Vembli arena je legendarni stadion sa zelenom vizijom

Autor:   S.R.

Čuveni Vembli, jedan od zaštitnih znakova Londona, najveća sportska arena Velike Britanije domaćin je mečeva Euro 2020. Sagrađen na mestu starog Vemblija, iz 1923. godine, nešto kasnije prerastao u “Kraljevski stadion” povodom organizacije nacionalne sportske manifestacije (British Empire Games), 90 godina kasnije predstavlja možda i najpoznatije mesto za sport i koncerte u Velikoj Britaniji. U skladu sa duhom vremena, ovaj legendani stadion ostvaruje još jednu, sada “zelenu” viziju. (Foto: Vembli stadion, stadiumbussines.com)

Čuveni britanski fudbalski stadion, krajem sedamdesetih godina prošlog veka je dobio zaštićeni status i novo, svuda u svetu prepoznatljivo ime Vembli, u skladu sa delom Londona u kome se nalazi.

Prema kriterijima UEFA Vembli stadion se ubraja u najmodernija fudbalska zdanja i kategorisan je sa 5 zvezdica. Sa kapacitetom od 90.000 sedećih mesta drugi je po veličini stadion u Evropi, odnosno odmah iza Kamp noua u Barseloni, a prvi je po veličini natkriveni stadion u svetu.

Međutim, loša strana legendarnog statusa koji i danas ima je to što ovo fudbalsko zdanje nije energetski efikasno kao noviji stadioni.

Ipak, arena je napravila velike korake u poboljšanju svojih ekoloških performansi.

Pre dve godine Vembli je dobio sertifikat ISO 20121, kao najviši međunarodni standard održivosti u događajima, a ponovo je sertifikovan 2020. Britanska fudbalska asocijacija (FA) je 2018. godine razvila Sistem upravljanja održivošću događaja (ESMS), na čelu sa Sarom Smit.

Uloga tima za održivost stadiona je da kontinuirano radi na poboljšanju područja uticaja na životnu sredinu koja se smatraju najznačajnijim za događaje na stadionu Vembli, a to uključuje potrošnju energije, klimatske akcije, odlaganje otpada, upotrebu plastike, vode, kao i brigu o hrani i transportu.

Vembli arena je legendarni stadion sa zelenom vizijom
Vembli arena za sada nije energetski efikasna kao noviji stadioni. (Izvor: arcadia.com)

Prema rečima Sare Smit, rukovodioca tima za održivost događaja Fudbalske asocijacije Velike Britanije, tokom proteklih par godina ostvareni su mnogi pomaci u ovoj sferi. Kako ističe, od 2010. godine, Vembli nema otpad koji bi slao na deponiju, postavljen je sistem punktova za pijenje vode, povećan je broj vegetarijanskih i veganskih obroka, a postavljeni su i punjači za električna vozila van stadiona i uvedene posude za višekratnu upotrebu kod točenja piva.

“Energenski uticaj zavisi od vrste događaja koja se organizuje na stadionima, a oni se razlikuju i u trajanju i često imaju vrlo različite zahteve, što znači da će neki potrošiti manje energije od drugih“, kaže Sara Smit za portal Euractiv.

Ističe da se pre dve godine u potpunosti prešlo na obnovljivu električnu energiju kao i da su nadograđeni LED reflektori, što je dovelo do smanjenja potrošnje energije za oko 40 odsto.

Ove godine stadion Vembli je izabran za jedan od 11 stadiona domaćina za Euro 2020, koji je odložen do juna ove godine zbog pandemije korona virusa. Ta okolnost dovela je stadion u centar pažnje, jer ljude zanimaju klimatski uticaji ovogodišnjih nesvakidašnjih prilika, kada je manje navijača na stadionima zbog pandemije, a više timskih putovanja i kada se umesto jedne ili dve zemlje domaćina evropskog prvenstva sada to proširi na njih jedanest.

Zbog pandemijskih mera, Vembli i dalje radi smanjenim kapacitetom zbog sigurnosti svih koji prisustvuju događaju koji se organizuje.

„Imajući u vidu da većina uticaja događaja koje organizujemo na životnu sredinu dolazi iz područja kao što su transport, potrošnja hrane, otpad i energija, uz manje ljudi koji dolaze do stadiona i prisustvuju manifestacijama, naš uticaj kroz te oblasti će biti smanjen. To svakako ne znači da nećemo nastaviti da se bavimo uticajem na životnu sredinu”, kaže Smit.

Vembli arena je legendarni stadion sa zelenom vizijom
Čuveni stadon je ipak napavio značajne korake u pravcu održivosti, kao što je anuliranje otpada, postavka sistema za vodu, uvođenje čaša za višekratnu upotrebu i punjača za električna vozila. (Izvor: wembleystadium.com)

Sigurno je da postoje lekcije koje se mogu naučiti iz iskustava nekih manjih klubova u Velikoj Britaniji.

Jedno od njih je iskustvo fudbalskog kluba Forest Grin Rovers (Forest Green Rovers) sa sedištem u Nejlsvortu u Britaniji. Rovers, koji se takmiči u četvrtom rangu engleskog fudbala, postao je “zeleni” fudbalski klub pod upravom Dejla Vinsa. Prvi je veganski fudbalski klub na svetu od 2015. godine, a postavljen je i novi travnjak sa nizom ekoloških inovacija.

„Nedavno su dizajnirali novi stadion koji se gradi, a koncipiran je tako da odgovara održivosti“, kaže Čarli Rodžers, savetnik konsultantske kuće za zaštitu životne sredine "Mali svet" i dodaje da je stadion napravljen od održivih materijala poput drveta, i da koristi obnovljive izvore energije.

“Oni takođe koriste javni prevoz za odlazak na utakmice, koriste i samo lokalno uzgajanu hranu i upućuju ekološke poruke svojim navijačima “, naglašava Rodžers.

Takve mere trenutno nisu predviđene za veliki stadion poput Vemblija ili za veliki međunarodni turnir kao što je Euro 2020. „Postoje ogromni izazovi kada imate međunarodnu bazu navijača i međunarodno takmičenje” ocenjuje Sara Smit uz napomenu da je veoma teško otkloniti sve probleme u vezi sa potrošnjom energije kada su u pitanju događaji koji uključuju izuzetno veliki broj učesnika, kakvi su oni koji se odnose na velike sportske manifestacije.

Vembli arena je legendarni stadion sa zelenom vizijom
Vembli ima mnogo planova za dalje “ozelenjavanje” stadiona, a jedan od načina je i komunikacija sa navijačima (Izvor: wembleystadium.com)

Budući planovi

Vembli ima mnogo planova za dalje “ozelenjavanje” stadiona, a jedan od načina je i komunikacija sa navijačima.

„Ključni aspekt održavanja, kroz dobijeni standard ISO 20121 i naš sistem upravljanja je kontinuirano unapređivanje“, kaže Smit i ističe da je opšta svest o uticaju fudbala na klimatske promene porasla tokom poslednjih nekoliko godina.

“Svesni smo da fudbal može negativno da utiče na životnu sredinu, a takođe znamo da loše okruženje može negativno uticati na igru. Međutim, znamo i da fudbal ima moć da stvori trajne pozitivne promene i da se neke zaista uzbudljive stvari dešavaju na mnogim sličnim mestima širom sveta, kao i u Velikoj Britaniji”, kaže Smit.

Prema njenim rečima, jedan od primera je uspon sportskih organizacija poput Britanske fudbalske asocijacije koje se obavezuju na primenu akta Okvir za akciju sporta za klimu (UNFCCC) i pozicioniraju sektor na putu ka niskokarbonskoj ekonomiji.

Euro 2020 takođe može da pruži lekcije o tome kako smanjeni kapacitet publike utiče na upotrebu energije i opšti uticaj na životnu sredinu. Međutim, ako bi se manji uticaj na životnu sredinu, koji se očekuje tokom ovog neobičnog turnira, mogao ponoviti čak i sa punim kapacitetom, to bi moglo da pružiti neke zanimljive lekcije u pravcu nastojanja da se fudbal učiniti zelenijim.


Molimo Vas da pročitate sledeća pravila pre komentarisanja:

Komentari koji sadrže uvrede, omalovažavanje, nepristojan govor, pretnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Zadržavamo pravo izbora ili skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Web časopis BalkanMagazin ne odgovara za sadržaj objavljenih komentara. Sva mišljenja, sugestije, kritike i drugi stavovi izneseni u komentarima su isključivo lični stavovi autora komentara i ne predstavljaju stavove redakcije Web časopisa BalkanMagazin.

captcha image
Reload Captcha Image...