Merkel: Situacija sa biodiverzitetom je dramatična

Autor:   BM

Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine koji se obeležava danas, nemačka kancelarka Angela Merkel izrazila je nadu da će predstojeća klimatska konferencija Ujedinjenih nacija koja će se održati u Glazgovu od 1. do 12. novembra doprineti da se da novi podstrek konkretnim merama za ograničenje klimatskog zagrevanja i ukazala da je situacija sa biodiverzitetom "dramatična". (Očekuje se da konferencija UN o biodiverzitetu u Kini u oktobru bude prekretnica za promene u pozitivnom smeru. Foto: Pixabay)

Povodom Svetskog dana zaštite životne sredine, nemačka kancelarka Angela Merkel poziva na odlučan i kohezivan pristup zaštiti klime na nacionalnom i međunarodnom nivou, ocenjujući da bi 2021. mogla da bude „važna godina“.

Kancelarka Angela Merkel je istakla da “Pariski sporazum pokazuje put za ograničenje klimatskog zagrevanja na podnošljiv nivo", i da smatra da predstojeća konferencija Ujedinjenih nacija o klimi (COP26), koja će se u novembru održati u Glazgovu treba da "apsolutno da novi podstrek za konkretne mere", prenosi Beta.

Merkelova je upozorila da je situacija posebno dramatična u oblasti biodiverziteta. Do milion vrsta su pod pretnjom izumiranja, od kojih veliki broj već u narednim decenijama. Moramo najhitnije zaustaviti taj trend", rekla je Merkel. Konferencija UN o biodiverzitetu u Kini u oktobru mogla bi biti prekretnica za ovakvu situaciju.

Merkel: Situacija sa biodiverzitetom je dramatična
Nemačka podiže klimatske ciljeve o čemu svedoči uvođenje poreza na ugljen dioksid od januara ove godine kojim poskupljuje cena fosilnog goriva, posebno cena benzina. (Izvor: Pixabay)

Nemačka kancelarka je pozdravila odluku da se već od jula u Evropskoj uniji prekine proizvodnja brojnih proizvoda za jednokratu upotrebu kao što su slamičice ili štapići za uši.

"Lišiti se toga će biti lako a u velikoj meri će pomoći našoj okolini", ocenila je Merkel.

Kancelarka je rekla da je EU već dosta napredovala u merama za očuvanje životne okoline i navela preuzetu obavezu zemalja članica Unije da dostignu klimatsku neutralnost do 2050. godine.

Merkel je dodala da je Nemačka sebi zadala još ambicioznije ciljeve. Nemačka planira da do 2030. smanji emisiju gasova sa efektom staklene bašte za 65 odsto u odnosu na nivo iz 1990. sa ciljem da stigne do klimatske neutralnosti do 2035. godine.

Da bi to ostvarila Nemačka je od januara 2021. uvela sporni "porez na ugljen dioksid" kojim poskupljuje cena fosilnog goriva, posebno cena benzina.

Ekolozi, koji bi mogli da pobede na parlamentarnim izborima u septembru, žele da povećaju tu taksu dok socialdemokrate, partneri u vladinoj koaliciji sa konzervativcima Angele Merkel ne žele mnogo da kažnjavaju domaćinstva.

Cilj konferencije COP26 je da se konkretizuju obaveze koje je više država preuzelo 2015. godine za vreme konferencije o klimi u Parizu da bi se ograničile posledice klimatskih promena tako što će se ograničiti zagrevanje planete na dva stepena.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...