niko – ni vlast, ni javnost – sedam dana nije znao kako su i zašto petoro zaposlenih u NOS-u ozračeni.

Vinča nije odgovorna

„Reaktori RA i RB i hangari u kojima se čuva radioaktivni otpad sredinom 2009. godine, odlukom vlade Srbije, dati su na korišćenje Javnom preduzeću Nuklearni objekti Srbije”, kaže generalni direktor Instituta nuklearnih nauka Vinča dr Jovan Nedeljković.

„S obzirom na ovu činjenicu, JP Nuklearni objekti Srbije odgovorno je za sprovođenje mera nuklearne bezbednosti i sigurnost u ovim objektima.”


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...